Poleć znajomym

Utalentowany malec
Jak rozpoznać, że dziecko jest uzdolnione?

Autor: , 20 września 2012 w Maluszek, Komentarze (2) »

Jeżeli twoja pociecha bardzo szybko zaczęła mówić, świetnie radzi sobie z układankami lub wykazuje ponadprzeciętną koordynację ruchową - bądź czujna. Być może masz w domu utalentowane dziecko!

Utalentowane dziecko bardzo wcześnie zaczyna okazywać swoje zdolności. Dzieje się to o wiele wcześniej, zanim nauczyciele przedszkolni i szkolni zwrócą na nie uwagę (lub nie) i poinformują rodziców o tym, że ich pociecha "wystaje" ponad przeciętną. Niestety, wielu rodziców, a w szczególności młodych rodziców o niewielkim doświadczeniu rodzicielskim, nie potrafi dojrzeć pierwszych sygnałów świadczących o tym, ze ich pociecha została obdarzona zdolnościami, które umiejętnie rozszyfrowane i pielęgnowane, mogą zaowocować prawdziwym talentem.

Wielu z rodziców zauważa, że dziecko szybko się rozwija i wyprzedza rówieśników, ale w obawie przed negatywną reakcją otoczenia piętnującą "wywyższanie się" i ślepe chwalenie się uzdolnionym dzieckiem, po prostu bagatelizują sprawę i przemilczają ją.

Źle! Rodzic jest najlepszym obserwatorem dziecka, zwłaszcza od narodzin do rozpoczęcia nauki w szkole i dlatego też powinien w pełni zaufać swoim spostrzeżeniom i podjąć stosowne działania. Jeśli więc mamo lub tato zauważyłeś, że twoje dziecko przejawia szczególne umiejętności i zainteresowania w pewnym kierunku, nie wahaj się, by pomóc mu je rozwijać!

Utalentowany maluszek - jak go rozpoznać?

Zdolności, którym być może zostało obdarzone dziecko zaczynają się manifestować już od pierwszego roku życia i ten właśnie okres, od 1-go do 3-go roku życia, będzie nas teraz najbardziej interesować. W tym okresie rodzice powinni przyjrzeć się rozwojowi dziecka zwracając szczególną uwagę na:

 • motorykę

Dziecko z łatwością wykonuje czynności ruchowe, bardzo dobrze kontroluje ciało.

 • ilość

Dziecko posiada bardzo duży jak na swój wiek zasób słów, ładnie się wypowiada używając długich zdań, potrafi długo się koncentrować na jednym zadaniu, szybko się uczy i przyswaja informacje),

 • kreatywność

W porównaniu z innymi dziećmi, maluch wykazuje kreatywność podczas bawienia się zabawkami i przedmiotami codziennego użytku, sugeruje rozwiązania, przejawia głębsze zrozumienie pytań i odpowiedzi uzyskiwanych od dorosłych.

Jeżeli dziecko w wieku od 1 do 3 lat wykazuje poniższe umiejętności, bardzo możliwe, że zostało obdarzone talentem w tym kierunku i warto stworzyć mu takie warunki, by w pełni rozwinąć i pozwolić mu wykorzystać umiejętności, którymi zostało obdarzone. Zwróć uwagę na następujące "znaki":

 • potrafi koncentrować się podczas czytania dłuższego opowiadania i prosi, by przeczytać je jeszcze raz,

 • wcześnie zaczęło chodzić lub mówić,

 • wykazuje zainteresowanie liczbami, liczeniem i pojęciem czasu,

 • wykonuje układanki dedykowane starszym dzieciom,

 • radzi sobie pomimo przeszkód, znajduje alternatywne rozwiązania, by osiągnąć cel,

 • wykazuje wrażliwość na dźwięk, reaguje na muzykę,

 • zapamiętuje długie historie/zdarzenia i potrafi zrelacjonować je po fakcie,

 • reaguje na humorystyczne zdarzenia, postrzega sprzeczności jako zabawne,

 • opowiada historie i potrafi wymyślić sensowne zakończenie,

 • szybko zapamiętuje wierszyki i treść piosenek,

 • wykazuje zniecierpliwienie, gdy pojawiają się fizyczne przeszkody uniemożliwiające wykonanie zadania, na które gotowy jest mózg,

 • dostrzega niesprawiedliwość,

 • pojmuje schematy i w jaki sposób rzeczy pasują/ nie pasują do siebie,

 • układa, segreguje, klasyfikuje i nadaje danym grupom nazwy,

 • pojmuje związki przyczynowo-skutkowe,

 • rozpoznaje i reaguje na kierunki.

Zaobserwowanie i rozwijanie umiejętności u małego dziecka na długo przed rozpoczęciem nauki ma bardzo duże znaczenie dla jego rozwoju. Jeśli taki "uzdolniony" maluch otrzyma wsparcie i adekwatne wskazówki dotyczące rozwijania danych umiejętności we wczesnym wieku, będzie miał o wiele większe szanse w pełni wykorzystać swój potencjał. A ty, mamo lub tato pamiętaj, że jesteś pierwszym nauczycielem swojego dziecka - obserwuj je bacznie i zachęcaj!

Tagi: małe dziecko, rozwój, zdolności, talent, umiejętności

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Małe dziecko to spory wydatek - pieluszki, kosmetyki, lekarstwa, ubranka i zabawki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jednak dorastający i uczący się nastolatek będzie wymagał ... Więcej »

Komentarze

 1. Dynamitka1 21 września 2012, 15:41

  Chciałabym zeby moja córka miała chociaz jakas pasje.. nie musi byc wybitnie uzdolniona, ale bede robic wszystko zeby sie rozwijała i była dobra w tym co robi :)

 2. doris29mk 23 października 2012, 21:23

  Mój syn układał puzle z 160 kawałków w wieku 3 lat, czytał mając 4, w tym samym czasie sam nauczył sie prostych zwrotów po angielsku, a ze cztal w 5 roku uczył sie juz sam angielskiego , niemieckiego, włoskiego i hiszpanskiego :) talentów ma bez liku, w wieku przedszkolnym mówiono mi ze przesadzam, ze to niemożliwe :) a jednak...lecz po czasie jego talent okazał sie Z.Aspergera. Dziś ma 11 lat i jest mistrzem matematyki, jęzków, ortografii i wielu wielu innych :D