Poleć znajomym

Uśmiechaj się za dwoje

Autor: , 20 października 2009 w Ciąża, Komentarze (1) »

Dziecko w brzuchu czuje, kiedy masz dobry humor, poprzez krew docierają do niego hormony szczęścia - endorfiny. Powstała nawet metoda leczenia śmiechem - gelotologia. Osoby, które często się śmieją rzadziej chorują.

Podczas śmiechu szybciej bije serce, układ krążenia bardziej się aktywizuje, wdychamy więcej powietrza. Dzięki temu nasz organizm jest lepiej dotleniony a układ odpornościowy lepiej funkcjonuje. Śmiech pozwala nam się zrelaksować, odprężyć, zapomnieć o kłopotach. Niewątpliwie ma to bardzo duży wpływ na spokój nienarodzonego dziecka. Ponadto śmiech łagodzi bóle głowy, mięśni, zębów. Gdy się śmiejemy wprawiamy w ruch mięśnie klatki piersiowej, brzucha, twarzy. A dzięki temu, że podczas śmiechu krew szybciej krąży i jest lepiej dotleniona, jest to również doskonały masaż dla skóry. Dzięki niemu staje się ona bardziej jędrna.

W zaawansowanej ciąży, po 20 tygodniu podczas dużego ataku śmiechu można odczuwać bóle w dole brzucha. U niektórych kobiet może to prowadzić do przedwczesnego porodu lub też poronienia. Podczas silnego śmiechu uruchamiane są mięśnie brzucha, zaleca się leżenie na lewym boku. Ryzyko takiego wczesnego porodu jest bardzo małe, ale należy brać je uwagę.

Tagi: śmiech w ciąży, leczenie śmiechem, gelotologia, terapia śmiechem

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 19 lipca 2011, 17:34

  Że śmiech to zdrowie to chyba każdy wie, ale że jest metoda leczenia śmiechem to nie wiedziałam. No ale to logiczne, że nastroje matki wpływają na dziecko, ale fakt jak się głośno śmieję to dół brzucha zaczyna mnie boleć