Upławy w ciąży
Gdy upławy są przezroczyste i białe, nie masz się czym martwić. To naturalna fizjologiczna wydzielina w czasie ciąży. Mogą się jednak zdarzyć anomalie.
Przede wszystkim zawsze kontroluj stopień czystości pochwy. Prawidłowy wynik badania na czystość – tzw. rozmaz mikrobiologiczny, który zleci ginekolog, to stopień I, II lub II/III. Jeżeli wydzielina z pochwy jest prawidłowa, ale bardzo obfita, powoduje świąd i pieczenie. Aby złagodzić tę dolegliwość można stosować nasiadówki z naparu rumianku i nagietka oraz irygacje. Warto stosować płyn ginekologiczny do przemywania zewnętrznych narządów płciowych, emulsję lub chusteczki zawierające kwas mlekowy, co ułatwia zachowanie fizjologicznej flory bakteryjnej, z pałeczkami kwasu mlekowego włącznie.
Twój niepokój powinny wzbudzić upławy żółte, zielonkawe, brunatne, podbarwione krwią lub o nieprzyjemnym zapachu, pieniste; a także świąd lub pieczenie pochwy czy sromu. Te dolegliwości natychmiast skonsultuj ze swoim lekarzem ginekologiem, który zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.
W czasie trwania ciąży możesz sama kontrolować infekcje bakteryjne i grzybiczne za pomocą testu do badania wydzieliny z pochwy oraz wykrywać wyciek płynu owodniowego, stosując wkładkę (test) higieniczną. To zupełnie nowa jakość autokontroli, którą do niedawna można było wykonywać jedynie w laboratorium. Teraz dostępne są w aptekach.
Na upławy w ciąży
- Białe lub przezroczyste są fizjologicznymi objawami ciążowymi.
- Stosuj podpaski lub wkładki higieniczne. Nigdy tampony! Mogą powodować poważne infekcje.
- Kontroluj stopień czystości pochwy.
Poleć znajomym