Poleć znajomym

Układanie główki na jedną stronę

Autor: , 1 czerwca 2010 w Niemowlę, Komentarze (2) »

Układając niemowlaka do snu, często zauważamy, że układa ono główkę na jedną stronę - czasami jest to po prostu dla wygody, ale może też świadczyć o asymetrii.

W pierwszych 6-8 miesiącach życia niemowlaka dziecko układa główkę i ciało w jedną stronę, jest to czas tzw. asymetrii fizjologicznej. Jest to sytuacja przejściowa, która powinna ustąpić w ciągu kilku tygodni. Ale jeśli mimo zachęt do odwracania głowy w drugą stronę, nasz maluch zdecydowanie preferuje tylko jeden bok, należy dokładnie rozważyć przyczyny takiej sytuacji i udać się na konsultacje fizjoterapeutą. Asymetria ułożenia głowy może bowiem wynikać z urazowego porodu, w wyniku którego doszło na przykład do kręczu szyi. Preferowanie jednej strony może też wynikać z zaburzeń napięcia mięśniowego i wówczas również konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak radzić samemu

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko układa główkę na jedną stronę, starajmy się układać je raz na lewo raz na prawo. Można również podłożyć mu wałek z małego kocyka lub pieluchy lub też specjalny klin a gąbki. Należy też z wrócić uwagę na ułożenie łóżeczka - zazwyczaj dziecko odwraca główkę w kierunku światła oraz podchodzących do niego osób. Jeśli zauważysz, że dziecko np. odwraca główkę w stronę lewa, to powieś mu karuzelę z przeciwnej strony. Podczas zabawy z dzieckiem tak ustawiaj zabawki by mogło je chwytać raz lewą rączką raz prawą. Również podczas karmienia trzymaj tak dziecko, by przekręcało główkę w przeciwną stronę niż ta, na której lubi leżeć.

Tagi: odwracanie główki na jeden bok, odwracanie główki na jedną stronę, odwracanie główki, główka niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: monia25

  Fajna Mama Tygodnia: monia25

  Jej 17-miesięczny syn pomaga jej w sprzątaniu, pasjonuje ją jej praca, ma cudowną moc, a w macierzyństwie widzi wyłącznie plusy - poznajcie Monikę. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Matka Agrafka

  Fajna Mama Tygodnia: Matka Agrafka

  Ma niewyparzony język, nie owija w bawełnę i nie twierdzi, że macierzyństwo jest słodkie jak lukrowana babeczka. Jeśli jeszcze nie znacie Matki Agrafki, najwyższy czas to zmienić. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: edytajadwiga

  Fajna Mama Tygodnia: edytajadwiga

  Jaki jest męski odpowiednik określenia domowy babiniec? My nie wiemy, ale mamy wrażenie, że Edyta może mieć jakieś pojęcie. Więcej »

 • 15 mitów na temat ciąży

  15 mitów na temat ciąży

  Ciąża z definicji to stan błogosławiony, ale nie oznacza to wcale, że przyszłe mamy ogarnia niczym niezakłócony błogostan. Garść babcinych przesądów i szczypta mądrości z grubo ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 maja 2011, 15:41

  My mieliśmy z tym wielki problem. Mały spał na jednej stronie i główka mu sie zniekształcała. Nawet podkładanie obok ręcznika nic nie pomogło. No niestety musieliśmy ciągle zmieniać malemu pozycje i jakoś po cieżkich próbach sie przyzwyczaił. I wszystko wróciło do normy.

 2. Ania886 15 marca 2014, 23:51

  mój miesięczny synek też preferuje jedną stronę lecz nie ma problemu z leżeniem na drugiej po prostu tak mu wygodniej układa się na boczku i podkłada rączkę pod główkę :)