Układanie główki na jedną stronę
Układając niemowlaka do snu, często zauważamy, że układa ono główkę na jedną stronę - czasami jest to po prostu dla wygody, ale może też świadczyć o asymetrii.
W pierwszych 6-8 miesiącach życia niemowlaka dziecko układa główkę i ciało w jedną stronę, jest to czas tzw. asymetrii fizjologicznej. Jest to sytuacja przejściowa, która powinna ustąpić w ciągu kilku tygodni. Ale jeśli mimo zachęt do odwracania głowy w drugą stronę, nasz maluch zdecydowanie preferuje tylko jeden bok, należy dokładnie rozważyć przyczyny takiej sytuacji i udać się na konsultacje fizjoterapeutą. Asymetria ułożenia głowy może bowiem wynikać z urazowego porodu, w wyniku którego doszło na przykład do kręczu szyi. Preferowanie jednej strony może też wynikać z zaburzeń napięcia mięśniowego i wówczas również konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jak radzić samemu
Jeśli zauważymy, że nasze dziecko układa główkę na jedną stronę, starajmy się układać je raz na lewo raz na prawo. Można również podłożyć mu wałek z małego kocyka lub pieluchy lub też specjalny klin a gąbki. Należy też z wrócić uwagę na ułożenie łóżeczka - zazwyczaj dziecko odwraca główkę w kierunku światła oraz podchodzących do niego osób. Jeśli zauważysz, że dziecko np. odwraca główkę w stronę lewa, to powieś mu karuzelę z przeciwnej strony. Podczas zabawy z dzieckiem tak ustawiaj zabawki by mogło je chwytać raz lewą rączką raz prawą. Również podczas karmienia trzymaj tak dziecko, by przekręcało główkę w przeciwną stronę niż ta, na której lubi leżeć.
Poleć znajomym