Poleć znajomym

Uczenie poprzez zabawę

Autor: , 15 stycznia 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Dziecko uczy się od chwili urodzenia. Śmiało też można powiedzieć, że człowiek właściwie uczy się przez całe życie. Jednak jego inteligencja w dużej mierze zależy od wiedzy zdobytej w dzieciństwie.

Czego Jaś się nie nauczył....

Wszyscy znamy to powiedzenie. Dziecko do czwartego roku życia zdobywa aż 50% uczenia się, a do ósmego kolejne 20%. Aby twoja pociecha zdobyła taki kapitał poświęcaj mu każdą wolną chwilę na naukę poprzez zabawę edukacyjną . Dziecko jest jak skarbonka, im więcej do niej włożymy, tym więcej wyciągniemy.

Nauka mówienia

Od urodzenia mów do dziecka o wszystkim co robisz i co wokół niego dzieje. I chociaż wydaje ci się, że taki kilku tygodniowy maluszek nic nie rozumie, to nie rezygnuj z dialogu, czy raczej monologu. Kiedy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby, powtarzaj je za nim. Podczas zabawy mów proste rymowanki np. „idzie rak...” Czytaj i opowiadaj książeczki, zmieniając tempo i intonację głosu.

Liczenie

Liczcie wszystko co tylko możliwe. Na spacerze, czy podczas drogi do przedszkola liczcie latarnie, drzewa, schody, guziki przy ubieraniu się. Bawcie się w zabawy z wyliczanie np. klaśnij dwa razy, podskocz trzy razy, itd. W sprzedaży dostępnych jest wiele gier i pomocy dydaktycznych do nauki rozpoznawania jak też pisania cyfr i liter. Dziecko w wieku 3-4 lat potrafi już dobrze policzyć do dziesięciu.

Nauka pisania

Od kiedy to tylko możliwe zachęcaj maluszka do malowania farbami, rysowania kredkami, kredą, kopiowania, pisania po kreskach np. cyferek i literek. Podczas każdej takiej zabawy powtarzajcie głośno co dziecko rysuje czy też pisze. Taka forma ćwiczeń rozwija w dziecku koordynację ruchową jak też zapamiętywanie.

Wspólne prace w kuchni

Wspólne przygotowywanie kanapek można wykorzystać do poznawania prostych figur geometrycznych, prostokątów, kwadratów, koła. Podczas gotowania porównujcie co jest lżejsze – cukier czy mąka, jak wyglądają i nazywają się różne warzywa, itd. Przy takiej zabawie możemy również nauczyć rozpoznawania kolorów, lub też co się będzie działo gdy połączymy mleko z owocami, jaki to będzie kolor. W księgarniach dostępnych jest wiele książek kucharskich dla dzieci. Dostępne są również zabawne opowiadania połączone z nauką liczenia, poznawania kolorów i przedmiotów.

Tagi: nauka mówienia, nauka liczenia, nauka pisania, zabawy z dzieckiem

Podobne artykuły:

Komentarze