Poleć znajomym

Ubranko dla alergika

Autor: , 30 lipca 2010 w Dziecko, Komentarze (4) »

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. A skóra dziecka z alergią jest jeszcze bardziej wrażliwa i podatna na uczulenia. Ubranka dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych tkanin, przepuszczających powietrze.

W ubrankach wykonanych ze sztucznych włókien lub ich domieszką, dziecko znacznie szybciej się poci. A pot podrażnia skórę, więc np. zmiany u dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry może się zaostrzyć. Przy zakupie ubranek należy sprawdzać na metce skład materiału, z którego zostało ono wykonane. Jeśli nie jest to naturalna tkanina, lepiej odstąpić od zakupu. Mając w domu dziecko alergiczne, może również okazać się niebezpieczne kupowanie ubranek w sklepach z używaną odzieżą.

Nigdy nie wiemy w jakich warunkach przechowywane w niej były ubranka, czy nie są z zarazkami, a wypranie ich nie zawsze jest skuteczną metodą na ich pozbycie. Choć wełna jest naturalnym włóknem, to dla alergików nie jest wskazana. Mało kto potrafi długo wytrzymać w gryzącym sweterku.

Duże znaczenie ma także kolor ubrania. Im jaśniejszy, tym lepszy, bo barwniki tkanin to substancje wywołujące objawy alergii. Wybieraj więc ubranka w kolorach jasnych np. kremowych,w odcieniach pastelowych.

Małemu dziecko ubranko nie powinno krępować ruchów, ma mu być ciepło, przewiewnie i wygodnie. Nie nadają się dla alergika ubranka z dużą ilością falbanek, pikowań i przeszyć. Należy brać też pod uwagę aktywność dziecka - niemowlakowi czy dziecku raczkującemu szew na plecach czy kolanach będzie po prostu przeszkadzał.

Skóra małego alergika często reaguje też podrażnieniem na wszelkie dodatki metalowe, sprzączki, suwaki, zatrzaski. Winny jest tutaj nikiel. W miejscu podrażnienia możemy zaobserwować zaczerwienie i drobne, swędzące krosteczki. Lepiej więc zaoszczędzić dziecku dodatkowej przykrości i zrezygnować z takich ubranek.

Jak dbać o ubranka alergika

 • każde nowe ubranko przed założeniem powinno być wyprane i dobrze wypłukane
 • do prania używamy hipoalergicznych środków dla niemowląt i małych dzieci
 • ubranka płuczemy bardzo dokładnie (pralkę nastawiamy na podwójne płukanie)
 • jeśli dziecko źle reaguje na proszek do prania to używaj płatków mydlanych
 • ubranka należy prać w jak najwyższej temperaturze
 • każde ubranko powinni być starannie wyprasowane, zwłaszcza majteczki, koszulki i piżamka)
 • w sezonie pylenia roślin nie należy suszyć ubranek na powietrzu, bo pyłki przyczepiają się do wilgotnej tkaniny
 • odzież sezonową np. zimową kurtkę po sezonie należy wyprać i przechowywać w pokrowcach na ubrania.
 • wszystkie ubranka alergika powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach
 • w okresie pylenia roślin, po powrocie ze spaceru zawsze zdejmuj ubranko i buty w przedpokoju, aby nie roznosić po całym mieszkaniu pyłków
 • dziecko z alergią należy ubierać stosownie do pogody, nie należy ubierać go za ciepło - przegrzanie powoduje pocenie się i może nasilać alergię skórną.

Tagi: ubranko dla dziecka z alergia ubranka dla alergika, alergia, uczulenia

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. sysia 4 października 2011, 18:26

  gdy bylam w szpitalu z moim damiankiem to lekarze mi powiedzieli ze nie mam prac ciuszkow w loveli bo posiada jakies fosforany ktore uczuluja

 2. musak (Gość) 7 sierpnia 2013, 11:17

  Sklep kolorowemarzenia ma na bank odpowiednie ciuszki - przeszukaj sobie. Głównie tych lepszych marek, ale przynajmniej utrzymują niskie ceny - dlatego to się opłaca.

 3. mama małego alergika (Gość) 4 lutego 2015, 19:52

  ciekawy artykuł, my stosujemy jeszcze dodatkowo wszystkie zasady odnośnie ubranek dla alergika podane tutaj, i jest znaczna poprawa stanu skóry,http://www.urok-zycia-alergika.pl/2014/11/jakie-ubranka-dla-maego-alergika.html

 4. Anka (Gość) 4 lutego 2016, 8:13

  W dear Eco mają sliczne ciuszki z bawełny organicznej. Ceny całkiem fajne jak za taką jakość