Poleć znajomym

Trzydniówka

Autor: , 30 stycznia 2012 w Niemowlę, Komentarze (1) »

Nagle twój maluch dostaje bardzo wysokiej gorączki, dochodzącej nawet do 40 st. Poza tym nie ma żadnych innych objawów choroby. To może oznaczać, że dopadła go trzydniówka - zakaźna choroba wirusowa, zwana potocznie "rumieniem nagłym". To jedna z najłagodniejszych dziecięcych chorób, ale nie lekceważ jej.

Na trzydniówkę chorują dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia, zazwyczaj te najmłodsze - od 6. do 18. miesiąca. Wywołuje ją wirus HHV-6, którym maluch może się zarazić od innych dzieci lub osoby dorosłej, nawet 10-15 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Chorobę trudno rozpoznać, gdyż dopiero pojawienie się po kilku dniach wysypki daje nam pewność, że dziecko chorowało właśnie na trzydniówkę.

Objawy:

  • gorączka, która pojawia się nagle; jest bardzo wysoka - od 39 do 40 st., ale może też przekraczać tę granicę; trwa zazwyczaj 3-4 dni i znika tak nagle, jak się pojawiła;
  • gdy dziecku spada temperatura, bawi się tak, jakby w ogóle nie był chory;
  • brak innych objawów chorobowych; chociaż maluch może mieć lekko zaczerwienione gardło i niewielki katar;
  • dziecku nie doskwiera ząbkowanie;
  • może wystąpić lekka biegunka;
  • brak apetytu i wymioty, spowodowane gorączką;
  • po 3-4 dniach, gdy ustąpi gorączka, pojawia się na ciele dziecka wysypka; na początku na szyi, pleckach i brzuszku, potem na twarzy, rączkach i nóżkach; przypomina wysypkę przy różyczce - czerwone plamki są drobne i płaskie; wysypka znika po ok. 2-3 dniach.

Jak pomóc dziecku:

Najpierw udaj się z dzieckiem do lekarza, który wykluczy wszystkie ewentualne choroby, które także przebiegają z wysoką temperaturą (zapalenie ucha, gardła, pęcherza moczowego, płuc itp.). Gdy lekarz postawi diagnozę o prawdopodobieństwie trzydniówki (potwierdzi ją dopiero wysypka po 3 dniach od pierwszej gorączki), zastosuj się do jego zaleceń.

Najważniejsze to zbijanie wysokiej gorączki i nie przegrzewanie dziecka. Temperaturę zaczynamy obniżać malcowi dopiero wtedy, gdy przekroczy 38 stopni. Możesz wtedy podać mu leki przeciwgorączkowe tj. Ibum, Nurofen dla dzieci czy Eferalgan w czopkach. Gdy temperatura nie spada, zrób dziecku kąpiel, pamiętając, by woda w wanience była tylko o 1-2 stopnie niższa niż temperatura ciała dziecka. Dopiero po kilku minutach stopniowo dolewamy do wanny zimnej wody, obniżając temperaturę. Jeśli włożymy dziecko od razu do zimnej wody, może to spowodować u niego wstrząs.

Nie opatulaj dziecka, by się wypocił, bo może to dodatkowo rozgrzewać organizm. Lepiej je wychładzać. Obniżyć temperaturę w pokoju, lżej dziecko ubrać.

Podawaj malcowi dużo płynów do picia. Gdy karmisz piersią, często maluch do niej przystawiaj. Jedzącego stałe pokarmy malca, karm lekkostrawnymi posiłkami.

Po chorobie przez kilka dni nie wychodźcie na dwór, bo maluszek jest jeszcze osłabiony i mógłby szybko złapać kolejną infekcję.

Tagi: trzydniówka, choroby zakaźne, choroby wieku dziecięcego, rumień nagły, gorączka, gorączka u dziecka, wysoka gorączka dzieci

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. martula2223 (Gość) 30 stycznia 2012, 12:41

    my mieliśmy trzydniówkę - wysoka gorączka, brak innych objawów i po 3 dniach wysypka. Książkowo :) Ale ostrzegam - bo ponad miesiąc później jak byliśmy w szpitalu - z innego powodu - mały miał też gorączkę i wysypkę - lekarka pomyślała, że może ma trzydniówkę - a to było uczulenie - bardzo silne - na ibuprofen. Gdyby synek nie miał wcześniej trzydniówki pewnie dalej byśmy tak myśleli - a tak to lekarka kombinowała dalej aż znalazła przyczynę.