Poleć znajomym

Toksoplazmoza w ciąży

Autor: , 7 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (2) »

Możliwe, że zaraziłaś się toksoplazmozą jeszcze przed zajściem w ciążę. W takim przypadku Twój organizm zdążył już wytworzyć ochronne przeciwciała. Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, jeśli toksoplazmozą zarazisz się już będąc w ciąży.

Toksoplazmoza jest zakaźną, pasożytniczą chorobą odzwierzęcą, którą wywołuje pierwotniak Toxoplasma gonidii. Jest to jedno z najbardziej poważnych niebezpieczeństw, jakie związane są ze zdrowiem Twojego maleństwa. W Polsce około 200-400 kobiet w ciąży rocznie ma wykrywane zakażenie pierwotniakiem. Chorobę tą wywołuje pasożyt, który występuje w surowym lub niedogotowanym mięsie bądź w odchodach kota.

Jeśli do zakażenia dojdzie w I trymestrze ciąży, toksoplazmoza może nawet doprowadzić do poronienia. W przypadku, gdy do zakażenia dojdzie po 12. tygodniu ciąży, Twoje dziecko może niestety urodzić się za wcześnie, z niedowagą, uszkodzeniem wzroku, a nawet z trwałymi zaburzeniami neurologicznymi. Im później matka zarazi się toksoplazmozą, tym krótszego czasu trzeba do zakażenia samego dziecka. Im młodsza ciąża, tym przebieg choroby cięższy.

Jak można zarazić się toksoplazmozą?

Toksoplazmozą można zarazić się obcując w sposób bezpośredni z chorym kotem. Inne zwierzęta nie przenoszą tej choroby. Innym sposobem jest zarażenie się poprzez drogę pokarmową, a więc zjedzenie zakażonego surowego lub niedogotowanego mięsa, w którym znajdują się cysty pasożyta. Tak dzieje się w 80% przypadków toksoplazmozy u człowieka. Rzeczone cysty mogą znajdować się równie dobrze w wodzie, ziemi, czy na jarzynach, zanieczyszczonych odchodami kota. Potencjalnym źródłem zakażenia są także wydzieliny i wydaliny zarażonych zwierząt – ślina czy mleko. Można zarazić się przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową odbytu, transfuzję krwi, przeszczep zakażonych narządów, a także drogą łożyskową. Płód w takim przypadku zostaje zakażony, gdy w czasie ciąży u matki wystąpi czynna infekcja.

Objawy choroby

Najgorsze jest to, że czasem możesz zupełnie nie wiedzieć, że zaraziłaś się toksoplazmozą, ponieważ przebieg choroby jest bezobjawowy. Sygnałem wskazującym na infekcję jest rumień na skórze, ogólne pogorszenie samopoczucia, jak i objawy przypominające grypę, czyli zmęczenie, gorączka, bóle mięśniowe, czy zaczerwienienie gardła. W niektórych przypadkach obserwowane jest powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, a niekiedy także objawy zapalenia mięśnia sercowego czy zapalenia opon mózgowych.

Toksoplazmoza wrodzona

Niebezpieczeństwo zarażenia toksoplazmozą wrodzoną, na jaką choruje matka, wzrasta z wiekiem ciąży, a prawdopodobieństwo zakażenia płodu w dużej mierze zależy od przepuszczalności łożyska, charakteru pierwotniaka, jak również stanu immunologicznego matki i nienarodzonego dziecka. Według badań, ryzyko zakażenia płodu w I trymestrze ciąży wynosi od 17 do 25% i powoduje zwykle samoistne poronienie płodu, obumarcie wewnątrzmaciczne albo śmierć noworodka, który przychodzi na świat ze zmianami chorobowymi. W II trymestrze ciąży niebezpieczeństwo zakażenia wzrasta do 25-54%, a w III trymestrze wynosi ono od 60 do 90%.

Toksoplazmoza typu wrodzonego daje niejednorodne objawy. W swojej klasycznej postaci występuje tzw. triada Sabina-Pinkertona:

 • Zapalenie siatkówki i naczyniówki,
 • Wodogłowie lub małogłowie,
 • Zwapnienie śródczaszkowe (śródmózgowe)
 • Z triadą tą związane jest znaczne opóźnienie rozwoju umysłowego, czyli głębokie upośledzenie dziecka.

Innymi objawami toksoplazmozy u dziecka mogą być: hipotrofia płodu, powiększenie wątroby i śledziony oraz małopłytkowość.

Jak leczyć toksoplazmozę w ciąży?

Jeśli dojdzie do zarażenia toksoplazmozą, w organizmie matki wytwarzane są przeciwciała klasy IgG, IgM, IgA,IgE. Na podstawie wyznaczania ich miana stwierdza się, czy dana osoba przeszła toksoplazmozę, czy na przykład właśnie na nią choruje. Lekiem z wyboru toksoplazmozy w ciąży jest Spiramycyna – Rowamycyna podawana doustnie, a przez rok po porodzie u dziecka należy seryjnie określać poziom przeciwciał typu IgG i IgM. Zaleca się, aby przed planowaną ciążą albo zaraz w pierwszych jej tygodniach zrobić badanie krwi, które jednoznacznie wskaże, czy przebyło się toksoplazmozę czy też nie. Jeśli tak, płód nie jest nią zagrożony.

Jeśli matka nigdy nie miała do czynienia z toksoplazmozą powinna zwrócić uwagę, aby:

 • Jeść wyłącznie dobrze ugotowane albo usmażone mięso,
 • Unikać surowego mleka,
 • Dokładnie myć przed jedzeniem owoce i warzywa,
 • Stosować do prac ogrodowych rękawice gumowe,
 • Dokładnie myć ręce i sztućce, jeśli miały kontakt z „surowizną”,
 • Unikać kontaktu z kotami i ich odchodami, a koty domowe karmić tylko suchą karmą.

Tagi: toksoplazmoza w ciąży, toksoplazmoza, badania w ciąży, choroby w ciąży

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 19 lipca 2011, 17:39

  Ja mam właśnie ujemne wyniki w kierunku toksoplazmozy, to wiadomo niedobrze bo brak mi odporności, jestem już po 2 badaniach- oba na szczęście ujemne i mam nadzieję, że ostatnie w 8 m-cu też będzie ujemne. Ale fakt po pierwszym badaniu wpadłam w istny szał mycia rąk, wyparzania desek do krojenia itd. A że mam psa, który teoretycznie może przynieść na sierści też zarazki zwiększał mój strach

 2. ***** (Gość) 18 lipca 2012, 12:58

  JA MAM IGG + A IGM - WIEC CHYBA TO DOBRZE ALE NIE BYLAM JESZCZE Z WYNIKAMI U LEKARZA A JESTEM W 8 TYGODNIU CIĄŻ