Testy owulacyjne
Testy owulacyjne umożliwiają określenie w przybliżeniu czasu największej płodności kobiety, czyli owulacji (jajeczkowania). Dzięki nim łatwiej jest więc zaplanować moment zajścia w ciążę.
Działanie testów owulacyjnych polega na określeniu stężenia w moczu hormonu luteinizującego LH (co odpowiada stężeniu LH w surowicy krwi), którego poziom jest najwyższy tuż przed jajeczkowaniem. Jego maksymalny wzrost następuje już na 24-36 godzin przed owulacją, dlatego dzięki testom owulacyjnym można z dużym prawdopodobieństwem ustalić moment owulacji już z 1-2 dniowym wyprzedzeniem. Ta informacja jest szczególnie ważna dla pary starającej się o dziecko, gdyż pozwala ustalić czas współżycia dogodny dla momentu poczęcia dziecka.
Jak wiadomo zapłodnienie komórki jajowej kobiety jest możliwe w przypadku obecności plemników w drogach rodnych tylko w ograniczonym czasie - przed lub po owulacji. Dokładna znajomość terminu owulacji, ułatwia zatem planowanie ciąży. Natomiast wyniki testów nie powinny służyć za formę antykoncepcji, gdyż w tym przypadku mogą okazać się słabo skuteczne, podobnie jak metoda kalendarzykowa.
Jak wykonać test owulacyjny
Wykonanie testu owulacyjnego jest bardzo proste, nieinwazyjne i szybkie. Trwa ok. 5 min. i przebiega tak, jak podczas wykonywania testu ciążowego. Na końcówkę absorbującą płytki testowej nakłada się kilka kropki moczu, kierując ją do dołu. Następnie należy odczekać określona ilość czasu, ok. 5 min. i sprawdzić czy w okienku testowym pojawiły się dwie czy jedna linia. Dwie linie informują o tym, że za 1-2 dni nastąpi owulacja. Ważne jest, aby wykonywać test w określonych dniach cyklu, gdyż owulacja nie występuje w ciągu całego cyklu. Momentem najpewniejszym jest środek cyklu menstruacyjnego. Aby jednak ustalić dni, w których powinnaś wykonać test owulacyjny, skorzystaj z tabeli, która dołączona jest do instrukcji każdego testu.
Uwaga
Jeśli pomimo ustalenia dzięki testowi terminu owulacji i odbycia stosunku płciowego w najbardziej płodnych dniach, nie zaszłaś w ciążę (i taki wynik powtarzał się przez 3-4 miesiące), razem z partnerem udajcie się na konsultację do ginekologa.
Poleć znajomym