Poleć znajomym

Test Apgar

Autor: , 25 stycznia 2011 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Nasz długo oczekiwany maluszek, zaraz po odcięciu pępowiny, przechodzi swój pierwszy egzamin - test APGAR. Test ten pierwszy raz został wprowadzony w 1953 roku przez francuską lekarkę Virginię Apgar. Noworodek badany jest w 1-szej i 5-tej minucie życia.. Maksymalnie może uzyskać 10 punktów, a minimalnie 0.

Noworodek badany jest w pięciu kategoriach: oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni, reakcja na bodźce. Za każdą kategorię może uzyskać 2 punkty. Dziecko, które jest w każdej kategorii w stanie bardzo dobrym, dostanie więc maksymalną ocenę, czyli 10 punktów. Należy jednak pamiętać, że skala APGAR nie jest w stanie ocenić przyszłego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Skala ta nie ma też zastosowania przy ocenie potrzeby resuscytacji (przywrócenie podstawowych funkcji życiowych) u noworodka.

Oddychanie

Noworodek, który przychodzi na świat z głośnym płaczem nie powinien w zbudzać niepokoju rodziców. Zdrowe, donoszone dziecko zazwyczaj oddycha spokojnie, nie chrząka, nie wciąga głośno powietrza, ani się nie krztusi. Zaburzenia oddychania mogą mieć noworodki, które przeszły trudny poród, są wcześniakami lub ich mamy są chore (np. na cukrzycę). Dziecko, które przychodzi na świat z głośnym płaczem dostaje 2 punkty.

Czynność serca

Serce noworodka powinno być w tempie od 100 do 160 razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż dorosłego. Jeśli uderza wolniej, dziecko wymaga obserwacji. Podczas badania lekarz upewnia się też, czy maluszek ma prawidłowe krążenie krwi i jak pracuje aorta. Jeśli tętno noworodka wynosi więcej niż 100 uderzeń na minutę, dostanie 2 punkty w skali Apgar.

Zabarwienie skóry

Noworodek przychodzi na świat o kolorze skóry prawie czerwonym. Z czasem ona staje się różowa. Lekarz sprawdza jej ukrwienie delikatnie naciskając palcami - najpierw powinna zbieleć,a po chwili znowu się zaróżowić. Kolor siny może świadczyć o problemach z oddychaniem lub zaburzeniem rytmu serca. Im skóra noworodka jest bardziej różowa, tym lepiej, dostanie on 2 punkty.

Napięcie mięśni

Lekarz pediatra ocenia ułożenie ciała - gdy noworodek leży na plecach, jego ramiona i nóżki powinny być lekko zgięte i symetrycznie rozłożone na boki. Przy próbie rozprostowania nóżek przez lekarza, zdrowy maluszek napręża mięśnie. Jeśli dziecko jest słabe i wiotkie, otrzyma 1 lub 0 punktów.

Reakcja na bodźce

Badanie to sprawdza funkcjonowanie układu nerwowego. Lekarz delikatnie drażni nosek dziecka elastyczną rurką i obserwuje reakcję. Kichanie, kaszel lub płacz oznaczają prawidłową reakcję. jak również, że nosek jest drożny i maluszek może swobodnie oddychać. Przy tym badaniu prawidłowe reakcje oznaczają, że dziecko dostanie 2 punkty.

Oznaczenia ilości punktów

Noworodki zazwyczaj osiągają wynik między 7 a 10 punktów, co oznacza, że są w dobrym i bardzo dobrym stanie.

 • 10–9 – noworodek w dobrym stanie

 • 8–7 – zmęczenie porodem

 • 6–4 – zamartwica średniego stopnia (sina)

 • 3–0 – zamartwica ciężka (blada)

Tagi: test Apgar, skala Apgar, badanie po porodzie, zdrowy noworodek, noworodek

Podobne artykuły:

 • Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Epidemia otyłości jeszcze nie dotknęła polskich maluchów, ale jest już sporo sygnałów, że taki problem może się pojawić. Chcemy poruszyć temat zdrowego żywienia dzieci, a mamy biorące ... Więcej »

 • Testy owulacyjne

  Testy owulacyjne

  Testy owulacyjne umożliwiają określenie w przybliżeniu czasu największej płodności kobiety, czyli owulacji (jajeczkowania). Dzięki nim łatwiej jest więc zaplanować moment zajścia w ... Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele ... Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

Komentarze

 1. aagaaz 28 lutego 2011, 12:55

  Bardzo dobrze, że ktoś wymyślił taki test i , że jest on przeprowadzany zaraz po urodzeniu dziecka :)

 2. mamaela 20 lipca 2011, 19:38

  synek dostał 9 punktów bo urodził się siny- powiedziano początkowo że to zmęczenie porodem, a potem się okazało że to zasinienie zostało na dłużej, bo było objawem wady serca

 3. asia (Gość) 27 października 2011, 15:14

  Mój synek dostał 10 pkt i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona :)

 4. justyna (Gość) 12 lipca 2012, 21:51

  moj synek dostal tylko 3 pkt i jest zdrowym maluszkiem...niechoruje i rozwija sie b,dobrze :) wszystko jest ok

 5. Agnieszka (Gość) 22 lipca 2013, 11:31

  Virginia Apgar to bardzo znana swego czasu lekarka, ale bynajmniej nie francuska, tylko amerykańska.