Poleć znajomym

Temperatura w ciąży

Autor: , 8 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (3) »

W początkowym okresie ciąży Twoja temperatura ciała najprawdopodobniej będzie się różnić od książkowej.

W czasie owulacji, a więc w czasie jajeczkowania, wzrasta. Jeśli kontrolujesz swoją temperaturę regularnie, najlepiej rano, przed wstaniem z łóżka, łatwo zauważysz, kiedy następuje owulacja. Jeśli po jej zakończeniu wyższa temperatura się utrzymuje, a miesiączka się nie pojawia, prawdopodobnie jest to objaw wczesnej ciąży.

W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała jest wyższa od prawidłowej, wynoszącej 36,6 stopni Celsjusza, o około 0,5 stopnia. Jest to stan fizjologiczny, a więc całkowicie naturalny i nie powinien budzić twojego niepokoju.

Podwyższona temperatura, rzędu około 37 st.C – 37,5 st.C jest spowodowana zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie w czasie ciąży. Dzieje się na skutek działania progesteronu w czasie ciąży. Podwyższona temperatura ciała powoduje, że ciężarna jest bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje. Gorączka może wiązać się z początkiem jakiejś choroby infekcyjnej, np. kataru, przeziębienia, zapalenia gardła, albo też innych, bardziej niebezpiecznych dla zdrowia kobiety ciężarnej chorób, takich jak choroby wirusowe, do których zaliczana jest oczywiście grypa. Jeśli gorączka utrzymuje się w późniejszym etapie ciąży, stanowi ona znaczne zagrożenie dla kobiety ciężarnej i może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń płody, jak i wywołać przedwczesne skurcze macicy. Bywa, że bardzo wysoka temperatura w niskiej ciąży może spowodować poronienie.

Wyższa temperatura jest reakcją obronną organizmu na infekcje. Można jej przeciwdziałać, na przykład pijąc dużo płynów – soków, robiąc zimne okłady, lekko się ubierając i stosując chłodne kąpiele. Jeśli i to nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem.

Tagi: temperatura w ciąży

Podobne artykuły:

 • Podróżowanie w ciąży

  Podróżowanie w ciąży

  Kobieta w ciąży, o ile nie występuje zagrożenie, może podróżować praktycznie każdym środkiem transportu - samochodem, pociągiem, samolotem, promem, autokarem. Jednak dla bezpieczeństwa ... Więcej »

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Wegetarianka w ciąży

  Wegetarianka w ciąży

  Wegetarianka w ciąży wcale nie musi radykalnie zmieniać swojego menu i wprowadzać do diety kotlety schabowe, żeby dostarczyć organizmowi i rozwijającemu się dziecku cennych witamin i ... Więcej »

 • Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży nie musi być niebezpieczna. Zależy to jednak od właściwego leczenia i odpowiedniej diety, którą przyszła mama musi rygorystycznie przestrzegać. Wtedy możemy mieć ... Więcej »

Komentarze

 1. Okichii (Gość) 17 czerwca 2011, 20:23

  Mam pytanie ta temperatura podwyższona to z rana czy w ciągu dnia ?

 2. Ulala (Gość) 1 września 2012, 11:55

  Z rana

 3. Matylda (Gość) 18 grudnia 2012, 11:05

  Tu jest napisane, że wyższa temperatura utrzymuje się we wczesnej ciąży. Zatem kiedy można spodziewać się jej powrotu do normalnego poziomu? Jestem w 6tygodniu ciąży i nie chciałabym się denerwować spadkami temperatury (na razie trzyma się na stałym, wysokim poziomie, ok. 37st). Planuję mierzyć temp do końca pierwszego trymestru.