Poleć znajomym

Temperatura w ciąży

Autor: , 8 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (3) »

W początkowym okresie ciąży Twoja temperatura ciała najprawdopodobniej będzie się różnić od książkowej.

W czasie owulacji, a więc w czasie jajeczkowania, wzrasta. Jeśli kontrolujesz swoją temperaturę regularnie, najlepiej rano, przed wstaniem z łóżka, łatwo zauważysz, kiedy następuje owulacja. Jeśli po jej zakończeniu wyższa temperatura się utrzymuje, a miesiączka się nie pojawia, prawdopodobnie jest to objaw wczesnej ciąży.

W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała jest wyższa od prawidłowej, wynoszącej 36,6 stopni Celsjusza, o około 0,5 stopnia. Jest to stan fizjologiczny, a więc całkowicie naturalny i nie powinien budzić twojego niepokoju.

Podwyższona temperatura, rzędu około 37 st.C – 37,5 st.C jest spowodowana zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie w czasie ciąży. Dzieje się na skutek działania progesteronu w czasie ciąży. Podwyższona temperatura ciała powoduje, że ciężarna jest bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje. Gorączka może wiązać się z początkiem jakiejś choroby infekcyjnej, np. kataru, przeziębienia, zapalenia gardła, albo też innych, bardziej niebezpiecznych dla zdrowia kobiety ciężarnej chorób, takich jak choroby wirusowe, do których zaliczana jest oczywiście grypa. Jeśli gorączka utrzymuje się w późniejszym etapie ciąży, stanowi ona znaczne zagrożenie dla kobiety ciężarnej i może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń płody, jak i wywołać przedwczesne skurcze macicy. Bywa, że bardzo wysoka temperatura w niskiej ciąży może spowodować poronienie.

Wyższa temperatura jest reakcją obronną organizmu na infekcje. Można jej przeciwdziałać, na przykład pijąc dużo płynów – soków, robiąc zimne okłady, lekko się ubierając i stosując chłodne kąpiele. Jeśli i to nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem.

Tagi: temperatura w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. Okichii (Gość) 17 czerwca 2011, 20:23

  Mam pytanie ta temperatura podwyższona to z rana czy w ciągu dnia ?

 2. Ulala (Gość) 1 września 2012, 11:55

  Z rana

 3. Matylda (Gość) 18 grudnia 2012, 11:05

  Tu jest napisane, że wyższa temperatura utrzymuje się we wczesnej ciąży. Zatem kiedy można spodziewać się jej powrotu do normalnego poziomu? Jestem w 6tygodniu ciąży i nie chciałabym się denerwować spadkami temperatury (na razie trzyma się na stałym, wysokim poziomie, ok. 37st). Planuję mierzyć temp do końca pierwszego trymestru.