Poleć znajomym

Szkolne problemy - złe oceny na semestr

Autor: , 18 grudnia 2009 w Uczeń, Komentarze (7) »

Koniec semestru to czas podsumowań szkolnych dokonań twojego dziecka. Dowiedz się co zrobić, gdy oceny na semestr nie zadowalają ani jego, ani ciebie.

Na początku gruntowanie zbadaj sytuację. Porozmawiaj z nauczycielem, zapytaj, jakie partie materiału twoje dziecko powinno powtórzyć i poprawić. Jeśli grozi mu jedynka, poproś o wyznaczenie konkretnych terminów na poprawę prac klasowych. Porozmawiaj też z dzieckiem. Nie rób mu wymówek, tylko okaż swoją troskę takim stanem rzeczy, a także wiarę w to, że może zmienić swoje oceny na lepsze. To od niego oczekuj pomysłów na poprawienie stopni. Nie oczekuj, że zrobi to od razu ze wszystkich przedmiotów. Niech na początek zawalczy o te zajęcia, którego go pasjonują.

Aby w następnym semestrze, który jest zawsze ważniejszy niż pierwszy, bo oceny na koniec wypisywane są już na świadectwie, nie powtórzyły się błędy z pierwszego należy:

 • być w kontakcie z nauczycielem lub wychowawcą - im wcześniej dowiesz się o problemach z nauką swojego dziecka, tym szybciej będziesz mogła mu pomóc;

 • przeglądaj zeszyty - to jak jest prowadzony, czy są w nim notatki, da ci świadectwo jego zaangażowania w naukę; gdy jest pusty, to znak, że dziecko na lekcjach się leni;

 • poszukaj pomocy u specjalisty - jeśli dziecko ma problemy z ortografią, wybierz się do logopedy; warto też zasięgnąć opinii pedagoga i psychologa;

 • zadbaj o pomoce naukowe - niech twoje dziecko ma dostęp do interesujących pomocy naukowych, książek i edukacyjnych programów komputerowych. Dzięki nim przyswajanie słówek z języków obcych może okazać się fajną zabawą.

Tagi: dziecko w szkole, szkoła, obowiązki szkolne, nauka, nastolatek, problemy szkolne, dziecko, złe stopnie

Podobne artykuły:

 • Włącz dziecku muzykę. Pomożesz mu w nauce.

  Włącz dziecku muzykę. Pomożesz mu w nauce.

  O zaletach słuchania muzyki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielu rodziców jednak nie przywiązuje wagi do jej obecności w swoim domu. A to błąd! Słuchanie muzyki (zwłaszcza klasycznej) ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

Komentarze

 1. adam (Gość) 23 maja 2010, 21:29

  To jest IDIOT

 2. ada (Gość) 3 czerwca 2010, 16:46

  moja corka jest chora na padaczke lekooporna i zaburzenia emocjonalne miala nauczanie indywidalne do chodzeniem na niektore zajecia w szkole od poniedziaku do piatku po 2godziny i byla uczenica piatkowa teraz jej zabrano nauczanie indywidualne chodzila na wszystkie zajecia do szkoly i ma potorzyc klase niedostanie promocji do nastepnej klasy jest calkowicie zdolowana kto za to powinien odpowiedziec dajac krzywdzaca decyzje

 3. mamaela 12 czerwca 2011, 12:50

  Brakuje mi w artykule podziału na wiek dziecka(klasę). Zaangażowanie rodzica to podstawa- czynny udział w odrabianiu lekcji, nauce, wspólna nauka. Nie da się zrzucić wszystkiego na szkołę. Ja miałam prościej, bo jestem pedagogiem. Szybko np. odkryłam w 1 kl., że syn ma objawy dyslekcji. Chodziliśmy do poradni, miał testy, które oczywiście to potwierdziły. Dostał orzeczenie, co roku chodzimy na badania. Praca rodzica z dzieckiem jest niezastąpiona.

 4. mamaela 15 czerwca 2011, 10:30

  Ja dzisiaj mam fajny dzień, bo syn właśnie przysłał mi ze szkoły smsa z wynikami egzaminu gimnazjalnego- udało mu się zdobyć bardzo dużo punktów. Jestem bardzo z niego dumna :) A to, że czuł potrzebę od razu przekazania mi tej informacji też świadczy o tym, że wie że mnie to bardzo interesuje i jestem zaangażowana w jego naukę i dzielę z nim i problemy i sukcesy w szkole.

 5. malwinka (Gość) 7 stycznia 2014, 19:48

  super na koniec 1 semestru dostałam
  6 z polskiego
  6 z matematyki
  6 z angielskiego
  6 z muzyki
  6 z przyrody
  6 z religji

 6. Samiec(alpha) (Gość) 13 grudnia 2018, 18:51

  Ja dostane 2 albo jeden 😖

 7. Lupinek (Gość) 19 listopada 2019, 22:22

  Popieram autorkę. Ale dopasowanie pomocy naukowych i w ogóle metod nauczania dotyczy nie tylko nauki języków obcych, ale wszystkich przedmiotów.