Poleć znajomym

Szkarlatyna/Płonica - objawy, leczenie

Autor: , 16 maja 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Szkarlatyna (płonica) jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywołaną szczególnym szczepem paciorkowca. Kiedyś choroba występowała bardzo często, obecnie zdarza się stosunkowo rzadko, na 100 tysięcy mieszkańców przypada około 150 zachorowań.

Objawy

Choroba zazwyczaj zaczyna się od bólu gardła, następnie pojawia się wysoka gorączka, wysypka i malinowy kolor języka. W typowych przypadkach wysypka rozszerza się z klatki piersiowej na ramiona, podbrzusze i uda, a najbardziej zaczerwienione są pachwiny, doły pachowe i zgięcia łokci. Przy ucisku zaczerwienienie blednie. Skóra jest szorstka, łuszczy się i przypomina w dotyku papier ścierny. Do objawów zakażenia szkarlatyną zaliczamy również: wymioty, powiększenie migdałków, obrzęk węzłów chłonnych i szyi, nudności, osłabienie, biały nalot na języku.

Objawy często mylone są z anginą i wielu rodziców bagatelizuje chorobę, myśląc, że to nic wielkiego ani groźnego. Jednak kiedy dziecko zaczyna chorować zawsze powinien zobaczyć go lekarz i to do niego należy postawienie diagnozy oraz zlecenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie

W leczeniu szkarlatyny pierwszym zaleceniem jest podanie penicyliny. Chorym, którzy są uczuleni na ten antybiotyk, podaje się erytromycynę lub podobny antybiotyk o szerokim zakresie działania. Dla uniknięcia zapalenia ucha środkowego, zapalenia nerki, choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego leczenie należy prowadzić przez cały wymagany okres, zwykle 10 dni. W razie wystąpienia ciężkich powikłań, takich jak zapalenie płuc czy opon mózgowo-rdzieniowych, konieczne jest leczenie szpitalne.

Zalecony antybiotyk przez lekarza musi być podany do końca, nawet kiedy dziecko będzie się czuło już lepiej. Po zakończonym leczenie pacjenta powinien zbadać lekarz.

Opieka nad chorym

W początkowej fazie choroby chory może mieć wysoką temperaturę. Możemy podawać, najlepiej w dawce przepisanej przez lekarza paracetamol lub ibuprofen. Chorego przemywamy gąbką zmoczoną w letniej wodzie. Pomocne są też okłady wilgotną pieluchą na czoło, łydki lub pachwiny. Aby zmniejszyć ból gardła zaleca się płukanki albo herbatki z rumianku. Zazwyczaj przy bólu gardła dziecko nie może jeść i nie należy go do tego zmuszać. Nie należy podawać mu posiłków stałych. Najlepsze będą rosołki, herbatka, dziecko powinno mieć też stały dostęp do wody. Z czasem, kiedy choroba zacznie ustępować można podawać kaszki, przetarte jarzyny lub też to na co dziecko ma ochotę. Należy pamiętać o wietrzeniu mieszkania, a przy wysokiej temperaturze o zmianie pościeli i piżamy.

Powikłania

Przy nieprawidłowym leczeniu szkarlatyny mogą wystąpić powikłania. Lekarze dzielą je na wczesne i późne. Przykładem wczesnym jest ropne zapalenie węzłów chłonnych co może prowadzić do tworzenia się przetok. Kolejnymi powikłaniami mogą być : zapalenie ucha środkowego, silne kłębuszkowe zapalenie nerek oraz paciorkowcowe zapalenie stawów. Do późnych powikłań zaliczamy gorączkę reumatyczną, która prowadzi do wad serca.

Choroba może powrócić

Szkarlatyną i innymi infekcjami paciorkowcowymi można zakazić się więcej niż jeden raz. Dzieje się tak najczęściej kiedy to antybiotyk nie był podawany zgodnie z zaleceniem bądź też gdy w otoczeniu znajduje się nosiciel paciorkowca. Może on sam nie być chory, ale zarażać inne osoby. Aby choroba nie pojawiła się ponownie należy przebadać wszystkich członków rodziny poprzez pobranie wymazu z gardła. W takim przypadku osobie tej podaje się antybiotyk.

Tagi: Szkarlatyna, płonica, choroby zakaźne

Podobne artykuły:

Komentarze