Poleć znajomym

Sześć sztuczek, by dziecko było grzeczne

Autor: , 16 września 2011 w Maluszek, Komentarze (8) »

Jak poskromić małego łobuziaka? Klapsem, karnym kocykiem czy może skarcić je słownie? Poznaj sposoby skuteczniejsze niż szantaż, kara czy powiedzenia typu "jesteś niedobrym dzieckiem" albo "przestanę cię kochać".

1. Odwrócenie uwagi

To najlepszy sposób, żeby uspokoić płaczące dziecko, które nie dostało upragnionej zabawki lub innej rzeczy. Pokazać mu coś ciekawszego, zainteresować czymś nowym, odwrócić uwagę - to na pewno zadziała.

2. Sztuczka z maskotką

Gdy malec nie chce iść spać lub jeść, pobaw się z nim w wydawanie rozkazów. On kontra maskotka. Zadanie jeden do jednego. Najpierw malec wydaje rozkaz maskotce, a potem on malcowi. Jest szansa, że będzie jej bardziej posłuszne.

3. Zabawa w walkę

Gdy widzisz, że dziecko jest bardzo wzburzone i nieznośne, pobawcie się w walkę. Zacznij od chwytania go za ręce i siłowania się, a skończcie na fikołkach i łaskotkach.

4. Sąd Salomona

Jeśli rodzeństwo kłóci się o ten sam przedmiot, należy go im odebrać. Dzieci na pewno się pogodzą, ale też zyskają wspólnego wroga :).

5. Zrozumienie jego racji

Kiedy dziecko robi coś niewłaściwego, najpierw postaraj się zrozumieć jego intencje. Porozmawiajcie o tym, spróbuj je zrozumieć i wybaczyć, gdy zrobić coś źle.

6. Rodzice są smutni

Gdy dziecko jest niegrzeczne, lepiej jest wzbudzić w nim poczucie żalu w stosunku do rodziców poprzez słowa np. "Jest mi smutno, że nie chcesz posprzątać tego bałaganu, który zrobiłaś" niż zarzucać dziecku, że jest niedobre.

Nawet jeśli ulegniesz kaprysom dziecka, daj mu do zrozumienia, że w domu rządzą rodzice. Na przykład, gdy kupisz malcowi cukierki, o które domaga się od rana, powiedz, że będzie musiał się nimi podzielić, albo część schować na następne dni. Bezdyskusyjnie.

Tagi: wychowanie dziecka, wychowanie dzieci, metody wychowawcze

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Ujęła nas odpowiedzią na pytanie o wychowawcze sztuczki... Zbyt często zapominamy, że kluczem do zrozumienia potrzeb i zachowań dziecka jest umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Nie przekarmiaj dziecka

  Nie przekarmiaj dziecka

  Taki zakaz powinni wziąć sobie do serca wszyscy rodzice i dziadkowie. Dzieci przekarmiane mogą mieć problemy w późniejszym życiu. Więcej »

 • Wychowanie dziecka - podstawowe zasady

  Wychowanie dziecka - podstawowe zasady

  Bezstresowe wychowanie nie zawsze się sprawdza. W ten sposób możemy wychować małego tyrana. Ciągłe karanie i przesadna dyscyplina także nie służy prawidłowemu rozwojowi osobowości naszego ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 16 września 2011, 22:19

  ciekawe rady- a sąd salomona?- rozumiem że ten wspólny wróg to rodzic ?? :)

 2. Aga.W 17 września 2011, 12:36

  no tak... jak nic. rodzice to samo zlo wkoncu. ah z dzieciami!!

 3. snoopy90 18 września 2011, 13:48

  ciekawy artukuł

 4. Margolcia 19 września 2011, 8:49

  ten sąd salomona to chyba będzie u mnie działał :D

 5. Kasiula260 20 września 2011, 18:30

  Na mojego 5 letniego bratanka żadna metoda nie działa...

 6. sysia 4 października 2011, 22:05

  Mój 3 msc a już na niego siły magdy wymusza coś

 7. nnikunia 6 października 2011, 9:39

  sad salomona działa :P cudnie :P

 8. Mama3Latka (Gość) 14 sierpnia 2016, 16:26

  Jeden z najgorszych artykulow jaki czytalam.
  Sztuczka z maskotka...
  Czyli mam rozumiec, ze dziecko ma sluchac maskotki zamiast rodzica ? ...

  Zabawa w walke...
  Dzieki takiej "zabawie " najpredzej nauczymy dziecko, ze gdy jest zle, moze sie z nami silowac, popychac az wkoncu tylko dla zabawy nas uderzy..


  Sad salomona...
  A tym wspolnym wrogiem zostanie rodzic ? ...