Poleć znajomym

Symptomy porodu

Autor: , 2 listopada 2009 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Gdy od momentu poczęcia minie dziewięć miesięcy, dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Jak rozpoznać, że to już ten moment?

O porodzie naturalnym decyduje dziecko. Gdy jest gotowe, jego przysadka mózgowa wydziela do krwi substancję, która daje impuls nadnerczom do wydzielania hormonów stresu. To one przygotowują organizm dziecka do czekających je trudów porodu. Sam mechanizm porodu działa ja zwolnienie hamulca, podtrzymującego w brzuchu matki dziecko. Macica zaczyna się kurczyć, a jej szyjka rozwierać. Na ten sygnał przysadka mózgowa matki uwalnia oksytocynę, która wzmaga skurcze.

Pod koniec ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające - brzuch twardnieje na kilka sekund. W miarę zbliżania się terminu porodu skurcze te stają się coraz silniejsze i częstsze. Regularne skurcze (co 20-30 min.) to znak, że poród jest bliski.

Na krótko przed porodem zostaje wydalony przez kobietę tzw. czop śluzowy (brunatny, galaretowaty śluz), który zamykał szyjkę macicy, chroniąc dziecko przed infekcjami zewnętrznymi. Nie należy jednak wtedy panikować i w pośpiechu jechać do szpitala. Należy poczekać na regularne skurcze lub odejście wód płodowych.

Niekiedy wody płodowe odchodzą zanim pojawi się akcja porodowa. Bywa że są czą się one lekkim strumyczkiem, dlatego aby być pewnym, że to one, a nie mimowolne popuszczanie moczu, załóż podpaskę. Wody płodowe są bezbarwne lub mleczne, a nie żółte jak mocz. (Zielonkawy kolor wód oznacza niedotlenienie dziecka i konieczność natychmiastowego udania się do szpitala.)

Tagi: poród, symptomy porodu, wody płodowe, czop śluzowy, skurcze porodowe

Podobne artykuły:

 • Poród naturalny

  Poród naturalny

  Naturalny poród ciąży donoszonej odbywa się między 37 a 42 tygodniem ciąży, licząc od momentu ostatniej miesiączki. Jest to proces o przebiegu ciągłym, w którym wyróżnia się kilka ... Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Zacznij ćwiczyć po porodzie

  Zacznij ćwiczyć po porodzie

  Już 24 godziny po porodzie możesz rozpocząć lekkie ćwiczenia, które wzmocnią twoje mięśnie. Dzięki nim poczujesz się lepiej, poprawisz formę i zrobisz coś dla siebie. Więcej »

 • Poród w wodzie

  Poród w wodzie

  Dziecko łatwiej przychodzi na świat w wodzie niż na "lądzie". Mniejszy jest także ból rodzącej, a sam poród przebiega szybciej. Zanim urodzisz, podejmij decyzję, czy może ten sposób ... Więcej »

Komentarze