Poleć znajomym

Stres
6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

Autor: , 22 października 2012 w Uczeń, Komentarze (4) »

Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie.

określ źródło zmartwień

Umiejętność wsłuchania się w swój wewnętrzny głos jest bardzo przydatna w okiełznywaniu stresu w każdym wieku. Pomóż dziecku zrelaksować się i zidentyfikować, co je martwi. Test z fizyki, zawody sportowe, konflikt w klasie? Już samo określenie i zwerbalizowanie źródła niepokoju pozwala "wziąć byka za rogi". Porozmawiajcie o tym wspólnie lub poproś dziecko o spisanie wszystkich niepokojących go myśli.

naucz dziecko prosić o pomoc

Bezradność, nadmiar obowiązków i rywalizacja są częstym źródłem stresu u dzieci. Wiele z nich nie potrafi prosić o pomoc i boryka się ze swoimi problemami i frustracją samemu, co dodatkowo potęguje stres. Uświadom dziecko, że jesteś przy nim i zawsze chętnie mu pomożesz. Nie oznacza to, że chętnie przejmiesz na siebie odrabianie zadań domowych z matematyki, ale wspólnie znajdziecie rozwiązanie, które sprawi, że przedmiot stanie się dla dziecka mniej stresujący. Być może będzie to pomoc w odrabianiu zadań, zapewnienie odpowiednich pomocy czy poszukanie korepetytora. Przypomnij dziecku, że zawsze może do ciebie przyjść i poprosić o pomoc.

naucz małych kroków

Duże wyzwania, skomplikowane projekty, poważne egzaminy to źródło stresu dla każdego ucznia. Zbyt często naszym pociechom wydaje się, że postawione przed nimi zadanie przewyższa ich możliwości. Pojawia się niewiara w siebie i strach przed porażką. Ale nie musi tak być. Twoje w tym zadanie, by pokazać dziecku, jak dojść do celu małymi krokami. Zademonstruj mu jak "rozbić" wyzwanie na mniejsze, osiągalne etapy, które łatwo będzie wykonać i tym samym zbliżyć się do celu bez popadania w strach i stres. Ta technika pozwoli dziecku myśleć strategicznie i planować pracę, a to już połowa sukcesu!

porozmawiajcie o relaksowaniu się

Stres jest nieodłącznym i wszechobecnym elementem życia. Nie ma od niego ucieczki, a tym co pomaga nam w utrzymywaniu równowago psychicznej jest odpoczynek. Twoje dziecko może nie być świadome tego, że aktywność fizyczna i inne, przyjemne czynności są świetnym antidotum na kumulujący się w ciele stres. Porozmawiajcie o tym, co sprawia mu przyjemność. Słuchanie muzyki? Spotkania z koleżankami i kolegami? Komputer? Sport? W ciągu dnia każdy z nas musi mieć chwilę dla siebie i na to, co pozwala mu oderwać się od codzienności. Hej Rodzicu, zaplanowane przez ciebie dodatkowe zajęcia po lekcjach to nie to samo, co kopanie piłki z chłopakami!

analiza porażki

Przemyślenie porażki w rozsądny sposób jest kluczowe w radzeniu sobie ze stresem. Niepowodzenia dotykają wszystkich i na każdym etapie życia, a ich widmo wpędza nas w niepokój. Porażek nie należy tłumaczyć w sposób "Jestem głupia/nieudolny/", "Do niczego się nie nadaję", co często zdarza się dzieciom. Kiedy twoja pociecha przyniesie jedynkę testu - pogadajcie o tym na spokojnie i bez emocji. Pokaż dziecku jak ma interpretować wynik i unaocznij mu, iż jego niepowodzenie jest konsekwencją na przykład niewystarczającej ilości powtórek lub niepoświęconego nauce czasu. Takie podejście do tematu stwarza możliwość poprawy sytuacji. Następnym razem dziecko będzie wiedziało, że wyniki zależą od jego zaangażowania i że ma szansę na lepsze rezultaty, a nie będzie pogrążać się w złym myśleniu o sobie i tym samym potęgować stres.

przypomnij o zdrowym odżywianiu i śnie

W okresie wzmożonej nauki i innych stresujących wyzwań, przypomnij dziecku o tym, co daje mu siłę i wytrzymałość w mierzeniu się z zadaniami, które stawia przed nim życie. Jego sprzymierzeńcami i największymi przyjaciółmi są sen i zdrowa dieta. Niewyspany i źle odżywiony organizm źle znosi napięcie, łatwo wpada w infekcje i wycofuje z wyzwań. Ze starszym dzieckiem możesz o tym porozmawiać, z młodszym namalować planszę, na której zostanie zilustrowane wszystko, co pomoże mu radzić sobie z napięciem. Taka "przypominajka" powieszona w dziecinnym pokoju przypomni dziecku, że na napięcie które odczuwa są sposoby!

Tagi: stres, radzenie ze stresem

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Lena (Gość) 20 listopada 2012, 16:04

  Najlepiej rozładowuje się stres przez ruch. Od zawsze tak robiłam i wychodziło mi to na dobre. Tak też uczę swoje dziecko. Latem biegamy, bawimy się na świeżym powietrzu, a zimą zabieram córcię do miejsc typu loopys world etc. Wtedy obie dobrze się bawimy i odstresowujemy.

 2. Luiza (Gość) 11 października 2013, 15:02

  "Lena" - nie dla każdego najlepiej rozładowuje się stres przez ruch. Mnie zupełnie co innego odpręża i relaksuje. W sytuacjach stresowych lubię po prostu położyć się spać, albo zająć się swoim hobby - decoupage, scrapbooking, albo po prostu zaczynam sobie śpiewać. I tak jak dorośli są inni, tak i dzieci, więc nie zawsze bywa tak że ruch będzie panaceum na każdy stres.

 3. Kasia Janowska (Gość) 22 września 2015, 16:22

  sposoby na stres...? Poświęcenie dziecku czasu.? Przygotowanie go do do życia w świecie "poza domem"...Zarówno do stresujących sytuacji "w realu, jak i do niebezpiecznych sytuacji w internecie... Portal kinderfun.pl bezpiecznie wprowadza dziecko w świat internetu (wszystko "pod okiem" rodzica), jedna z funkcjonalności portalu jest "elektroniczna" tablica zadań i obowiązków dziecka. Portal ma spełniać funkcję edukacyjną jest przygotowywany w ścisłej współpracy z psychologami oraz pedagogami. Trzymamy kciuki za powodzenie!Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.

 4. Margoo 14 lipca 2020, 14:25

  Dziecko często czuje się osamotnione bo rodzice są zapracowani, a nawet jak nie są to całe godziny spędzają przed telefonem lub tabletem. Poświęcają zbyt mało uwagi albo wcale. Z doświadczenia wiem, że wygadanie się dziecka i to, że rodzic rozumie problem, doradza stara się pomóc dużo daje. Dziecko zawsze szuka akceptacji, pomocy i wsparcia, gdy tego nie dostaje w domu uczucie osamotnienia, stresu się pogłebia. Swojej 11letniej córce doraźnie, jeśli widzę, że bardzo się denerwuje daje kilka kropli olejku https://konopna-farmacja.com/pl/p/Olej-konopny-7-CBD-10ml-Landracer/52 . Kiedyś używaliśmy Melisany ale to chyba lepsze efekty przynosi.