Poleć znajomym

Sposoby podawania lekarstw niemowlęciu

Autor: , 26 czerwca 2012 w Niemowlę, Komentarze (7) »

Gdy twój malec zachoruje, stajesz przed koniecznością podania mu odpowiedniego lekarstwa. Ale jak podać płynny antybiotyk lub syrop niemowlęciu? Podpowiadamy, jak zrobić to najbezpieczniej.

W życiu każdego rodzica przychodzi taka chwila, gdy czuje się niepewnie. Zwłaszcza, gdy kilkumiesięczny maluszek nagle zachoruje i wymaga leczenia. To ważne, aby w czasie choroby maluszka nie działać na własną rękę, ale słuchać się zaleceń pediatry. O tym, jak stosować zalecone przez lekarza leki, kiedy je podawać i na co uważać, przeczytasz więcej w tekście Podawanie leków dzieciom. Istotny jest również sam sposób podawania lekarstw. Kilkumiesięczny szkrab nie jest najlepszym pacjentem. Często wcale nie ma zamiaru wypijać do dna zaleconej mu dawki leku, dlatego musisz wypróbować kilka metod i wybrać tę, która najbardziej odpowiada twojemu dziecku.

Podawaj, działając z zaskoczenia

Gdy podajesz leki dziecku, pamiętaj, że kubki smakowe znajdują się w przedniej części języka - łyżeczkę kieruj na jego środek, a zakraplacz lub strzykawkę też, ale nieco z boku, ku policzkowi. Nie dotykaj tylnej części języka, aby nie wywołać odruchu wymiotnego.

Nikt nie lubi pić tego, co niesmaczne, dlatego najlepiej jest działać z zaskoczenia. Nie podawaj mu leków, gdy leży, bo istnieje ryzyko, że się zakrztusi. Najlepiej zabawiać dziecko i wykorzystać chwilę jego nieuwagi.

Zakraplacz, strzykawka czy łyżeczka

Za pomocą zakraplacza dzieci przyjmują niewielkie ilości płynu (1-2 kropelki), zazwyczaj witaminę D czy Zumafluor. Czasami jednak w ten sposób będziesz musiała podać malcowi większą dawkę leku, gdy nie będzie chciał lub jeszcze nie będzie potrafił jej wypić w tradycyjny sposób. Nie wkładaj wtedy zakraplacza do buzi malca, ale trzymaj go tuż nad ustami dziecka. To ułatwi ci zadanie, bo szkrab otworzy buźkę z nadzieją na pierś lub smoczek.

Możesz też podawać lekarstwa za pomocą strzykawki. Napełnia się ją przygotowanym preparatem i sprawnie wstrzykuje do buzi malca. Jej zaletą jest to, ze dokładnie odmierzona dawka zostanie wstrzyknięta w całości. Nowoczesne formy strzykawek dołączone są często do syropów dla maluchów lub antybiotyków.

Tradycyjną metodą pozostaje łyżeczka. W aptece można jednak kupić specjalne płytkie łyżeczki z miarką. Dziecko łatwo zliże z niej lekarstwo. Jeśli nie uda się to mu za pierwszym razem, obróć ją do góry dnem i "wytrzyj" o język maluszka.

Lekarstwo na smoczku

To jeszcze jedna z form podawania lekarstw praktykowana przez niektóre mamy, odradzana jednak przez pediatrów. Podczas jej stosowania istnieje bowiem ryzyko, że malec nie otrzyma odpowiedniej dawki leku. Trudno jest umiejscowić całą ilość ma małym smoczku, a smak leku może spowodować odrzucenie "pocieszyciela". Poza tym istnieje ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, gdyż słodki syrop ma kontakt bezpośrednio z wyrzynającymi się ząbkami i dziąsłami malca.

Czopek czy syrop

To czy podasz dziecku lekarstwo w postaci czopka czy syropu, zależy m.in. od jego wieku i dolegliwości. W pierwszych miesiącach życia maleństwo zazwyczaj dużo śpi, a podczas snu nie wolno mu podawać syropku, ponieważ mogłoby się zakrztusić. Pozostaje zatem czopek, który nie tylko łatwiej jest zastosować, ale też szybciej może poskutkować. Czopki są również stosowane przy wymiotach, kiedy ze zrozumiałych powodów nie można podać żadnego preparatu doustnie. Natomiast odradzane są przy biegunce.

A w jaki sposób Ty podajesz swojemu dziecku najczęściej lekarstwa?

Tagi: podawanie leków dzieciom, sposoby podawania leków niemowlęciu, lekarstwa dla dzieci, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  W różnych regionach Polski dzieci spędzają Wielkanoc na swój osobliwy sposób. Wszędzie jednak nie mogą się doczekać tych świąt i związanych z nimi kolorowych pisanek, czekoladowych ... Więcej »

 • Podawanie leków dzieciom

  Podawanie leków dzieciom

  Bardzo małym dzieciom trudno jest podawać niektóre leki, krople, syropy, czopki. Organizm niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo delikatny i każde podanie leku powinno odbywać się z ... Więcej »

 • Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Niekonwencjonalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców małych dzieci, zwłaszcza homeopatia. Zamiast podawać dziecku antybiotyki, wolą sięgnąć po naturalne ... Więcej »

Komentarze

 1. sacharoza 26 czerwca 2012, 8:01

  A ja kupiłam jakiś czas temu na allegro specjalny smoczek z podajnikiem na lekarstwo. Nasze zbawienie - i tak za późno to odkryłam bo wcześniej się meczyliśmy strzykawką jak mały miał 3 miesiące i się ksztusił.

 2. greta (Gość) 26 czerwca 2012, 12:00

  komentarz* sacharoza - dziękuję za informację, już szukam podobnego smoczka. :)

 3. sacharoza 26 czerwca 2012, 17:06

  nie ma za co - warto kupić i mieć w pogotowiu nawet :)

 4. Aga.W 27 czerwca 2012, 22:58

  moj na moje szczescie chleje kazdy lek jaki mu podam.
  a podaje strzykawka gorsze rzeczy (syrop i w zamierzchlych czasach antybiotyk) lub lyzeczka (smaczniejsze - lakcid i inne)

 5. Karolinia 9 sierpnia 2012, 18:00

  Ja Zi wszystko podaje strzykawką. :)

 6. liska (Gość) 28 stycznia 2013, 18:29

  ja chyba bym się bała tak podać dziecku lek z zaskoczenia, a co jesli się zakrztusi? jakoś nie mamy z tym problemów, ostatnio np podawałam Jasiowi milifen na gorączkę, może dlatego nie było problemu że jest dobry w smaku i ma specjalną łyżeczkę która ułatwia podawanie leku

 7. Edyta (Gość) 28 maja 2015, 14:47

  Ja też używam strzykawki do podawania syropków i leku. A witaminę D mam w aerozolu Vita D, słyszałam że omega 3 też można kupić w aerozolu ale nie widziałam w mojej aptece.