Poleć znajomym

Sposoby na niejadka

Autor: , 3 stycznia 2011 w Maluszek, Komentarze (5) »

Do prawdziwej rozpaczy może doprowadzić dziecko, które nie chce jeść. Na wszystko mówi nie, zaciska buzię, pluje a nawet płacze. Ale na każdego niejadka są jednak sposoby.

Przede wszystkim nic na siłę. Dziecko doskonale wyczuwa nasze zdenerwowanie, a to to na pewno nie pomoże kłopotom przy jedzeniu. Nic się nie stanie, jeśli dziecko nie będzie jadło jeden dzień. Postaw na spokój i obserwację, kiedy dziecko ma ochotę na jakąś przekąskę i wykorzystaj to. Jeśli taki moment nie nadchodzi, nie panikuj. Każdy człowiek ma instynkt samozachowawczy, sam się nie zagłodzi. Na drugi dzień po "głodówce" podaj maluchowi na śniadanie coś lekkiego, np. wafel ryżowy, owoc. Może do obiadu zgłodnieje.

Zacznij od małych porcji, to może zachęci niejadka. Nie poganiaj dziecka przy stole. Nie zmuszaj, kiedy zje tylko trochę. Uśmiechem nagradzaj każdy sukces przy stole. Możesz zrezygnować z podwieczorku. Dłuższa przerwa między posiłkami może sprawi, że dziecko zatęskni za jedzeniem. Nie podawaj żadnych przekąsek, słodyczy. Nie podawaj też napojów przed posiłkiem, ponieważ wypełnia żołądek.

 • Urozmaicaj dietę

Może dziecko ma już dosyć mdłych zupek i papek owocowych. Wprowadź dietę dla "dorosłych", ale zdrową. Jeśli nie chce jeść owoców ze słoiczka, podaj kawałek brzoskwini, jabłka itp. Dziecko ma już ząbki i umie gryżć. Mięso nie musi być podawane tylko w formie pulpetów, a warzywa gniecione na miazgę. Dzieci lubią kolorowe posiłki. Przy robieniu kanapek pobaw się trochę - zrób buzię ze szczypiorku, oczy z rzodkiewki itp.

 • To co smakuje dorosłym, nie musi smakować dziecku

Dziecko ma swoje smaki i może mu nie smakować fasolka czy brokuły. Lepiej się z tym pogodzić i powrócić za jakiś czas. Dzieci bardzo nie lubią zielonych dodatków do zupy - pietruszki, koperku. Można je przemycić np. w mielonych kotlecikach. Większość dwu-trzylatków żywi się głownie zupą pomidorową, ziemniaczkami, jajecznicą, parówkami. Z dużą rezerwą podchodzą do nowości. W prowadzajmy je stopniowo i w małych ilościach. Dla dziecka ważna jest również oprawa jedzenia. Talerze powinny być kolorowe np. z ulubionym bohaterem bajki. A może nie chce już siedzieć w swoim krzesełku, woli jak dorosły na krześle. Dzieci w tym wieku lubią być samodzielne. Nie karm go, nie samo je łyżką, widelcem. Dobrym sposobem do zachęcenia niejadka, jest wciągnięcie go do przygotowywania posiłku. Może przyozdobić kanapkę według swojego pomysłu, zrobić pieroga, itd.

 • Jedzenie w grupie

Dobrą zachętą do jedzenia mogą okazać się wspólne posiłki z rówieśnikami. Jeśli nasz niejadek ma towarzysza zabaw w piaskownicy, zaprośmy go. Dzieci lubią naśladować drugiego. A może zapiszmy nasze dziecko do przedszkola i tam w grupie rówieśników nie będzie już problemu przy jedzeniu.

Tagi: sposoby na niejadka, dziecko nie chce jeść, niejadek

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Lolimaa 14 czerwca 2011, 1:04

  Taki niejadek to prawdziwy kłopot.

 2. kasia.m 16 czerwca 2011, 22:14

  skąd ja to znam ... stosuj wskazówki, jest lepiej.

 3. mamaela 14 lipca 2011, 20:59

  Oj niejadek- to mój syn w 2 rż. Próbowałam wszystkiego, a pomogło pójście do przedszkola - przy innych dzieciach syn jadł wszystko, sam, ładnie i chętnie :)

 4. sysia 6 października 2011, 17:06

  mam nadzieje ze z moim pozniej tak nie bedzie bo teraz z tym mlekiem to tak sobie mu idzie

 5. Lona (Gość) 27 kwietnia 2013, 12:36

  That's the best answer by far! Thanks for conritbtunig.