Poleć znajomym

Śpiąc z dzieckiem chronisz je przed otyłością

Autor: , 18 maja 2012 w Maluszek, Komentarze (7) »

Według badań duńskich naukowców dzieci, które śpią z rodzicami są zdrowsze i mniej narażone na nadwagę. Skąd ta zależność?

Nie od dziś wiadomo, że stres sprzyja tyciu. Podobnie jest u małych dzieci. Gdy śpią same, we własnych łóżeczkach często przeżywają różnego rodzaju lęki. Wybudzają się ze snu i są niespokojne w nocy. Nie ma to jak nocleg pod kołderką rodziców. Od razu maluchy śpią lepiej, gdy mogą się przytulić do mamy lub taty. Nie zabraniaj swojemu dziecku tej przyjemności, jeśli wykazuje taką potrzebę. Badania przeprowadzone na grupie 2-6 - latków wykazały, że zakłócenia snu mogą przyczynić się do powstawania nadwagi.

Gdy malec śpi z tobą czuje się bezpieczny, gdy sam - odrzucony i samotny. W tym drugim przypadku często dziecko rekompensuje sobie psychiczne problemy podjadaniem lub objadaniem się. Stąd już krok do nadwagi.

Wyniki sugerują, że elementy rodzicielskiego wsparcia społecznego i pozytywne reakcje na dziecko, takie, jak zezwolenie na położenie się w nocy do rodzicielskiego łóżka, mogą chronić przed nadwagą. Z kolei negatywne komunikaty i reakcje, takie, jak na przykład niedopuszczanie dziecka do łóżka, może rodzić poczucie odrzucenia, które z kolei może prowadzić do nadwagi – tłumaczy dr Nanna Olsen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Tagi: zdrowie dziecka, otyłość dzieci, otyłość u dzieci, sen z dzieckiem

Podobne artykuły:

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Epidemia otyłości jeszcze nie dotknęła polskich maluchów, ale jest już sporo sygnałów, że taki problem może się pojawić. Chcemy poruszyć temat zdrowego żywienia dzieci, a mamy biorące ... Więcej »

 • Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  W różnych regionach Polski dzieci spędzają Wielkanoc na swój osobliwy sposób. Wszędzie jednak nie mogą się doczekać tych świąt i związanych z nimi kolorowych pisanek, czekoladowych ... Więcej »

Komentarze

 1. Kasienka3b 18 maja 2012, 10:54

  Hm...ciekawe ile w tym prawdy...

 2. Syska 18 maja 2012, 11:49

  ile by nie bylo to nie mam zamiaru przyzwyczajac dziecka do spania z nami bo bedzie problem z odzwyczajeniem. Moim zdaniem wystarczy z dzieckiem wyjsc na dwor i spedzac aktywnie czas zeby nie bylo otyle

 3. taaa...jasne (Gość) 18 maja 2012, 20:59

  karmy dzieci do 6.roku zycia, spijmy z nimi,
  dziecku zapewnic odpowiednia ilosc rozrywki na swiezym powietrzu, albo w deszczowe dni w parkach rozrywki a nie uczyc razem spac, bo bedzie otyle..nonsens

 4. Anka (Gość) 24 maja 2012, 18:14

  Heh ostatnio czytałam gdzieś że NIE można spać z dziećmi, bo w Ameryce jest to przyczyna śmierci wielu dzieci. Bo zostały przygniecione przez rodziców. W życiu nie narażę dziecka na takie coś. Nadwagę zawsze można zlikwidować oraz zapobiec aktywnym stylem życia... A to spanie z dzieckiem to ściema. Ja spałam sama i byłam chudzieńka jak patyczek. A moja siostra spała z mamą i co? I tak miała nadwagę. Więc dla mnie to głupota.

 5. skorupa 12 sierpnia 2012, 13:06

  To juz teraz wiem kogo winic za moja nadwage :D Rodzice po prostu ze mna nie spali!

 6. behappy 10 marca 2014, 13:55

  Ciekawe ile w tym prawdy :) W każdym razie warto znać takie nowinki :) Rzeczami które sprawdzę dziele się na moim blogu naziarnkugrochu pl jak ktoś ma chwilkę to zapraszam :)

 7. mamanaetat1 8 października 2015, 10:05

  Spanie razem jest wyjątkowe, ale potem trzeba odzwyczaić i to już nie jest łatwe, lekkie i przyjemne niestety