Spacer z dzieckiem zimą
Zdrowy noworodek doskonale radzi sobie z szokiem termicznym po opuszczeniu brzuszka mamy. Potrzebuje jednak ok. 4 tygodni, aby właściwie reagować na zmiany temperatury otoczenia. Starsze dzieci jeszcze lepiej reagują na chłód zimowego dnia.
Układ odpornościowy noworodka jest jeszcze nie w pełni dojrzały. Gdy malec urodzi się zimą, nie należy go zbytnio chronić przed chłodem. Zwykle zaczynamy przyzwyczajać dziecko do temperatury powietrza na zewnątrz poprzez werandowanie czterotygodniowego noworodka przy szeroko otwartym oknie. ubieramy wtedy malca tak, jak byśmy wychodzili z nim na spacer. Dopiero po kilku tygodniach możemy wyjść na właściwy spacer z dzieckiem. Najpierw 15-30 minutowy, potem coraz dłuższy. Na spacery wybieramy się, gdy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -10 st.
Starsze dzieci mogą bawić się na dworze także podczas mrozu, rozgrzewa je ruch. Powinny wychodzić z domu codziennie, nawet gdy jest chłodno, pada śnieg lub deszcz. Jedynie gdy jest bardzo duży mróz lub silny wiatr, warto zostać w domu.
Ubranie na spacer - na cebulkę
Ta reguła jest doskonała w każdym wieku. Aby nie było mu za ciepło, wystarczy ubrać je w o jedną warstwę więcej niż siebie. Niezależnie od wieku powinno być ubrane ciepło i wygodnie.
Noworodek - na body z długim rękawem i frotowy welurowy pajacyk włóż mu sweterek i ciepłe skarpetki, czapeczkę, niezbyt gruby kombinezon. Okryj dziecko kocykiem. Na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą dodatkowy kocyk.
Niemowlę - możesz ubrać lżej, gdyż jest już ono bardziej ruchliwe. Nie zakładaj mu więc sweterka. Może wystarczy też sam śpiworek, bez kocyka.
Dziecko ponad roczne - gdy już chodzi, rozsadza je energia. Powinno być więc ubrane lżej niż rodzice. Jest mu cieplej, gdyż ciągle biega i skacze. Pamiętaj jednak o odpowiednim obuwiu, które zabezpieczy stópki przez przemoczeniem i zmarznięciem. I nie zapomnij o rękawiczkach, najlepiej na sznurku. Wtedy masz pewność, że dziecko ich nie zgubi podczas zabawy.
Poleć znajomym