Poleć znajomym

Słońce chroni przed astmą

Autor: , 24 maja 2011 w Maluszek, Komentarze (1) »

Długotrwała i nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce może być dramatyczna w skutkach, ale jej brak może okazać się równie niebezpieczny. Hiszpańscy naukowcy sugerują, że słońce odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu astmie dziecięcej.

Z badań wynika, że witamina D, która wytwarza się w naszym organizmie pod wpływem słońca, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu astmy u dzieci. Stąd też wniosek, że w przypadku dzieci mieszkających w obszarach mniej nasłonecznionych lub bardziej deszczowych, ryzyko rozwinięcia się chorób układu oddechowego jest znacznie większe.

Badanie objęło 45,000 dzieci i nastolatków z 9 hiszpańskich miast. Przede wszystkim zaobserwowano, że wszystkie dzieci cierpiące na astmę miały obniżony poziom witaminy D.

Dodatkowo, najwyższy wskaźnik choroby został odnotowany wśród dzieci zamieszkujących północne regiony Hiszpanii, gdzie stopień nasłonecznienia jest relatywnie niższy ze względu na wilgotniejszy klimat.

„Potrzebujemy obszerniejszych badań, ale już teraz jest dla nas jasne, że witamina D jest niezwykle istotna w zapobieganiu astmie, gruźlicy i innym infekcjom” - podkreśla epidemiolog Alberto Arnedo-Pena.

Eksperci sugerują też, by osoby mieszkające w miejscach o stosunkowo niskiej ekspozycji słonecznej skonsultowały z lekarzem suplementację witaminy D.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie chodzi tu o ekstremalną ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Do syntezy witaminy D wystarczy około 20 minut kontaktu naszej skóry z przedpołudniowym lub popołudniowym słońcem.

Nie zapominajmy też, że w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i chronić je przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Tagi:

Podobne artykuły:

 • Dziecko z astmą

  Dziecko z astmą

  Coraz większy postęp w medycynie i lepsze leczenie, sprawia, że dzieci z astmą właściwie leczone, czują się dobrze i mają prawie normalne dzieciństwo. Nowoczesne leki pozwalają dziecku ... Więcej »

 • Zapobiegaj atakom astmy

  Zapobiegaj atakom astmy

  W ciągu ostatnich lat liczba dzieci chorych na astmę wzrosła niemal dwukrotnie. Gdy twój malec cierpi na tę chorobę, zrób wszystko, żeby mogło żyć normalnie. Więcej »

 • Konkurs miesiąca - Zdrowa i piękna na plaży

  Konkurs miesiąca - Zdrowa i piękna na plaży

  Po deszczowym lipcu, sezon letni dopiero teraz oficjalnie uznajemy za otwarty. Z nadzieją, że okazji do opalania będzie jeszcze w bród, mamy dla wam konkurs ze słonecznymi nagrodami. Więcej »

 • 10 błędów, które często popełniają rodzice

  10 błędów, które często popełniają rodzice

  Niektórzy rodzice zamiast przygotowywać swoje dziecko na drogę, którą będzie musiało pokonać, przygotowują raczej drogę dla swojego dziecka - usuwają z niej wszelkie przeszkody, wytyczają ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 14 lipca 2011, 20:53

  O tym, że słońce jest istotne dla syntezy wit. D to wiedziałam,ale o tej astmie to pierwsze słyszę- ciekawe to. Natomiast fakt ze słońcem nie ma żartów i w stosunku do dzieci i do dorosłych. ja mam np. uczulenie na słońce i unikam ekspozycji w godzinach szczytu, a jak już muszę to stosuję wysokie filtry- moja rodzina podobnie, zwłaszcza że widzieli nie raz jak cierpiałam po podrażnieniu skóry słońcem