Poleć znajomym

Skracanie się szyjki macicy

Autor: , 4 lutego 2011 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Skrócenie macicy może powodować przedwczesny poród, który może być niebezpieczny dla dziecka.

Przed porodem szyjka macicy zmienia się; najpierw ulega zmiękczeniu, a potem skróceniu. Następnie rozwiera się, by umożliwić poród. Skracanie się szyjki daje znak gotowości do rodzenia dziecka. U niektórych kobiet ten proces następuje dużo za wcześnie i może być to niebezpieczne dla noworodka, który całkowicie się nie rozwinął.

Jak rozpoznać?

Jeśli kobieta czuje, że jej brzuch twardnieje lub zauważa jakiekolwiek zmiany powinna zgłosić się na badanie do swojego ginekologa. Skracanie się szyjki macicy rozpoznaje lekarz podczas systematycznych badań ginekologicznych lub USG. Potrafi on dokładnie określić jaką długość , konsystencję i zwrot ma macica, następnie sprawdza jakie miała cechy i parametry przy ostatnim badaniu i porównuje je.

Co zrobić, gdy szyjka się skraca?

Od momentu kiedy lekarz stwierdzi skracanie się szyjki macicy kobieta powinna prowadzić oszczędny tryb życia i raczej nie wstawać z łóżka, jeśli chce uniknąć pobytu w szpitalu. Codziennie trzeba tylko leżeć i odpoczywać, nie można stać i siedzieć, dźwigać, wykonywać prac domowych oraz współżyć. Oprócz tego kobieta nie powinna się denerwować i palić papierosów. Zaleca się zażywanie magnezu i nospy.

Jeśli kobieta będzie dużo wypoczywać i postępować według zaleceń lekarza, wszystko powinno zakończyć się dobrze. Dziecko urodzi się mniej więcej w terminie, a jego życiu nie będzie nic zagrażało.

Tagi:

Podobne artykuły:

 • Skracająca się szyjka macicy – metody leczenia

  Skracająca się szyjka macicy – metody leczenia

  Ze skracającą się szyjką macicy ma problem coraz więcej przyszłym mam. Takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Więcej »

 • Fazy porodu

  Fazy porodu

  Cały poród obejmuje trzy fazy - pierwszą, najdłuższą, podczas której w czasie skurczów dochodzi do rozwierania się szyjki macicy. Drugą - aktywną, zakończoną wydaniem dziecka na świat i ... Więcej »

 • Twardy brzuch w ciąży

  Twardy brzuch w ciąży

  Twardnienie brzucha w ciąży nie koniecznie musi być związane z jakimkolwiek zagrożeniem, choć jeśli brzuch twardnieje często i towarzyszą temu dolegliwości bólowe lub krwawienia, należy ... Więcej »

 • Kłucie brzucha w ciąży

  Kłucie brzucha w ciąży

  Czy przyszłe mamy powinny się niepokoić kłuciem i bólami brzucha? Więcej »

Komentarze