Skracająca się szyjka macicy – metody leczenia
Ze skracającą się szyjką macicy ma problem coraz więcej przyszłym mam. Takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.
Metody leczenia
W przypadku problemu ze skracającą się szyjką macicy stosowane są dwie metody leczenia: założenie szwu lub specjalnego krążka położniczego zwanego pessar. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest lepsza. Każda z nich dotyczy indywidualnych potrzeb danej pacjentki. O doborze leczenia powinien decydować lekarz ginekolog prowadzący daną ciążę.
Szew szyjkowy - ma ona za zadanie wzmocnić zbyt miękką i rozwierającą się szyjkę macicy. Zabieg ten powinien być wykonywany w warunkach szpitalnych.
Pessar - krążek ten podtrzymuje część przodującą np. główkę dziecka i nie dopuszcza do nacisku na szyjkę macicy. Zabieg można wykonać w gabinecie ginekologicznym.
Badanie przed
Jeśli lekarz ginekolog zleci założenie szwu szyjkowego lub krążka położniczego konieczne jest wykonanie badania na posiew z szyjki macicy. Badanie to wykonuje się po to, by wykluczyć obecność bakterii, które mogłyby być powodem infekcji.
Poleć znajomym