Poleć znajomym

Skracająca się szyjka macicy – metody leczenia

Autor: , 10 kwietnia 2014 w Ciąża, Komentarze (2) »

Ze skracającą się szyjką macicy ma problem coraz więcej przyszłym mam. Takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

Metody leczenia

W przypadku problemu ze skracającą się szyjką macicy stosowane są dwie metody leczenia: założenie szwu lub specjalnego krążka położniczego zwanego pessar. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest lepsza. Każda z nich dotyczy indywidualnych potrzeb danej pacjentki. O doborze leczenia powinien decydować lekarz ginekolog prowadzący daną ciążę.

Szew szyjkowy - ma ona za zadanie wzmocnić zbyt miękką i rozwierającą się szyjkę macicy. Zabieg ten powinien być wykonywany w warunkach szpitalnych.

Pessar - krążek ten podtrzymuje część przodującą np. główkę dziecka i nie dopuszcza do nacisku na szyjkę macicy. Zabieg można wykonać w gabinecie ginekologicznym.

Badanie przed

Jeśli lekarz ginekolog zleci założenie szwu szyjkowego lub krążka położniczego konieczne jest wykonanie badania na posiew z szyjki macicy. Badanie to wykonuje się po to, by wykluczyć obecność bakterii, które mogłyby być powodem infekcji.

Tagi: skracająca się szyjka macicy, metody leczenia skracania szyjki macicy, szew szyjkowy, krążek położniczy, pessar

Komentarze

  1. Ona_123 2 stycznia 2015, 20:06

    Mam tą przypadłość. Pierwsza ciąża zakończyła się w 20t 5d , nie mogli mi założyć ani pessara ani szwu, bo miałam infekcje wewnątrzmaciczną i groziła mi sepsa w tym wypadku.

  2. emilcia 16 września 2015, 21:19

    skracajaca szyjka macicy towarzyszy wielu ciezarnym, bedac z mezem na Family Days polecali supermami ortopedyczne poduszki dla kobiet, aby nie meczyly kregoslupa i aby nie bylo nacisku na szyjke