Poleć znajomym

Seksualność dwulatka
Jak o niej rozmawiać?

Autor: , 10 grudnia 2012 w Maluszek, Komentarze (3) »

Około 2. roku życia dzieci zaczynają odkrywać własną seksualność i nader wszystko potrafią być zainteresowane swoim ciałem. Jak reagować i rozmawiać z dzieckiem na tym etapie?

Dziecko potrafi nie raz postawić rodzica w kłopotliwej sytuacji.Do takich niewątpliwie należy czas, w którym nasze pociechy odkrywają własne ciało. Dzieje się to podczas kąpieli, przewijania czy nauki siusiania na nocniczek. Najczęściej nie zwracamy na to zbyt dużej uwagi zaaferowani kąpaniem czy zmianą pieluszki. O wiele większe wrażenie robi jednak scena, w której nasze kochane maleństwo zastajemy w łóżeczku (lub innym miejscu) bez pieluszki lub majteczek radośnie eksplorujące swoje ciało. Przez tą chwilę zapominamy, co o takim scenariuszu mówią podręczniki dla rodziców i w popłochu szukamy sposobu na delikatne wyjście z sytuacji. Często, nie wiadomo dlaczego, w takiej sytuacji towarzyszy nam wstyd. Czy potrzebnie? Czy takie sytuacje są czymś niepokojącym?

Nie ma czego się wstydzić

Nie są i nie powinnaś Mamo czuć się skrępowana. Około 2. roku życia dziecko jest bardziej niż kiedykolwiek zainteresowane wszystkim co go otacza i przede wszystkim samym sobą. Teraz nie tylko zauważa, ale chce wiedzieć co to jest i do czego to służy. Własne ciało jest dla niego polem do eksploracji i to polem pełnym zagadek.

W tym wieku dziecko zaczyna również dostrzegać różnice, nie zdziw się gdy już na takim etapie życia swojej pociechy odkryjesz jak bardzo interesuje go przeciwna płeć. Co więcej, dwulatek wie już co jest przyjemne, a co nie - czego przykładem jest właśnie intymna zabawa, której możesz zostać świadkiem. Jego ciało zaczyna w tym wieku reagować na fizyczne bodźce, a odpowiedzią może być reakcja, którą w przypadku dorosłej osoby odczytałabyś jako podniecenie.

Co robić, jak się nie zachować?

Przede wszystkim pamiętaj, że taka ciekawość własnego ciała jest jak najbardziej naturalna w tym wieku, a zaglądanie to tu, to tam oraz dotykanie intymnych miejsc nie jest tym samym co w przypadku nastolatków. Kiedy więc zobaczysz, że twoja pociecha jest wielce zainteresowana tym, co kryje się tam na dole, zachowaj spokój.

 • Weź głęboki oddech i nie pozwól emocjom zapanować nad tobą, a przede nie karz dziecka i nie używaj słów, które mógłby wywołać wstyd lub zainicjować nieprawidłowe myślenie o swoim ciele. Nie podnoś głosu, nie oskarżaj, nie mów "Co ty tu brzydkiego robisz?", "Tak się nie robi!" i tym podobnych. Zachowanie twojego dziecka to jedynie odkrywanie własnego ciała i budowanie spójniejszego obrazu "ja", na które przecież składa się między innymi właśnie ciało.
 • Kontroluj swoje reakcje. Pamiętaj, że dziecko cały czas na ciebie patrzy, a jego zachowanie, które postrzegamy za nieakceptowalne (na przykład przeklinanie) staje się tym częstsze, im silniej i bardziej emocjonalnie reaguje rodzic. Jeśli zastaniesz dziecko w "intymnej" sytuacji i zaczniesz się śmiać, nie zdziw się jeśli zrobi to kiedyś w najmniej pożądanym momencie, żeby rozśmieszyć towarzystwo.

 • Jeśli przypadki dotykania się czy zabawy genitaliami są bardzo częste i maluch nie reaguje na tłumaczenie, a ty zaczęłaś się niepokoić - porozmawiaj z pediatrą. Lekarz przeanalizuje czy takie zachowania i ich częstotliwość mieszczą się w ramach typowych dla wieku. Nie wstydź się poruszyć ten temat, to żadna nowość dla specjalistów!

Jak porozmawiać z dzieckiem?

Gdy uda ci się zapanować nad własnymi reakcjami, na spokojnie opowiedz dziecku o ciele. Przebieg takiej rozmowy będzie z pewnością zależał od tego, jak sama postrzegasz ten temat i od tego, co już wiesz na temat własnego dziecka. Mogą ci w niej pomóc książeczki o anatomii dla dzieci. Wykorzystaj je, aby opowiedzieć dziecku o całym ciele - jak się nazywają poszczególne części ciała i jaka jest ich funkcja. Postaraj się również podać właściwe nazwy a nie językowe substytuty, które mogą przyczynić się do nieprawidłowego wyobrażenia. Sprawa dotyczy głównie nazw genitaliów. Oczywiście nie chodzi tutaj o specjalistyczne terminy, bo dwu-, trzylatek nie zrozumie twojego wykładu z anatomii, ale niech wie, że jak nazywa się organ, który ma między nóżkami. Możesz mu przedstawić nazwę "urzędową" oraz powiedzieć jak potocznie można nazwać tą część ciała.

Wytłumacz również dziecku, że każdy ma prawo oglądać swoje ciało, że może to robić podczas kąpieli lub ubierania się, ale nie wolno mu rozbierać się w miejscach publicznych lub w towarzystwie innych osób. Gdy będzie starsze porozmawiacie o prawie do intymności, o jej ochronie i dotyku oraz o tym, kto może, a kto nie może dotykać ciała.

Pamiętaj również, że gdy zastaniesz dziecko w jednoznacznej sytuacji możesz odwrócić jego uwagę i zająć je czymś innym. Ta technika sprawdza się bardzo dobrze w przypadku 2, 3-latków i jest skutecznym sposobem na niepotrzebną eskalację emocji, która może źle wpłynąć na rozwój dziecka czy relacje z rodzicem.

Tagi:

Podobne artykuły:

 • Jak uczyć dzieci szacunku

  Jak uczyć dzieci szacunku

  Dobrze znamy powiedzenie "szanuj bliźniego swego, jak siebie samego". W myśl tego odpowiedź nasuwa się sama - by dziecko szanowało innych, samo musi być szanowane. Więcej »

 • Jak nauczyć dziecko pomagać

  Jak nauczyć dziecko pomagać

  Naukę pomocy w domu przez dzieci warto rozpocząć już w wieku 2 lat. Malec jest wówczas pełny zapału i chętnie naśladuje rodziców w codziennych czynnościach. Więcej »

 • Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Małe dziecko to spory wydatek - pieluszki, kosmetyki, lekarstwa, ubranka i zabawki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jednak dorastający i uczący się nastolatek będzie wymagał ... Więcej »

 • Niechęć dwulatka do kąpieli

  Niechęć dwulatka do kąpieli

  Jeszcze kilka miesięcy temu twoje dziecko wprost nie mogło doczekać się wieczornej kąpieli. Teraz kręci na nią głową i ucieka z wanny. Oto, jak możesz je przekonać do kąpieli. Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 13 grudnia 2012, 11:19

  kurcze nawet do glowy mi nie przyszlo ze takie rzeczy moga sie zdarzac w wieku 2 lat! :) wszystko przede mna :)
  ale fajnie przeczytac takie 'podpowiedzi' bo racja, nie wiem jak mialabym sie zachowac :)

 2. mamanaetat1 8 października 2015, 10:02

  Jak dobrze, że ktoś porusza takie tematy

 3. MArtynka34 22 marca 2019, 13:34

  komentarz*Bardzo ciekawy artykuł