Seks w ciąży
Wiele par spodziewających się dziecka zastanawia się, czy można w okresie ciąży uprawiać seks? Lekarze ginekolodzy przekonują jednak, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma medycznych przeciwwskazań do zaprzestania współżycia. Trzeba tylko uważać, aby pozycje seksualne na każdym etapie ciąży były jak najbardziej bezpieczne dla dziecka, które znajduje się w brzuchu. Jeśli ciąża jest zagrożona, to powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym, czy seks będzie możliwy i w jaki sposób.
Ciąża wprowadza bardzo wiele zmian w życiu małżonków. Muszą oni przygotować się, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, na to, że po 9 miesiącach na świecie pojawi się ich dziecko. Ciało kobiety gwałtownie się zmienia, macica ulega przekrwieniu i stopniowo powiększa się, zaś piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk.
Jeśli się kochać, to kiedy?
W pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet odczuwa niechęć do jakichkolwiek form uprawiania seksu. Jest to najczęściej związane z dolegliwościami, jakie towarzyszą wczesnemu etapowi ciąży. Nudności i wymioty, tkliwość piersi, sprawiająca ból, a także brak apetytu, nie nastrajają do igraszek łóżkowych, choć nie jest to powszechnie obowiązującą regułą. Są kobiety, które nie odczuwają typowych dla pierwszych trzech miesięcy ciąży, objawów i one chętnie czerpią radość ze wzajemnego współżycia i co więcej, doznają w tym czasie więcej przyjemności, niż jeszcze przed zajściem w ciążę. Jest to ściśle związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety, a co za tym idzie, także większą wrażliwością piersi i lepszym ukrwieniem narządów płciowych.
W drugim trymestrze ciąży ciało kobiety w dużej mierze przyzwyczaja się do stanu, jakim jest ciąża, a nieprzyjemne jej objawy znane z pierwszego trymestru, zwykle znikają. Większość par oczekujących dziecka w drugim trymestrze ciąży korzysta z uroków współżycia póki może, bowiem później brzuch i ciężar ciała kobiety mogą stać się sporym problemem.
Trzeci trymestr nie jest najlepszy na uprawianie seksu, bowiem brzuch kobiety ma już całkiem pokaźne rozmiary. Maluszek intensywnie kopie w brzuch i naciska na różne narządy, powodując na przykład konieczność częstszego oddawania moczu. Obawy związane z porodem, dolegliwości ciążowe na tym etapie oraz niepokój o zdrowie dziecka, mogą spowodować, że pary nie mają ochoty na miłość fizyczną. Jednakże seks nawet w ostatnim okresie ciąży nie jest zakazany, o ile z dzieckiem wszystko jest w porządku.
Kamasutra dla ciężarnych
Nie ma jednej, wyznaczonej pozycji seksualnej, w której można uprawiać seks będący w ciąży. Jest ona zależna wyłącznie od kobiety i jej partnera. Powinni wybrać taką pozycję, w której oboje będą odczuwali satysfakcję ze współżycia. Jeśli masz wątpliwości, jaka pozycja będzie najlepsza w Twoim przypadku i czy w ogóle w ciąży możesz uprawiać seks, zapytaj o to lekarz ginekologa.
W pierwszym trymestrze w zasadzie każda pozycja jest dobra, ale należy uważać, aby partner nie przygniatał brzuszka partnerki. W drugim trymestrze należy unikać raczej pozycji, w której kobieta musi leżeć na plecach, ponieważ powiększona macica naciska w ten sposób na naczynia, aortę i żyłę główną dolną, co zdecydowanie utrudnia powrót krwi do serca i może stać się przyczyną powstania dyskomfortu, a w niektórych przypadkach także i omdlenia. Najlepiej jest współżyć z prezerwatywą, ponieważ znajdujące się w spermie prostaglandyny nie są najlepsze dla dziecka. Kobieta nie powinna dążyć do pełnego orgazmu, ponieważ są dla niego charakterystyczne rytmiczne skurcze macicy, które mogą zagrażać ciąży. Na ostatnim etapie ciąży dużą przeszkodą w uprawianiu seksu są zwiększone wymiary partnerki, a co za tym idzie – zmniejszona jej ruchliwość. Najbardziej wygodne pozycje w trzecim trymestrze ciąży to leżenie bokiem, kobieta na górze lub też pozycje tylne. Należy wówczas unikać głębokiej penetracji, ponieważ mogłaby ona uszkodzić przekrwioną przez ciążę szyjkę macicy, powodując krwawienie. Co ciekawe, po 36. tygodniu ciąży lekarze zalecają współżycie, ponieważ wywołuje ono skurcze macicy, które lepiej przygotują szyjkę do porodu. W tym czasie można również zrezygnować z prezerwatywy, ponieważ prostaglandyny, które zawiera nasienie, zmiękczają i lepiej przygotowują szyjkę do wydania na świat dziecka.
Dziecko a seks
Maleństwo znajdujące się w brzuchu mamy jest bardzo dobrze chronione przed wszelkimi wstrząsami, dzięki mięśniom macicy, pęcherzowi płodowemu i płynowi owodniowemu. W szyjce macicy znajduje się również czop śluzowy, który zabezpiecza dziecko przed infekcjami. Nie musisz więc martwić się tym, że seks może spowodować urazy u dziecka. Podczas stosunku Twoje maleństwo odczuwa przyjemne kołysanie.
Dlaczego mężczyzna nie ma ochoty na seks?
Wielu przyszłych tatusiów czuje się co najmniej niepewnie w nowej sytuacji i potrzebuje sporo czasu, aby się z nią oswoić. Mężczyźni boją się, że współżyjąc, mogą zrobić krzywdę partnerce, albo dziecku i doprowadzić do poronienia. Kiedy zaś dziecko zaczyna się ruszać w brzuchu, mają wrażenie obecności jeszcze jednej osoby w sypialni i irracjonalnie odczuwają z tego powodu dyskomfort.
Przeciwwskazania do współżycia
Są sytuacje, w których lekarz ginekolog może ograniczyć, a nawet zakazać współżycia kobiecie w ciąży. Do takich sytuacji zalicza się:
- Niedawne poronienie,
- Powtarzające się plamienia lub krwawienia,
- Kiedy poprzednia ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem,
- Pęknięcie pęcherza płodowego,
- Zagrożona ciąża,
- Występowanie nawracających infekcji dróg rodnych,
- Nieprawidłowo umiejscowione łożysko,
- Ciąża mnoga.
Poleć znajomym