Poleć znajomym

Samobadanie piersi - jak robić to poprawnie

Autor: , 6 grudnia 2013 w Mama i Tata, Komentarze (4) »

Nie mów, że nie masz czasu. Nie odkładaj tego na później. Jesteś mamą - doskonale radzisz sobie z dziesiątkami zadań i obowiązków, więc z pewnością znajdziesz też 15 minut raz w miesiącu, by wykonać badanie, które może uratować ci życie.

O konieczności samobadania słyszymy na każdym kroku, coraz więcej kobiet ma świadomość, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje 100% szans na wyleczenie, a jednak odsetek Polek umierających na raka piersi wciąż jest zatrważający. Co roku choroba diagnozowana jest w Polsce u 12 tysięcy kobiet. Blisko połowa z nich umiera, bo choroba jest wykrywana zbyt późno.

Nie bagatelizuj tego. Nie myśl, że problem cię nie dotyczy, bo w twojej rodzinie nie było przypadków zachorowań. Samobadanie zajmie ci najwyżej kilkanaście minut i nie wymaga specjalnych umiejętności. Trzeba tylko wiedzieć, co dokładnie robić i na co zwracać uwagę.

1. Ustal dzień

Nie każdy dzień jest odpowiedni na przeprowadzenie samobadania. Najlepiej zrobić to 7-10 dni przed menstruacją lub 2-3 dni po jej zakończeniu. Najważniejsze, by zawsze był to ten sam dzień – tkanka piersi zmienia się w zależności od dnia cyklu, a zależy nam na tym, by mieć jak najlepsze porównanie.

2. Stań przed lustrem

Jednym z kluczowych elementów samobadania jest obserwacja:

 • w pozycji wyprostowanej z różnym ułożeniem ramion (opuszczone wzdłuż ciała, uniesione do góry, założone za głowę, oparte na biodrach)

 • w pozycji pochylonej

Zwróć uwagę na:

 • kształt piersi: czy któraś z nich nie jest nienaturalnie powiększona lub uniesiona

 • skórę: czy nie ma na niej rozstępów, przebarwień, zagłębień, uwypukleń i owrzodzeń

 • brodawki: czy nie zmieniły koloru i są ułożone symetrycznie względem siebie, czy skóra wokół nich jest równo napięta, czy brodawki nie są wciągnięte lub skręcone, czy nie sączy się z nich krwista lub ropna wydzielina

3. Przejdź do badania dotykowego

Najlepiej jest to zrobić pod prysznicem, gdy ciało jest namydlone. Ewentualnie użyj balsamu. Gdy skóra jest sucha, badanie jest nie tylko trudniejsze, ale i o wiele mniej dokładne. Mydło i balsam zmniejszają opór i wygładzają skórę, przez co palce stają się wrażliwsze na najmniejsze zmiany.

Załóż rękę za głowę i drugą ręką zacznij zataczać niewielkie koła na przeciwległej piersi, od brodawki do obwodu piersi. Pierś badaj dokładnie miejsce po miejscu całą powierzchnią palców, stopniując siłę nacisku. Zmień rękę i zbadaj druga pierś.

Następnie uciśnij delikatnie sutki, by sprawdzić, czy nie wydobywa się z nich żadna wydzielina, oraz sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone - zbadaj dokładnie doły pachowe i okolice obojczyków.

4. Położ się

Badanie na stojąco nie wystarczy. Tkanka piersi ukształtowuje się w zależności od ułożenia rąk i całego ciała, dlatego konieczne jest wykonanie badania również w pozycji leżącej. Połóż się na plecach (pod łopatkami połóż zwinięty ręcznik) i ponownie zbadaj piersi, zmieniając ułożenie rąk. Gdy ręka ułożona jest za głową, badamy górny, dolny i wewnętrzny kwadrant piersi. Zewnętrzną stronę badamy z ramieniem ułożonym wzdłuż ciała.

Z filmu dowiesz się, jak dokładnie wygląda samobadanie.

Tagi: samobadanie piersi, rak piersi, badanie piersi

Podobne artykuły:

 • Mammografia – Po co? W jakim wieku? Za i przeciw!

  Mammografia – Po co? W jakim wieku? Za i przeciw!

  Nikt nie zadba o swoje zdrowie lepiej, niż ty sama. O badaniach profilaktycznych piersi słyszymy już od dawna. Na czym one polegają i jak je wykonywać? Więcej »

 • Odczytywanie wyników badań krwi

  Odczytywanie wyników badań krwi

  Często zastanawiamy się co dolega naszemu dziecku. Jest blade, apatyczne, nie ma apetytu, szybko się męczy. Same oględziny nie wystarczą by postawić diagnozę. Konieczne jest zlecenie badania ... Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele ... Więcej »

 • Nawał pokarmu

  Nawał pokarmu

  Występuje między 2. a 6. dobą po porodzie. Piersi stają się duże, obrzmiałe i bardzo tkliwe na skutek nadmiernej produkcji mleka. Jest go tak dużo, że maluszek nie jest w stanie go zjeść. Więcej »

Komentarze

 1. Malinka 6 grudnia 2013, 18:44

  super!

 2. Aga.W 6 grudnia 2013, 20:06

  dziekujeeemy :) konkretna instrukcja :)

 3. imagine 7 grudnia 2013, 21:08

  :) :) :) :)

 4. ewka (Gość) 9 kwietnia 2014, 10:40

  Ja zawsze korzystam ze schematu na kobiecosc . info :) znajdziecie w artykule "Samobadanie piersi" :)