Poleć znajomym

Ruchy płodu

Autor: , 22 października 2010 w Ciąża, Komentarze (15) »

Kiedy po raz pierwszy odczujesz ruchy dziecka, będzie to namacalny dowód na jego istnienie i z pewnością bardzo wzruszający.

Pierwsze ruchy

Od początku ciąży każda przyszła mama nie może doczekać się ruchów maluszka. Jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy możesz poczuć je między 18 a 20 tygodniem ciąży. Przy kolejnej ciąży będą one nieco wcześniej - między 16 a 18 tygodniem. Ale to, że dopiero teraz odczuwasz ruchy, nie oznacza, że twoje dziecko zaczęło się ruszać. Robiło to już wcześniej, od 7-8 tygodnia, tylko ty tego nie czułaś. Pierwsze oznaki ruchu - prężenie, szarpanie - możemy obserwować za pomocą aparatu USG.

Gimnastyka

Maluszek jeszcze przed upływem 12 tygodnia ciąży ma swój zestaw ćwiczeń - robi salta, marszczy czoło, przewroty w tył. Wszystkie te ruchy pełnia ważną rolę. Nieustanne ruchy rozwijających się stawów odpowiednio formują panewki, dzięki czemu kości mogą łatwo przemieszczać się względem siebie. Dziecko gimnastykuje się też po to, by rozwijać mięśnie. Będą mu one potrzebne aby wydostać się na świat - a to nie lada wyzwanie dla jego kondycji i sprawności. Między 13 a 17 tygodniem maluszek potrafi opanować ponad dwadzieścia różnych ruchów i manewrów np. ssanie, ziewanie.

Rozwój zmysłów

Pierwszy rozwija się zmysł dotyku, około 7-8 tygodnia od poczęcia. Najpierw wrażliwe są usta, czoło, policzki. Przed 14 tygodniem całe ciało, oprócz pleców i czubka głowy, reaguje na dotyk. Smak i zapach, zaczyna się rozwijać około 12 tygodnia ciąży. Do dziecka dociera smak i zapach potraw, które jadła mama. Dziecko swoimi ruchami może ci powiedzieć, czy taka dieta mu odpowiada. Na dźwięki maluszek reaguje od 24 tygodnia, im są głośniejsze, tym silniejsza reakcja. Maluszek przede wszystkich słyszy bicie twojego serca, odgłosy układu trawiennego a także dźwięki, które przenikają poprze brzuch, choć są znacznie przytłumione. Ale co ciekawe, maluszek potrafi je rozróżnić.

Odróżnia emocje

Nienarodzone dziecko może reagować na twój stres lub stany niepokoju. Kiedy jesteś pod wpływem silnych emocji, dziecko jest dużo bardziej ruchliwe. Staraj się unikać sytuacji wywołujących duże emocje np. oglądania drastycznych scen, filmu. Wolny czas wykorzystuj do słuchania łagodnej muzyki, spaceru, czytania lekkiej lektury.

Maluszek poznaje swoje ciało

Ruchy, które dziecko wykonuje, zmiany twojego połozenia oraz ograniczenia stwarzane przez macicę, pomagają mu rozumieć granice własnego ciała. Każde otarcie sie o ściany macicy dostarcza jego systemowi nerwowemu bodźców, które pobudzają wiele receptorów. Dzięki temu maluszek zaczyna poznawać jak funkcjonuje jego ciało.

Prowadź dzienniczek

Ruchy dziecka to nie tylko powód do radości, to również znak czy dziecko rozwija się w dobrej kondycji. Kiedy poczujesz pierwsze kopnięcie, zapisz sobie tą datę. Na pewno podczas wizyty kontrolnej, lekarz cię o to zapyta. Zapisuj sobie również jak często wyczuwasz ruchy, ile ich jest i na ile są one energiczne. Po 28 tygodniu powinnaś wyczuwać nie mniej niż 10 kopnięć w ciągu godziny aktywności dziecka. Jeżeli jest ich mniej zgłoś to lekarzowi. Jeżeli zauważysz nagły spadek aktywności malucha od razu zgłoś się do lekarza.

Tagi: ruchy płodu, pierwsze ruchy dziecka, pierwsze ruchy płodu, pierwsze ruchy, rozwój płodu

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 24 lutego 2011, 10:43

  Ja pierwsze ruchy poczułam w 19tc i było to niesamowite uczucie.Dodam,że to moja pierwsza ciąża.

 2. schmetterling 25 lutego 2011, 15:34

  ja już nie mogę się doczekać tych pierwszych kopniaków :) to też moja pierwsza ciąża

 3. akogo (Gość) 4 marca 2011, 14:35

  Ja poczulam pierwsze lekkie kopniaki w pierwszym dniu 18tego tygodnia. Z dnia na dzien czuje je mocniej i czesciej :) Niesamowite

 4. schmetterling 16 maja 2011, 14:32

  ja poczułam pierwsze ruchy bodajże 22 marca :)

 5. Aga.W 22 maja 2011, 19:30

  u mnie ruchy były od 1marca. uwielbiam to... każdy i ten bolący kopniak sprawia radość :)

 6. mikusiowa 22 maja 2011, 23:36

  U mnie były kopniaki, obroty, fikołki. Aż brzuch cały pływał :) cudowne uczucie :)

 7. mamaela 8 czerwca 2011, 12:28

  Ta pannica jest zdecydowanie spokojniejsza niż jej starszy brat, który tak kopał w 6 m-cu, że mnie budził w nocy, a czasem ból żeber utrzymywał się jeszcze z godzinę po jego gimnastyce. Ale to co zauważyłam, że godziny aktywności syna z czasów ciąży pozostały mu na lata po urodzeniu- np. zawsze kopał o 3 w nocy, potem jadł w nocy o 3, a jeszcze potem jako przedszkolak zawsze budził się na siusiu- coś w tym musi być :)

 8. ania (Gość) 13 czerwca 2011, 15:47

  ja poczułam ruchy Kasi już w 16 tygodniu ciąży :-) a teraz w 25 coraz mocniejsze :D

 9. Patrycja (Gość) 4 lipca 2011, 11:53

  Moj synio pierwszy raz dał o sobie znać w 22 tygodniu ciąży, dokładnie w Dzień Dziecka :)

 10. mamaela 20 lipca 2011, 19:11

  W 32 tc moja córcia to na przemian kopareczka lub napinaczka - bo albo kopie albo się przeciąga :) Widać, że miejsca już ma mniej, ale też jest już obrócona główką w dół, więc dokładnie wiem gdzie teraz są nóżki a gdzie mnie mizia lub boksuje rączkami :)

 11. dora27 10 października 2011, 21:33

  no ja 17 tydzień, 1 ciąża i do tej pory tylko bulgotki czuję, czekam na te ruchy mocniejsze jak na zmiłowanie :)

 12. wisnia83 (Gość) 31 stycznia 2012, 10:04

  u mnie ruchy poczułam książkowo 18 tydzień ,jest to moja pierwsza ciąża :) rzeczywiście niesamowite uczucie :) pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :)

 13. Magda (Gość) 3 lutego 2012, 12:44

  Ja jestem w 14 tygodniu ciaży (pierwsza ciaza) przyznam, że nie moge sie doczekać kiedy poczuję pierwsze ruchy swojeko dzieciątka :) to musi byc nie samowite uczucie, czekam na nie z niecierpliwością :)

 14. iza (Gość) 18 lipca 2013, 9:59

  jestem w 23 tygodniu i mam bardzo słabe ruchy dzieciątka a ciąża druga

 15. Martita85 (Gość) 23 września 2013, 14:45

  Ja jestem blisko 18 tyg i nie czuje wogole ruchow,ciaza przebiega prawidłowo,dziecko na usg skacze i slicznie widac jak sie rusza,ale jak na razie ja tego nie czuje..A to II ciaza. Ale w I ciazy czułam je dopiero pod koniec 20tc.