Poleć znajomym

Rozwój pamięci u dziecka

Autor: , 12 marca 2010 w Dziecko, Komentarze (5) »

Ludzka pamięć i inteligencja nigdy nie rozwija się tak szybko, jak w pierwszych latach życia. Gdybyśmy uczyli się i zapamiętywali w tym tempie przez całą młodość, to żaden komputer nie miałby z nami szans.

Dziecko od urodzenia nieustannie doświadcza czegoś nowego, a jego mózg każde doznanie musi zarejestrować, zrozumieć i uporządkować. Jest bardzo energochłonnym narządem, zużywa aż 30% ogółu kalorii dostarczanych w pożywieniu i 25% wdychanego tlenu. Z biegiem czasu ta wiedza jest uzupełniania i systematyzowana, a maluch jest coraz mądrzejszy. W procesie tym rola rodziców jest bardzo dużo, stają się jakby pierwszymi przewodnikami dziecka po świecie. Dziecko ma wrodzoną ciekawość i chęć poznawania otoczenia i to właśnie rodzice powinni nauczyć się właściwego nimi kierowania. I chociaż z pozoru banalna czynność, taka jak spacer, śpiew ptaków, szum wody, to dla malucha może to być okazja do poznania czegoś nowego w tym otaczającym go świecie.

0 - 6 miesięcy

Dziecko przed przyjściem na świat uczy się zapamiętywać brzmienie głosu swojej mamy. I to wspomnienie wzmacnia się podczas pierwszych kilku godzin po urodzeniu.

Maluszek pamięta twój głos i potrafi go odróżnić wśród innych, chociaż przez wody płodowe docierał on do dziecka trochę zmieniony. Przez pierwsze tygodnie dziecko rozpoznaje twarz i zapach mamy. Około czwartego tygodnia życia już wie kim jesteś, ale na razie jeszcze nie rozumie, że kiedy cię nie widzi, to także istniejesz. W następnym miesiącu będzie już rozpoznawało mamę, nawet jeśli nie widziało jej przez dobę. Między drugim a czwartym miesiącem niemowlę zaczyna kojarzyć pewne fakty np. jeśli dasz mu do rączki grzechotkę, a wcześniej zademonstrujesz jej dźwięki, to maluch to zapamięta, co zrobić, by "zadziałało". Dziecko rozpoznaje twarze najbliższych osób, które codziennie z nim przebywają. W piątym i szóstym miesiącu dziecko uczy się pewnego stałego porządku i wie, czego może oczekiwać i jakie zdarzenia po sobie następują np. po kąpieli dostaje jeść i idzie spać.

Jeśli chcesz by twoje dziecko jak najszybciej i najlepiej cię zapamiętało, karm go piersią na żądanie, dużo mów do niego i śpiewaj mu piosenki. Aby dziecko czuło się bezpiecznie i miało uporządkowany jego mały świat, należy wprowadzić stały porządek dnia - posiłki, spacer, kąpiel, drzemka powinny być o stałej porze.

6 - 12 miesięcy

W tym okresie dziecko już rozumie, że jeśli ktoś lub coś znika z zasięgu wzroku, nie oznacza to, że przestaje istnieć. Dlatego też gdy mama wychodzi z domu, staje się smutne i czeka na ta najważniejszą osobę dla siebie. Dziecko doskonale też już rozumie do czego służą różne przedmioty, np. telefon, telewizor, grzebień, łyżeczka itd. Aby ćwiczyć pamięć dziecka baw się z nim w "a kuku", chowaj też zabawki pod kocyk. Jeżeli z nim wyjeżdżasz zabieraj zawsze znane mu zabawki i przedmioty np. ulubionego misia, kocyk. Pozwoli to dziecku czuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu.

Według naukowców bardzo duży wpływ na rozwój intelektualny dziecka ma pełzanie i raczkowanie. Podczas tych czynności dziecko używa wszystkich czterech kończyn, a ich ruchy wzmacniają szlaki nerwowe łączące obie półkule. Dlatego też pierwsze samodzielne próby poruszania się malucha ćwiczą porozumienie między dwoma półkulami jego mózgu, a w efekcie rozwijają sprawność o=intelektualną dziecka. Dlatego też lepiej jest unikać chodzików, zapewnią one dziecku większą swobodę poruszania się, ale pozbawią go ważnego etapu rozwoju. Drugą istotną rzeczą dla rozwoju dziecka są kolory. Zadbajmy by pokój malucha był jasny i kolorowy, również zabawki kupujmy w różnych kolorach. W pierwszych miesiącach życia w mózgu powstają główne drogi wzrokowe. Dziecko jest jak lustro, w którym możesz się przejrzeć. Naśladuje bowiem twoje gesty, miny, zachowanie i podświadomie przejm,uje twoje nastawienie do świata. Staraj się jak najwięcej uśmiechać, mówić do dziecka spokojnym głosem.

12 - 18 miesięcy

O dziecku w tym wieku można śmiało powiedzieć, że jest jak "powtarzacz". Obserwuje wszystko dokładnie co robimy i naśladuje nasze gesty - rozmawia przez telefon, czesze włosy, prowadzi samochód itd. Jest to bardzo ważny etap w rozwoju, dziecko uczy się wykorzystywać język, by na dłużej zatrzymać wspomnienia. Kojarzy już plac zabaw, samo domaga się pójścia na spacer, na huśtawkę, do piaskownicy. Kojarzy już słowa z określonymi sytuacjami i zapamiętuje je. Czytając dziecku bajkę, czy też oglądając książeczkę ze zwierzętami, postaciami z bajek, nazywajmy te osoby czy rzeczy. To jest bardzo dobry trening na rozwój słów i pamięci dziecka. Z czasem samo zacznie powtarzać twoje słowa. Mówiąc do dziecka, wymawiaj wszystkie wyrazy w prawidłowy sposób. Jeśli zaczniesz używać języka dziecka, to maluch na długo będzie utrwalał nieprawidłową wymowę np. zamiast "piesek" nie mów "piesiek".

18 +

W tym wieku możemy kupować dziecku pierwsze układanki, uczyć go prostego wierszyka czy piosenki. To doskonałe ćwiczenia na rozwój sprawności manualnej i ćwiczenie pamięci. Dziecko jeśli rozwija się prawidłowo, potrafi odtworzyć z pamięci pewne wydarzenia np. że cioci był kotek, pamięta święta, swoich rówieśników z placu zabaw. Dzieci często rozmawiają ze swoimi przytulankami. Często są to misie, lalki, jest to normalne zjawisko. Dziecko potrzebuje swojego misia wtedy, kiedy idzie spać, albo czymś się martwi. Nie należy dzieciom tego zabraniać, aby mówić, że taka rozmowa z misiem nie ma sensu, bo przecież misiu tego nie rozumie. Taka rozmowa dziecka z przytulanką, może rodzicom wiele powiedzieć o dziecku, o jego samopoczuciu. Jeśli maluch nie może się rozstać z misiem, wszędzie go zabiera, może to świadczyć, że brakuje mu poczucia bezpieczeństwa. Należy wówczas poświęcić dziecku więcej czasu i zadbać nie tylko o jego rozwój intelektualny, ale także emocjonalny.

Rodziców, ani straconego czasu nic nie jest wstanie zastąpić ani dać.

Tagi: rozwój pamięci dziecka, rozwój intelektualny, rozwój dziecka, pamięć dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Raczkowanie - dlaczego jest takie ważne?

  Raczkowanie - dlaczego jest takie ważne?

  Rodzice wpadają w euforię, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. I słusznie, bo to niezwykle emocjonujące wydarzenie i kamień milowy w rozwoju malucha. Nie próbujmy jednak tej chwili ... Więcej »

 • Nieśmiałe dziecko Jak z nim postępować?

  Nieśmiałe dziecko
  Jak z nim postępować?

  Jesteś rodzicem nieśmiałego dziecka? Będziesz potrzebować delikatności i cierpliwości, by pomóc mu w kontaktach z innymi. Więcej »

Komentarze

 1. ola (Gość) 27 czerwca 2010, 23:14

  Może w tym czasie jest najlepszy moment właśnie na języki obce? Ja stawiam na rozwój przez zabawę, np. nauka angielskiego w domu z książeczkami "Angielski z Maksem".

 2. sysia 5 października 2011, 21:25

  Też myślę o językach obcych. Sama mam teraz problemy z przyswojeniem . Myślę że gdyby rodzice wcześniej wysłali mnie na jakieś nauki j.obcego to teraz miałabym o wiele łatwiej

 3. Black_rose 29 października 2011, 18:15

  Myślę, że stymulowanie malucha przez zabawę puzzlami czy układanki-zapamiętywanki to super sprawa. Tak jak uczenie malucha jak najwcześniej pojedynczych słówek w obcym języku, gdy jest najbardziej chłonny mały móżdżek :)

 4. Teresita (Gość) 8 lutego 2012, 10:22

  bład rwaimooznua, zacytuje: "Ja hołduje zasadzie, że niesłychane teorie wymagają niesłychanych dowodów." otoz kazda teoria wymaga uzasadnienia - czy to podaje ja prezydent USA czy Kazik z Psiej Wolki. a wiele interpretacaji wydarzen uznanych za spiskowe (czyli stojace w opozycji do wersji oficjalnej) ma rownie silne argumenty jak ich wersja oficjalna. teoria spiskowa to po prostu inny punkt widzenia. i juz.

 5. Agnes_90 7 maja 2012, 14:58

  Ja postawiłam na zabawki edukacyjne i muszę przyznać, że są one rewelacyjne :) Mała tańczy, powtarza po swojemu, aż miło patrzeć jak dziecko się rozwija :) :)