Poleć znajomym

Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

Autor: , 21 stycznia 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć.

Układanie na brzuszku

Dla niemowlaka w pierwszym półroczu układanie na brzuszku jest bardzo ważne, jest to dla niego najlepsza gimnastyka. W wieku 3-4 miesiący nie trzymajmy dziecka tylko w łóżeczku. Rozłóżmy koc, matę i pozwólmy by samo próbowało się ruszać i przekręcać za zabawką. Ćwiczenia dziecko powinno wykonywać kiedy jest pogodne i nie płacze.

Huśtanie

Niemowlę pamięta huśtanie jeszcze kiedy było w brzuszku u mamy. Często kołysany maluszek mniej płacze, jest spokojniejszy i dużo szybciej pokonuje kolejne etaty rozwoju - szybciej siada, raczkuje, chodzi. W trakcie huśtania następuje zmiana kierunku i tempa, a to służy koordynacji, planowaniu i kontrolowaniu ruchów. Leżenie w łóżeczku takich bodźców nie dostarczy.

Z czasem jak dziecko rośnie, ramiona mamy zastępuje huśtawka czy koń na biegunach. Nie obawiajmy się, że kołysaniem rozpieszczamy dziecko. Jeżeli dziecko temu jest spokojniejsze, to znaczy, że jest mu to potrzebne. Nie możemy jednak cały czas kołysać maluszka, musi ono też mieć chwilę na spokojne leżenie i bawienie się zabawkami, które uczy się chwytać i obserwować.

Basen

Przygodę z basenem możesz rozpocząć już od 3-4 miesiąca życia dziecka. Ćwiczenia w wodzie pozwalają wyróżnać napięcie mięśniowe i wzmocnić słabsze mięśnie. W wodzie dziecko czuje większą swobodę ruchu niż na lądzie i może w niej samodzielnie się poruszać. Zabawa wodzie poprawia koordynację, płynność ruchów, reguluje oddychanie, zapobiega wadom postawy.

Wspinaczka

Wspinanie po mamie czy tacie to dla dziecka prawdziwa frajda. Możemy też ustawić górę poduszek lub misiów i zachęcać maluszka do wspinania. Zabawa ta pozwala na nabieranie odwagi, w pokonywaniu trudności, opanowaniu emocji, usprawnia i doskonali koordynację ciała. Zalecane też przy wadach stóp.

Jazda na rowerku

Jazda na rowerze to praktycznie same zalety. Rozwija w dziecku poczucie równowagi, koordynację ruchów, poprawia ogólną kondycję. Dodaje też pewności siebie, oswaja z prędkością i sprawia mnóstwo radości i uśmiechu. Nie sadzajmy jednak dziecka na rowerku jeśli nie umie dobrze chodzić i nie chce pedałować, tylko odpycha się nóżkami. Taka sytuacja wymusza nieprawidłowe stawianie stóp i powoduje ich koślawienie.

Dziecko trzyletnie poradzi już sobie również na hulajnodze. I tutaj doskonale rowija koordynacje i równowagę. By dziecko rozwijało się harmonijnie od początku przyzwyczajaj je, by uczyło się odpychać nie tylko jedną i tą sama nogą.

Plac zabaw

Plac zabaw to dla dziecka prawdziwy raj i bogactwo różnego rodzaju ćwiczeń. Na zjeżdżalni pokonuje strach przed wysokością. W czystej piaskownicy uczy się przesypywania, uklepywania, stawianie babek, to doskonały trening dla dłoni. Będąc z dzieckiem na plaży, pozwólmy, by chodziło na bosaka. To dobry trening dla wzmocnienia mięśni nóg. Wybierzmy się też na basen z piłkami, to świetny masaż i trening wszystkich mięśni. Drabinki i tunele są idealne dla dwu-, trzylatka. Taka zabawa pobudza wyobraźnię i kształtuje u dzieci planowanie przestrzenne ruchu i koordynację ruchową. Przy takiej formie ćwiczeń konieczna jest asekuracja dorosłego.

Tagi: ćwiczenia dla dzieci, prawidłowy rozwój dziecka, zabawa z dzieckiem, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Niekonwencjonalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców małych dzieci, zwłaszcza homeopatia. Zamiast podawać dziecku antybiotyki, wolą sięgnąć po naturalne ... Więcej »

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Niemowlak na wadze

  Niemowlak na wadze

  Dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem już w momencie narodzin. Różnie też przybierają na wadze w kolejnych miesiącach życia. Ile zatem powinno ważyć zdrowe niemowlę? Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 15 czerwca 2011, 9:49

  Ja bym dodała do tego jeszcze zabawy dla niemowlaka angażujące jego wzrok i słuch- popularne np. akuku i wszelkie stymulacje wzroku kolorami i ruszającymi się zabawkami. Ale pamiętać trzeba, że niemowlak na początku woli intensywne kolory, a nie mdłe pastelowe

 2. sysia 5 października 2011, 21:31

  Kupiłam niedawno damiankiem taki fajny stojące który także układa się na ziemi i kładzie dziecko na brzuszku gdy maluchów uda się dotknąć którąś z zabawek znajdujacych się tam wszystko zaczyna śpiewać i świecić się tam. Naprawdę super sprawa

 3. Black_rose 24 października 2011, 19:47

  Na basen wybieramy się dopiero od 6 miesiąca-z tego co słyszałam to raczej po pół roku takie zajęcia się odbywają, bo dziecko jest już wystarczająco sztywne