Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc trzeci

Autor: , 26 listopada 2009 w Niemowlę, Komentarze (2) »

Trzymiesięczny maluszek odkrywa własne rączki, ogląda je z zainteresowaniem i próbuje włożyć do buzi. Jest coraz ciekawsze świata.

Sprawność malucha

Maluszek jest coraz bardziej sprawniejszy. Podciągany za rączki do pozycji siedzącej sztywno trzyma główkę. Lubi leżeć na brzuszku i wysoko podnosi główkę i ramiona. Ubierając maluszka warto zastąpić zapinane body na brzuszku na śpioszki rozpinane na ramieniu. Napy nie będą gniotły dziecka w brzuszek. Niemowlę położone na plecach próbuje się odwracać na bok, ale jeszcze mu to nie wychodzi. W trzecim miesiącu możemy się też zorientować, czy nasze dziecko lubi zmiany miejsca, czy goście go nie męczą, czy woli raczej spokojniejszy tryb życia. Jeżeli coś mu nie odpowiada da ci znać marudzeniem.

Ciekawy świata

Na tym etapie rozwoju niemowlę poznaje świat za pomocą zmysłu smaku i dlatego też wszystko wkłada do buzi. Coraz baczniej przygląda się swojemu otoczeniu. Bacznie obserwuje poruszające się zabawki, a kiedy znikają z jego pola widzenia, obraca się i śledzi je wzrokiem. Jeżeli coś jest w zasięgu ręki, próbuje to złapać. Maluszek bardzo lubi leżeć na specjalnym leżaku i z uwagą przygląda się temu, co robisz. Najlepszą zabawą dla takiego malucha są zabawki powieszone na łóżeczkiem - powinny wisieć 25 cm na głową dziecka, tak by było wstanie je dosięgnąć i wprawić w ruch. Bardzo dobrym przyrządem do ćwiczeń jest mata z pałąkiem, na którym wiszą zabawki.

Jakie zabawki

Dzieci bardzo lubią kolorowe grzechotki - trzymają je w rączce i próbują włożyć do buzi. Taka grzechotka powinna mieć niezbyt gruby, duży uchwyt. Musi być lekka, by maluszek mógł ją unieść, i na tyle miękka, by przy uderzeniu w główkę nie bolało. Bardzo ważną rzeczą jest powierzchnia zabawek. Musi być ona gładka, by nie podrapało dziecka. Powinna być solidnie wykonana, tak by się nie rozkleiła i nie rozpadła. Podczas zabawy grzechotki często lądują na podłodze. Nim trafia z powrotem do dziecka, powinny być dokładnie umyte ciepła wodą. Należy też pamiętać, aby każdą nową zabawkę umyć mydłem i sparzyć.

Bliskość mamy

Kiedy zbliżasz się łóżeczka, maluszek cieszy się, wierzga nóżkami i rączkami, śmieje się radośnie. Coraz też częściej mówi długimi dźwiękami, a czasem można usłyszeć niewyraźne sylaby. Podczas karmienia, kiedy zaspokoi pierwszy głód, potrafi przerwać jedzenie i uśmiechać się do ciebie. Szuka też rączką by dotknąć twojej twarzy.

Tagi: miesiąc trzeci niemowlaka, niemowlę - miesiąc trzeci

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc szósty

  Rozwój dziecka - miesiąc szósty

  Nasz maluszek chce by cały czas mu towarzyszyć, protestuje kiedy próbujesz odejść od niego. Potrafi się przekręcać na brzuszek, przekładać zabawkę z ręki do ręki a wobec obcych zachowuje ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Naszego maluszka ani na chwilę nie możemy zostawić na przewijaku, czy tapczanie bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zechce nagle zmienić pozycję. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Dla dziesięciomiesięcznego malucha zaczyna się nowy etap - początek nauki chodzenia. Dziecko próbuje samo wstawać, trzymając się szczebelków lub specjalnych uchwytów. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy

  Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy

  Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy dla rodziców jak i dla noworodka. Malutkie, rączki, chybotliwa główka i kruche ciałko budzą w tobie czułość a zarazem lęk. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 6 października 2011, 17:48

  jest to wspanialy miesiac zycia naszego malucha

 2. podpis*marta (Gość) 3 kwietnia 2013, 22:05

  komentarz*tt