Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc szósty

Autor: , 10 grudnia 2009 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Nasz maluszek chce by cały czas mu towarzyszyć, protestuje kiedy próbujesz odejść od niego. Potrafi się przekręcać na brzuszek, przekładać zabawkę z ręki do ręki a wobec obcych zachowuje dystans.

Nowe pokarmy

W szóstym miesiącu wprowadzamy zupy. Może to być zupa z dyni, jarzynowa, krem kalafiorowy itp. W prowadzając nowe posiłki może się zdarzyć, że w pieluszce znajduje się to co dziecko niedawno zjadło, w niezmienionej formie. Jest to normalne, z czasem nauczy się trawić nowe produkty. Idealnym rozwiązaniem jest karmienie malucha łyżeczką. Jednak nie wszystkie dzieci akceptują takie karmienie.

Dlatego też na początku przygotowuj zupki czy kaszkę rzadszą i podawaj ją z butelki, a powoli przyzwyczajaj do łyżeczki. Naukę jedzenia łyżeczką można rozpocząć, kiedy dziecko umie siedzieć. Nowe pokarmy wprowadzaj powoli, jedną nowość raz na kilka dni. Zacznij od dań jednoskładnikowych, potem, dołącz drugi składnik, dochodzimy do zupek jarzynowych, aż w końcu do delikatnego mięsa.

Zabawa

Bardzo wielką frajdą dla dziecka jest odkrycie, że ma nogi. Próbuje je łapać i wkładać do buzi. Może to być bardzo uciążliwe podczas kąpieli - bo trudno jest go umyć, gdy cały czas wkłada stopy do buzi. Spacerując z maluszkiem po mieszkaniu pokazuj mu różne przedmioty i nazywaj co się z nimi dzieje np. tykający zegar, zapalone lampy, woda w kranie, radio itp.

Wszystko do buzi

Niektóre dzieci już mają pierwsze ząbki, innym dopiero się wyrzynają. Jeśli karmisz piersią, nie obawiaj się pogryzienia. Dziecko nie ssie za pomocą dziąseł, tylko języka, podniebienia i policzków. Ale drobne ukąszenia mogą się zdarzyć kilka razy, bo maluszek nie jest jeszcze w pełni świadomy. Dziecko w dalszym ciągu wszystkie przedmioty bada wkładając je do buzi. Swędzą go też i drażnią wyrzynające się ząbki. Dobrymi zabawkami są wszelkie gryzaki np. z wodą.

Tagi: niemowlę szósty miesiąc, rozwój dziecka miesiąc szósty, masaż niemowlęcia, rozwój niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Naszego maluszka ani na chwilę nie możemy zostawić na przewijaku, czy tapczanie bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zechce nagle zmienić pozycję. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc siódmy

  Rozwój dziecka - miesiąc siódmy

  Z siedmiomiesięcznego malucha to już mały urwis, nie można go spuścić z oczu, obraca się dookoła, siedzi, może spaść z łóżka i uderzyć się. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Dla dziesięciomiesięcznego malucha zaczyna się nowy etap - początek nauki chodzenia. Dziecko próbuje samo wstawać, trzymając się szczebelków lub specjalnych uchwytów. Więcej »

Komentarze