Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc siódmy

Autor: , 15 grudnia 2009 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Z siedmiomiesięcznego malucha to już mały urwis, nie można go spuścić z oczu, obraca się dookoła, siedzi, może spaść z łóżka i uderzyć się.

Nowości w jadłospisie

Jeśli dziecko nadal jest karmione tylko piersią, pora na nowe posiłki, soczki i przeciery. Uczymy jeść je łyżeczką. Jeśli w prowadziliśmy już zupę jarzynową, teraz możemy wzbogacić ją o chude mięso, bardzo świeże i z pewnego źródła. Na drugie śniadanie lub podwieczorek podaj dziecku przecier owocowy. Możemy też dawać kleik ryżowy, kaszkę kukurydzianą. Jeśli maluszek nie chce jeść niczego poza piersią, nie nalegaj, ale co kilka dni ponawiaj próbę.

Coraz sprawniejsze

Każdego dnia nasz maluszek zaskakuje nas swoją sprawnością. Potrafi obracać zabawkę w rączce, chwyta ją paluszkami, a kiedy mu wypadnie, szuka jej. Malca pasjonuje wyrzucanie zabawek z łóżeczka. Nie robi tego jednak złośliwie, tylko sprawdza co się dzieje z zabawkami, czy znikają czy nie. Niektóre grzechotki i zabawki możemy przywiązać. Dzieci w tym wieku bardzo lubią stukać czymś o podłogę lub blat, może to być klocek lub łyżeczka. Największą frajdą jest zabawa w "a kuku". robienie samolotów, tańce z rodzicami. Kiedy trzymamy dziecko przed lustrem z ogromna uwaga przygląda się w swoje odbicie i bada go - próbuje je złapać, rozmawiać. Potrafi też już siedzieć dłuższą chwilę bez podparcia, ale ta pozycja jeszcze go szybko męczy. Kiedy się przewróci, to sam nie usiądzie. Pozycja taka jednak bardzo dziecku się podoba, bo otwiera przed nim inne widoki i nową zabawę. Siedząc ma wolne ręce, może przekładać zabawki z ręki do ręki, przewracać grube kartki w książce, chwytać dwie zabawki i stukać nimi o siebie.

Bezpieczna zabawa

Najbezpieczniej będzie dla naszego dziecka w kojcu do zabawy. Bezpieczna siatka wokoło, dużo miejsca do zabawy, a co najważniejsze, że nie wypadnie. Można też zorganizować przestrzeń do zabawy na podłodze. Jeśli nasz maluch jeszcze nie pełza po podłodze, to nie ma obawy, że coś z ciągnie na siebie. Trzeba jednak zabezpieczyć wszystkie kontakty, sprawdzić czy nie ma nic niebezpiecznego na podłodze do połknięcia np. spinaczy, różnych drobnych przedmiotów, proszku do prania itp. Musimy również zadbać o czystość podłogi i co jakiś czas dokładnie umyć zabawki. Naszego malucha ciekawskiego poznania świata nie możemy ani na moment zostawić bez opieki.

Tagi: niemowlę miesiąc siódmy, rozwój dziecka niemowlę, rozwój niemowlaka, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty

  Dziewięciomiesięczne dziecko jest szybkie, niecierpliwe i bardzo chce wstawać. Od urodzenia przybrało również znacznie na wadze, nie martw się, kiedy zacznie raczkować i chodzić z ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Dla dziesięciomiesięcznego malucha zaczyna się nowy etap - początek nauki chodzenia. Dziecko próbuje samo wstawać, trzymając się szczebelków lub specjalnych uchwytów. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Naszego maluszka ani na chwilę nie możemy zostawić na przewijaku, czy tapczanie bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zechce nagle zmienić pozycję. Więcej »

Komentarze