Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy

Autor: , 17 listopada 2009 w Niemowlę, Komentarze (6) »

Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy dla rodziców jak i dla noworodka. Malutkie, rączki, chybotliwa główka i kruche ciałko budzą w tobie czułość a zarazem lęk.

Karmienie

Noworodki bardzo często domagają się jedzenia przede wszystkim dlatego, że nie są wstanie zjeść dużo naraz. Ssanie to dla maluszka bardzo duży wysiłek. Podczas karmienia poci się i co jakiś przysypia przy piersi. Początkowo mleka, czyli siary, jest niewiele, ale nie ma powodu do niepokoju. Pokarmu jest w sam raz, tyle i właśnie potrzebuje noworodek. W miarę upływu dni na skutek karmienia mleko się zmienia i jest go coraz więcej. Im częściej dziecko jest karmione, tym więcej mleka wyprodukują piersi. Noworodka przystawiamy do piersi na każde żądanie, nawet gdyby to miało być co godzinę.

Kąpiel

Pierwsze kąpiele przebiegają zazwyczaj z płaczem dziecka, ale z czasem na pewno się to zmieni. Oprócz wanienki potrzebne jest mydło lub płyn do kąpieli, duży miękki ręcznik, najlepiej z kapturem, przegotowana letnia woda do mycia oczu, oliwka, ubranko. Wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli należy przygotować zawczasu i położyć w zasięgu ręki. Temperatura wody do kąpieli powinna wynosić około 37 stopni, ale niektóre dzieci wolą nieco cieplejszą. Twoje ruchy powinny być pewne i spokojne. Nim włożysz dziecko do wody, część zabiegów pielęgnacyjnych możesz wykonać na przewijaku. Rozebrane dziecko przykryj kocykiem, aby nie zmarzło. Toaletę zacznij od przemywania oczu. Przemywa się od zewnętrznych kącików do noska. Do każdego oczka należy użyć czystego wacika. Następnie zwilżonym patyczkiem czyścimy małżowiny uszne i ewentualnie woskowinę. Nigdy jednak nie należy wkładać patyczka do uszu dziecka. Na koniec czyścimy nosek. Na dno wanienki kładziemy pieluchę tetrową lub specjalne gąbki. Malucha możemy namydlić jeszcze na przewijaku, a następnie wkładamy dzidziusia do wody. Delikatnie polewamy tułów dziecka, delikatnie myjemy rączki, główkę i pupę. Podczas spłukiwania uważamy, aby nie dostała się woda do oczu. Po wyjęciu szybko przykryj go ręcznikiem i delikatnie osusz. Następnie zajmij się pielęgnacją pępka. Na koniec natrzyj dziecko delikatnie oliwką lub balsamem dla noworodków, pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniowym.

Noszenie

Dotyk jest dla dzieci w pierwszych miesiącach najważniejszym zmysłem. Noszenie noworodków powinno być obowiązkiem rodziców. Maluszek lubi być głaskany, przytulany, noszony. Twoje bliskość powoduje, że czuje się ono bezpieczne w obcym dla niego świecie. Nosząc malucha należy zwrócić uwagę, by główka i tułów dziecka były w jednej linii. Główkę osłaniamy ręką, tak by nie przechylała się do tyłu.

Pierwszy spacer

Latem z noworodkiem można wyjść na spacer już po 4 dniach. Zimą zaczynamy od werandowania - czyli ubranego malucha, przynajmniej dwutygodniowego, układamy w pokoju przy otwartym oknie. Po kilku dniach od werandowania możemy wybrać się na spacer. Nie ubieramy dziecka zbyt ciepło. Jeśli ma ciepłe ręce i spocone plecy, to znaczy, że jest mu za ciepło. Latem w bardzo słoneczne dni przyda się specjalna parasolka, jak również moskitiera chroniąca przed ukąszeniem owadów.

Rumień pieluszkowy

Podrażnienie skóry na pupie, w pachwinach to częsta dolegliwość niemowlaków. By temu zapobiec należy często dziecko przewijać. W pierwszych tygodniach noworodek robi kupę niemal po każdym karmieniu. Jeśli zauważysz, że skóra na pupie jest zaczerwieniona i podrażniona to zmieniaj pieluchy bardzo często, nie tylko po karmieniu. I przy każdym przewijaniu pozwól dziecku być chwilę na golasa. Wietrzenie chorej skóry to najlepsze lekarstwo na rumień. Przed założeniem pieluchy posmaruj pupę maścią przeciw odparzeniom np. linomagiem lub sudocremem. Można również myć pupę bardzo rzadkim krochmalem.

Tagi: noworodek, pierwszy miesiąc życia noworodka, rozwój dziecka - pierwszy miesiąc, pierwszy spacer, zapalenie pieluszkowe, rozwój niemowlaka, rozwój dziecka niemowlę

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Pneumokoki - jak ochronić swoje dziecko

  Pneumokoki - jak ochronić swoje dziecko

  W Polsce każdego roku z zakażeniami wywołanymi przez pneumokoki, czyli gram-dodatnie dwoinki zapalenia płuc walczy ok. 2 mln maluchów. Patogeny te są śmiertelnie niebezpieczne. Warto więc ... Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Kłopoty z nauką mówienia

  Kłopoty z nauką mówienia

  Powodów do niepokoju nie ma, jeśli roczny maluch, nie mówi, ale nas rozumie co mówimy do niego. Jeśli jednak dziecko półtoraroczne nadal nic nie mówi warto iść do logopedy. Więcej »

Komentarze

 1. Ewa (Gość) 31 października 2010, 19:36

  i takich stron powinno być jak najwięcej ! :)

 2. mamaela 27 lipca 2011, 17:35

  fajne, trzeba sobie przypomnieć wszystko po tylu latach :)

 3. sysia 6 października 2011, 20:51

  To byl faktycznie trudny okres

 4. Black_rose 24 października 2011, 19:46

  ah te pierwsze wydarzenia były takie stresujące :) !

 5. Vikash (Gość) 7 lipca 2012, 8:46

  Stop Jedynkom . Akcja ma sens ! Wybierajcie ludzi ktf3rych znacie a nie sropachdony po linii i karierowiczf3w. Zrobili coś dla Was? Bo dla mnie nie !Zgadzasz się z opinią? 3 0

 6. Ania886 15 marca 2014, 6:12

  najgorszy był pierwszy dzień po powrocie ze szpitala. Potem chciałam się nacieszyć synkiem ale niestety ciągle spał :p