Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy
Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy dla rodziców jak i dla noworodka. Malutkie, rączki, chybotliwa główka i kruche ciałko budzą w tobie czułość a zarazem lęk.
Karmienie
Noworodki bardzo często domagają się jedzenia przede wszystkim dlatego, że nie są wstanie zjeść dużo naraz. Ssanie to dla maluszka bardzo duży wysiłek. Podczas karmienia poci się i co jakiś przysypia przy piersi. Początkowo mleka, czyli siary, jest niewiele, ale nie ma powodu do niepokoju. Pokarmu jest w sam raz, tyle i właśnie potrzebuje noworodek. W miarę upływu dni na skutek karmienia mleko się zmienia i jest go coraz więcej. Im częściej dziecko jest karmione, tym więcej mleka wyprodukują piersi. Noworodka przystawiamy do piersi na każde żądanie, nawet gdyby to miało być co godzinę.
Kąpiel
Pierwsze kąpiele przebiegają zazwyczaj z płaczem dziecka, ale z czasem na pewno się to zmieni. Oprócz wanienki potrzebne jest mydło lub płyn do kąpieli, duży miękki ręcznik, najlepiej z kapturem, przegotowana letnia woda do mycia oczu, oliwka, ubranko. Wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli należy przygotować zawczasu i położyć w zasięgu ręki. Temperatura wody do kąpieli powinna wynosić około 37 stopni, ale niektóre dzieci wolą nieco cieplejszą. Twoje ruchy powinny być pewne i spokojne. Nim włożysz dziecko do wody, część zabiegów pielęgnacyjnych możesz wykonać na przewijaku. Rozebrane dziecko przykryj kocykiem, aby nie zmarzło. Toaletę zacznij od przemywania oczu. Przemywa się od zewnętrznych kącików do noska. Do każdego oczka należy użyć czystego wacika. Następnie zwilżonym patyczkiem czyścimy małżowiny uszne i ewentualnie woskowinę. Nigdy jednak nie należy wkładać patyczka do uszu dziecka. Na koniec czyścimy nosek. Na dno wanienki kładziemy pieluchę tetrową lub specjalne gąbki. Malucha możemy namydlić jeszcze na przewijaku, a następnie wkładamy dzidziusia do wody. Delikatnie polewamy tułów dziecka, delikatnie myjemy rączki, główkę i pupę. Podczas spłukiwania uważamy, aby nie dostała się woda do oczu. Po wyjęciu szybko przykryj go ręcznikiem i delikatnie osusz. Następnie zajmij się pielęgnacją pępka. Na koniec natrzyj dziecko delikatnie oliwką lub balsamem dla noworodków, pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniowym.
Noszenie
Dotyk jest dla dzieci w pierwszych miesiącach najważniejszym zmysłem. Noszenie noworodków powinno być obowiązkiem rodziców. Maluszek lubi być głaskany, przytulany, noszony. Twoje bliskość powoduje, że czuje się ono bezpieczne w obcym dla niego świecie. Nosząc malucha należy zwrócić uwagę, by główka i tułów dziecka były w jednej linii. Główkę osłaniamy ręką, tak by nie przechylała się do tyłu.
Pierwszy spacer
Latem z noworodkiem można wyjść na spacer już po 4 dniach. Zimą zaczynamy od werandowania - czyli ubranego malucha, przynajmniej dwutygodniowego, układamy w pokoju przy otwartym oknie. Po kilku dniach od werandowania możemy wybrać się na spacer. Nie ubieramy dziecka zbyt ciepło. Jeśli ma ciepłe ręce i spocone plecy, to znaczy, że jest mu za ciepło. Latem w bardzo słoneczne dni przyda się specjalna parasolka, jak również moskitiera chroniąca przed ukąszeniem owadów.
Rumień pieluszkowy
Podrażnienie skóry na pupie, w pachwinach to częsta dolegliwość niemowlaków. By temu zapobiec należy często dziecko przewijać. W pierwszych tygodniach noworodek robi kupę niemal po każdym karmieniu. Jeśli zauważysz, że skóra na pupie jest zaczerwieniona i podrażniona to zmieniaj pieluchy bardzo często, nie tylko po karmieniu. I przy każdym przewijaniu pozwól dziecku być chwilę na golasa. Wietrzenie chorej skóry to najlepsze lekarstwo na rumień. Przed założeniem pieluchy posmaruj pupę maścią przeciw odparzeniom np. linomagiem lub sudocremem. Można również myć pupę bardzo rzadkim krochmalem.
Poleć znajomym