Rozwój dziecka - miesiąc piąty
Naszego maluszka ani na chwilę nie możemy zostawić na przewijaku, czy tapczanie bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zechce nagle zmienić pozycję.
Zabawa i gimnastyka
Większość dzieci w piątym miesiącu przekręca się na boki, a wkrótce i na brzuszek. Już nie chce bezczynnie leżeć w łóżeczku ani na leżaczku. Płaczem domaga się ruchu i zmian. Zabawki układaj dziecku, tak by mogło po nie sięgnąć. Dzieci w tym wieku lubią grzechotki, piłeczki, gumowe zwierzęta i różne gryzaczki. Bardzo chętnie łapie zabawki wiszące na łóżeczkiem, potrząsa nimi, szarpie. Nasz maluszek powoli przygotowuje się do siedzenia. Kiedy chwycimy go za rączki bardzo chętnie unosi się do pozycji siedzącej. Ale nie należy go jeszcze sadzać na siłę ani okładać poduszkami w tej pozycji, bo ma jeszcze bardzo wiotki kręgosłup.
Stały rytm dnia
Dzieci w piątym miesiącu przyzwyczajone są już do stałego rytmu dnia. Jeśli tylko pogoda pozwoli wychodźmy jak najczęściej na spacer - nawet do trzech godzin dziennie. Niemowlę coraz mniej sprawia kłopoty przy ubieraniu. Samo prostuje rączki przy naciąganiu rękawów, nie znosi tylko ubierania czapki ani wiązania czegokolwiek pod szyją. Nadmiar wrażeń czy wyjazd mogą sprawić, że maluszek będzie bardziej marudny.
Nowości w diecie
W piątym miesiącu możemy stopniowo urozmaicać dietę niemowlaka i kleik ryżowy, kaszkę kukurydzianą i ryżową, przeciery z jabłek, marchewki lub dyni. Możemy też ugotować mu zupkę jarzynową. Do picia podaj dziecku wodę mineralną niskozmineralizowaną przegotowaną i soki - jabłkowy i marchewkowy. Każde nowe jedzenie wprowadzaj powoli i stopniowo. Nie wszystkie posiłki musisz przygotowywać sama, z pomocą przychodzą gotowe dania dla niemowląt. Próbując ich, pewnie odnosisz wrażenie, że są mdłe. Nie dosładzaj ich jednak ani nie sól. Jeśli maluszek po wprowadzeniu nowego jedzenia nie ma uczulenia, ani biegunki można spróbować kolejnego produktu.
Kolejna wizyta u lekarza
W piątym miesiącu dziecko dostanie trzecią dawkę szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi. Dostanie również drugą dawkę szczepionki przeciw polio. W przychodni zostanie również zważone i pomierzone. Jeśli dziecko szczepienia nie znosi najlepiej, to po powrocie do mu zrób mu okład z Altacetu lub sody oczyszczonej.
Idą zęby
Zazwyczaj najpierw dają o sobie znać dolne jedynki. Pierwsze objawy ząbkowania możemy zauważyć już w czwartym miesiącu. Niemowlę ślini się bardzo obficie i wkłada rączki do buzi. Swędzą go dziąsła, są zaczerwienione i rozpulchnione. Taki stan może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, Dopóki ząb się nie wyrżnie, maluszek może być marudny i płaczliwy. U niektórych dzieci ząbkowanie przechodzi niezauważalnie i któregoś dnia ze zdziwieniem dostrzegamy małego ząbka.
Porady praktyczne
- kiedy dziecko bardzo się ślini zakładaj mu śliniaczek - ubranko nie będzie ciągle mokre
- do zabawy dawaj mu gryzaki
- możesz masować delikatnie dziąsła umytym palcem lub specjalną gumową szczoteczką
- przed karmieniem możesz posmarować dziąsła odrobiną żelu na ząbkowanie
- kiedy ból nie pozwala dziecku spać możesz podać przed snem wieczornym paracetamol dla niemowląt (w czopku lub syropie)
- kiedy ma podwyższona temperaturę (37-38 stopni) a nie towarzyszą wymioty, kaszel, biegunka to nie ma powodu do niepokoju
Poleć znajomym