Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc ósmy

Autor: , 20 grudnia 2009 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Chociaż z siedzeniem może jeszcze mieć kłopoty, to malec rwie się do stania. Już mu nie wystarcza turlanie się i przekręcania na boki, za wszelką cenę próbuje się dźwigać.

Nowe pozycje

Obserwując dziecko jak leżąc na brzuchu unosi pupę do góry i prostuje nogi, to masz wrażenie, że za chwilę stanie na głowie. Dziecko w ten sposób ćwiczy mięśnie nóg i kręgosłupa do uniesienia całego ciała. Jest też coraz bardziej ruchliwe - pełza, czołga się, niektóre dzieci raczkują. Kiedy podtrzymujemy go pod paszkami, próbuje ustać, jednak trudno mu utrzymać pion. Jeśli wcześniej nie obniżyliście poziomu łóżeczka, to najwyższa pora. Dzieci bardzo szybko się rozwijają i pewnego dnia możemy zastać malucha stojącego.

Czas na naukę

Dzieci do których dużo mówimy, o wiele szybciej się rozwijają. Uczymy malucha robić ""pa, pa"', "kosi, kosi". Starajmy się unikać zbyt duzych zdrobnień, mówmy do dziecka raczej normalnie, prostymi zdaniami. Podczas zabawy, spaceru, gotowania obiady opowiadajmy mu o tym co robimy, jak się co nazywa. Ani się obejrzymy jak wskaże nam wózek, kiedy powiesz "idziemy na spacer, albo zawoła upragnione "ma-ma" lub "ta-ta" - to najlepsza nagroda za nieprzespane noce. Naszemu dziecku już nie wystarczają grzechotki, czas na coś ciekawszego. Uwielbia turlać piłką, która delikatnie podzwania i grzechoce. Z zaciekawieniem ogląda książeczki ze zwierzętami, bawi się klockami. Ale żadna zabawa nie sprawia mu takiej radości jak zwykłe pokrywki od garnków, szeleszczący papier, kubki po jogurcie, łyżki. Maluch zainteresowany jest też pilotem od telewizora, telefonem, kluczami, kablami. Dawaj dziecku do zabawy tylko te przedmioty, które są całkowicie bezpieczne.

Ciekawe świata

Ośmiomiesięczne dziecko ciekawe jest wszystkiego, zwłaszcza jeśli wydaje dźwięki. Próbuje naśladować silnik samochodu, z uwaga przygląda się ptakom na spacerze, zwierzętom. Warto wychodzić z dzieckiem na spacer już po codziennej drzemce, w tedy kiedy jest najbardziej aktywne i może się rozglądać. Jeśli pogoda tylko dopisuje spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W tym wieku zabawa z wodą należy do ulubionych. Jeśli jest to pora letnia może bawić się w baseniku, nie możemy go jednak ani na moment spuścić z oka. Również w mieszkaniu dziecko jest narażone na niebezpieczeństwo. Musimy zabezpieczyć wszystkie kontakty, butelki z płynami, środki chemiczne, usunąć z mieszkania wszystkie trujące kwiaty doniczkowe: bluszcze, naparstnice, difenbachie, poinsencje, azalie, zamontować bramki przy schodach, zabezpieczyć gałki przy kuchni, uniemożliwić dostęp do gorących palników i płynów, sprawdzić regały, by nie przewróciły się na dziecko.

Tagi: rozwój dziecka miesiąc ósmy, rozwój niemowlaka miesiąc ósmy, rozwój niemowlaka, niemowlę

Podobne artykuły:

Komentarze