Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc jedenasty

Autor: , 20 stycznia 2010 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Jedenastomiesięczny malec ma niewyczerpane pokłady inwecji, cały czas coś robi - rzuca zabawkami, uderza nimi o ścianę, podłogę, potrafi też podciągać się na szczebelkach i stawać pierwsze kroki.

Zabawki

Dziecko coraz precyzyjniej wykorzystuje swoje ręce. Potrafi precyzyjnie wkładać jeden przedmiot w drugi. Bardzo chętnie bawi się klockami, układa małą wieżę - najfajniejsze jest burzenie jej. Maluszek interesuje się też zabawkami wydający dźwięki. Niektóre dzieci bardzo lubią rysować kredkami. Muszą to być kredki bezpieczne - duże, woskowe i nietoksyczne. Kartkę najlepiej przykleić do podłoża, tak żeby się nie przesuwała. Dla dziecka największą frajdą jest zabawa podczas kąpieli - kaczuszki, łódki, przelewanie wody, chlapanie. Zachęcaj dziecko do raczkowania lub pełzania - kładź przed nim w pewnej odległości ulubione zabawki. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, we własnym tempie. Nie zmuszaj go np. do chodzenia, bądź cierpliwa, jeśli masz wątpliwości konsultuj te z pediatrą.

Mały naśladowca

Maluszek w tym wieku potrafi już rozróżniać przedmioty i pamięta ich przeznaczenie. Próbuje jeść łyżeczką z talerza. Fascynują go różnego rodzaju włączniki, guziki, przyciski. Tym bardziej gdy uda mu się nacisnąć guzik i uruchomić radio, lub np. zapalenie światła. Doskonałą zabawą dla takiego malucha jest ukrywanie przedmiotów pod kocykiem i szukanie. Naprowadź malucha na trop i koniecznie wyraź zachwyt, gdy uda mu się znaleźć zgubę. Naśladujcie również razem odgłosy zwierząt i proste słowa. Przydatne będą tutaj książeczki ze sztywnymi kartkami i wyraźnymi obrazkami. Dziecko bardzo dużo już rozumie, zna też kilka prostych słów "tam", "da", "ta", szczególnie chętnie mówi "nie". Zadawajcie dziecku pytania i poproście żeby pokazało na obrazku np. kotka, pieska.

Zaproszenie do stołu

Maluszek może już siedzieć przy stole razem z dorosłymi. Potrafi już gryźć, nie trzeba mu wszystkiego rozdrabniać i miksować. Oczywiście trzeba zadbać, by dieta była zdrowa i lekkostrawna, nie może jeszcze jeść wszystkich potraw jak dorosły. Nauczmy go też picia z kubeczka i zrezygnujmy z butelki. Nie musimy już miksować wszystkich potraw dziecku, rozgniatajmy je widelcem np. ziemniaki, jarzyny. Ograniczmy jedzenie słodyczy do minimum, które sprzyjają próchnicy i nadwadze. Pamiętajmy i porannym i wieczornym myciu zębów. Pasta nie jest jeszcze konieczna, ale możemy dać jej odrobinę.

Tagi: rozwój dziecka, jedenasty miesiąc niemowlaka, rozwój niemowlaka, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

  Dla dziesięciomiesięcznego malucha zaczyna się nowy etap - początek nauki chodzenia. Dziecko próbuje samo wstawać, trzymając się szczebelków lub specjalnych uchwytów. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty

  Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty

  Dziewięciomiesięczne dziecko jest szybkie, niecierpliwe i bardzo chce wstawać. Od urodzenia przybrało również znacznie na wadze, nie martw się, kiedy zacznie raczkować i chodzić z ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy

  Rozwój dziecka - miesiąc pierwszy

  Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy dla rodziców jak i dla noworodka. Malutkie, rączki, chybotliwa główka i kruche ciałko budzą w tobie czułość a zarazem lęk. Więcej »

Komentarze

 1. nusia 25 stycznia 2010, 18:37

  kiedy zakładamy dziecku buty, moja córeczka ma 11 miesięcy i próbuje już sama stawiać kroki, chodzi w skarpetkach antypoślizgowych, a czasem też na bosaka.

 2. babcia 25 stycznia 2010, 18:41

  Otóż buty nie służą do modelowania stopy. Najlepiej stopa modeluje się na miękkim podłożu w czasie chodzenia, zwłaszcza po piasku. Jednak możemy zakładać dziecku buciki, niech powoli przyzwyczaja się do noszenia butów. Wybieramy buty najlepiej z naturalnych materiałów.

 3. asda (Gość) 16 marca 2010, 18:22

  bo podobno boso najlzdrowiej ;d ale to po piasku i trawie

 4. asda (Gość) 16 marca 2010, 18:23

  chociaz czasem puszczam boso po mieszkaniu ;) oczywiscie jak gorąco jest