Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty
Dziewięciomiesięczne dziecko jest szybkie, niecierpliwe i bardzo chce wstawać. Od urodzenia przybrało również znacznie na wadze, nie martw się, kiedy zacznie raczkować i chodzić z pewnością wyszczupleje.
Niektóre dzieci w ósmym miesiącu życia umieją już raczkować lub pełzać. Jest to kwestia indywidualna. Musimy dziecku zapewnić bezpieczeństwo i usunąć wszystko na podłodze, co mogło by mu zaszkodzić. Zapewnijmy maluchowi jak najwięcej wolnej przestrzeni, nie trzymajmy go cały czas w kojcu, a już na pewno zrezygnujmy z chodzika. Ubierzmy je na tyle ciepło, by nie zmarzło na podłodze, załóżmy antypoślizgowe skarpetki. Na buty przyjdzie czas, kiedy dziecko zacznie chodzić.
Ulubione zabawy
Dzieci w tym wieku potrafią już samodzielnie siadać i chętnie się bawią w tej pozycji. Ulubioną zabawą jest wkładanie różnych kubeczków jeden w drugi, nakładanie kółek na drążek, wrzucanie i wyrzucanie klocków z pojemnika. Bardzo chętnie bawi się piłką, którą potrafi toczyć po podłodze i raczkować za nią. W tym wieku dziecko coraz bardziej interesuje się kolorowymi książeczkami. I choć nie jest jeszcze wstanie skupić się dłużej na czytance, to opowiadajmy mu krótkie bajki z obrazkami.
Nowe słowa
Dziewięciomiesięczny maluszek coraz więcej gaworzy. Potrafi już powiedzieć "ma-ma", "ta-ta";. Robi "pa-pa", 'kosi-kosi". Nie należy jednak porównywać swojego dziecka z dzieckiem sąsiadki, wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.
Nowości w diecie
Dziecko coraz chętniej je różne potrawy. Chętnie trzyma w rączce biszkopta, chrupki kukurydziane czy też wafelki ryżowe i je samodzielnie. Możemy to wykorzystać i dawać też kawałki miękkich owoców, ugotowane warzywa np. marchewkę.
Higiena
Twoje dziecko ma już kilka ząbków. Warto więc przyzwyczajać jak najwcześniej maluszka do ich mycia. Zaczynami od szczoteczki nakładanej na palec i po każdym jedzeniu czyścimy ząbki. Możemy też dać dziecku do zabawy małą szczoteczkę, będzie ją wkładało do buzi i tym sposobem oswoi się z późniejszym prawdziwym myciem. Możliwie szybko musimy wyczuć odpowiedni moment na wprowadzenie właściwego mycia zębów. Musimy kupić bardzo miękką szczoteczkę dla niemowląt, również odpowiednią pastę do zębów. Pasty nakładamy bardzo mało - wielkości ziarenka grochu. Zaczynamy mycie od ząbków najdalszych. Dziecko nie umie jeszcze wypłukać i wypluć pasty, usuwamy ją za pomocą chusteczki higienicznej. Do zabawy nie dajemy szczoteczki, która służy do mycia.
Poleć znajomym