Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc dziewiąty

Autor: , 4 stycznia 2010 w Niemowlę, Komentarze (1) »

Dziewięciomiesięczne dziecko jest szybkie, niecierpliwe i bardzo chce wstawać. Od urodzenia przybrało również znacznie na wadze, nie martw się, kiedy zacznie raczkować i chodzić z pewnością wyszczupleje.

Niektóre dzieci w ósmym miesiącu życia umieją już raczkować lub pełzać. Jest to kwestia indywidualna. Musimy dziecku zapewnić bezpieczeństwo i usunąć wszystko na podłodze, co mogło by mu zaszkodzić. Zapewnijmy maluchowi jak najwięcej wolnej przestrzeni, nie trzymajmy go cały czas w kojcu, a już na pewno zrezygnujmy z chodzika. Ubierzmy je na tyle ciepło, by nie zmarzło na podłodze, załóżmy antypoślizgowe skarpetki. Na buty przyjdzie czas, kiedy dziecko zacznie chodzić.

Ulubione zabawy

Dzieci w tym wieku potrafią już samodzielnie siadać i chętnie się bawią w tej pozycji. Ulubioną zabawą jest wkładanie różnych kubeczków jeden w drugi, nakładanie kółek na drążek, wrzucanie i wyrzucanie klocków z pojemnika. Bardzo chętnie bawi się piłką, którą potrafi toczyć po podłodze i raczkować za nią. W tym wieku dziecko coraz bardziej interesuje się kolorowymi książeczkami. I choć nie jest jeszcze wstanie skupić się dłużej na czytance, to opowiadajmy mu krótkie bajki z obrazkami.

Nowe słowa

Dziewięciomiesięczny maluszek coraz więcej gaworzy. Potrafi już powiedzieć "ma-ma", "ta-ta";. Robi "pa-pa", 'kosi-kosi". Nie należy jednak porównywać swojego dziecka z dzieckiem sąsiadki, wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.

Nowości w diecie

Dziecko coraz chętniej je różne potrawy. Chętnie trzyma w rączce biszkopta, chrupki kukurydziane czy też wafelki ryżowe i je samodzielnie. Możemy to wykorzystać i dawać też kawałki miękkich owoców, ugotowane warzywa np. marchewkę.

Higiena

Twoje dziecko ma już kilka ząbków. Warto więc przyzwyczajać jak najwcześniej maluszka do ich mycia. Zaczynami od szczoteczki nakładanej na palec i po każdym jedzeniu czyścimy ząbki. Możemy też dać dziecku do zabawy małą szczoteczkę, będzie ją wkładało do buzi i tym sposobem oswoi się z późniejszym prawdziwym myciem. Możliwie szybko musimy wyczuć odpowiedni moment na wprowadzenie właściwego mycia zębów. Musimy kupić bardzo miękką szczoteczkę dla niemowląt, również odpowiednią pastę do zębów. Pasty nakładamy bardzo mało - wielkości ziarenka grochu. Zaczynamy mycie od ząbków najdalszych. Dziecko nie umie jeszcze wypłukać i wypluć pasty, usuwamy ją za pomocą chusteczki higienicznej. Do zabawy nie dajemy szczoteczki, która służy do mycia.

Tagi: dziecko - miesiąc dziewiąty, rozwój niemowlaka, niemowlę, mycie zębów niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc szósty

  Rozwój dziecka - miesiąc szósty

  Nasz maluszek chce by cały czas mu towarzyszyć, protestuje kiedy próbujesz odejść od niego. Potrafi się przekręcać na brzuszek, przekładać zabawkę z ręki do ręki a wobec obcych zachowuje ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

Komentarze

 1. Kornela (Gość) 26 czerwca 2016, 8:25

  Na pierwsze buty w tym czasie zdecydowanie za wcześnie, ale jak juz zacznie chodzić i stawiać pewne kroki to dopiero wtedy warto się rozglądać.