Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc dziesiąty

Autor: , 11 stycznia 2010 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Dla dziesięciomiesięcznego malucha zaczyna się nowy etap - początek nauki chodzenia. Dziecko próbuje samo wstawać, trzymając się szczebelków lub specjalnych uchwytów.

Bezpieczny Dom

Na razie nasz maluszek szybko przemieszcza się po podłodze pełzając lub raczkując. Otwiera dolne szafki i szuflady i wszystko wyrzuca na podłogę. A najpoważniejszym osiągnięciem będzie teraz podciąganie się do pozycji pionowej i próba chodzenia przy sprzętach. Musimy zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Nie mogą znajdować się niebezpieczne przedmioty, ani płyny w otwartych szafkach. Jeśli to możliwe, należy je zabezpieczyć specjalnymi blokadami, tak by malec nie dostał się do środka. Należy też dokładnie sprawdzić, czy są stabilne meble, półki na książki, duże i nie bezpieczne kwiaty. Dla małego odkrywcy każdy przedmiot może stać się zabawką np. kryształowe wazony, druty do robót ręcznych, nożyczki, szklane kubki. Musimy z pola widzenia malucha usunąć wszystko, co mogło by zagrażać jego zdrowiu i życiu.

Coraz sprawniejsze

Nasz maluszek, jeśli go tego nauczymy potrafi pokazać gdzie misiu lub lala mają oko, ucho, głowę itd. Zrozumie też proste polecenia np. daj, weź, nie rób tego. Potrafi wyjmować klocki z pudełka i wkładać je w otwory, bardzo dobrze radzi sobie obiema rączkami, próbuje jeść samodzielnie i pić z kubeczka. W tym okresie nasz niemowlak zaczyna nowy etap w swoim życiu - z pozycji siedzącej przechodzi do stania podtrzymując się szczebelków. Jest to bardzo ważny proces w nauce chodzenia.

Nowe zabawy

Dziecko już nie wyrzuca bezmyślnie zabawek z łóżeczka, jest coraz bardziej zainteresowane nimi. Potrafi wkładać klocki w otwory, buduje piramidę, lubi bawić się piłką, próbuje ją łapać, podrzucać. Coraz trudniej jest rozbawionego malucha wyjmować z kąpieli. Największą frajdę sprawia mu przelewanie wody z kubka do kubka, albo wylewanie wody na podłogę. Potrafi dłużej skupić się na przeglądanych bajkach i obrazkach.

Coraz mądrzejsze

Nasz maluszek jest coraz mniej lękliwy. Chociaż do jednych ludzi odnosi się z rezerwą, do innych jest bardziej śmiałe. Coraz bardziej interesuje go otoczenie i coraz więcej rozumie. Potrafi się złościć, jeśli przerywamy mu zabawę. Jeśli nauczyliśmy go pokazywania i nazywania różnych przedmiotów, to teraz zapytane np. "gdzie jest lampa", patrzy w górę. Dziecko rozumie też, kiedy mówimy stanowczo "nie", "nie ruszaj", "nie wolno". Ważne by tych zakazów nie było za dużo, gdyż malec przestanie na nie reagować. Dziecko powinno mieć również w miarę stały rytm dnia, stałe godziny posiłków, spacerów i podobny rytm zasypiania. Czuje się wówczas bezpiecznie i lepiej się rozwija.

Tagi: rozwój niemowlaka, miesiąc dziesiąty niemowlaka, rozwój dziecka niemowlę, niemowlę miesiąc 10-ty

Podobne artykuły:

Komentarze