Rozwój dziecka - miesiąc drugi
Nasz maluszek już nie śpi cały czas, okresy czuwania wydłużają się. Z zainteresowanie wpatruje się w karuzelę nad łóżeczkiem i niezdarnie próbuje ją złapać.
Mama jest najważniejsza
Twój maluszek uwielbia jak go tulisz, mówisz do niego i robisz miny, Bardzo żywiołowo wówczas reaguje. Potrafi aż piszczeć z radości i gruchać: "aaaaa", "eeee", "gggg". Niemowlę może też domagać się częściej piersi niż dotychczas. Ale nie martw się, twojego mleka mu wystarcza. Po prostu jego potrzeby gwałtownie rosną. Jak najczęściej przykładaj je do piersi.
Spacery
Niemowlę powinno codziennie być na świeżym powietrzu, chyba że jest bardzo silny wiatr lub temperatura poniżej -5 stopni. Wychodząc na dwór należy malucha posmarować kremem z filtrem o każdej porze roku. Niektóre dzieci źle znoszą spacery, cały czas płaczą. Jeśli tak się dzieje, to lepiej zastąpić spacer werandowaniem.
Chusta dla malucha
Malutkie dzieci bardzo lubią być przytulana i noszone na rękach. Jeśli dodatkowo nasze dziecko domaga się tego cały czas, to możesz być w tarapatach. Bardzo dobrym rozwiązaniem wówczas jest specjalna chusta do noszenie dzieci. Można w niej bezpiecznie nosić niemowlę. Będzie w niej bezpieczne i czuło twoja bliskość.
Czas na szczepienie
Gdy dziecko skończy 6 tygodni czas na szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przed szczepieniem poproś lekarza o receptę na krem znieczulający Emla. Godzinę przed szczepieniem posmaruj miejsce, w które maluch dostanie zastrzyk. Wychodząc do przychodni zabierz książeczkę zdrowia, zapasową pieluchę i ubranko, tetrowa pieluchę, chusteczki wilgotne. Przygotuj sobie również listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi. W drugim miesiącu czeka was też wizyta u ortopedy i kontrolne badanie stawów biodrowych.
Kolka w ataku
Kolki u niemowlaka zaczynają się przeważnie gdy maluch ma dwa, trzy tygodnie, apogeum następuje w drugim miesiącu. Dziecko płacze, a właściwie to wrzeszczy, najczęściej późnym popołudniem. W aptece dostępne są specyfiki przeciwkolkowe. Można też skorzystać z mądrości ludowej i podawać dziecku napar z kopru włoskiego. Torebkę owocu kopru i torebkę rumianku zaparzyć w szklance i podawać kilka razy dziennie po łyżeczce.
Poleć znajomym