Poleć znajomym

Rozwój dziecka - miesiąc czwarty

Autor: , 1 grudnia 2009 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Dziecko jest coraz bardziej aktywne, dużo gada, stale się śmieje i próbuje się obracać.

Coraz sprawniejsze

Niemowlę położone na brzuchu wysoko podnosi głowę i coraz dłużej się rozgląda. Próbuje też przewracać się na plecy, lub zrobić coś w rodzaju "pompki" albo "jaskółki". Już nie protestuje tak bardzo przed leżeniem w tej pozycji. Nadal jego głównym zainteresowaniem są rączki. Potrafi nimi trafiać do buzi, a po pokazaną zabawkę sięgać. Nie potrafi jeszcze trzymać dwóch przedmiotów naraz, gdy tylko zobaczy nową zabawkę, wypuszcza tę, którą trzyma.

"Cieszyć się jak dziecko"

Patrząc jak twój malec okazuje radość, wierzga nogami, śmieje się od ucha do ucha i piszczy - to właśnie znaczy powiedzenie "cieszy się jak dziecko". Twój maluszek uwielbia jak robisz miny, naśladujesz głosy zwierząt, Bardzo też lubi tańczyć przy muzyce. Połóż malucha na tapczanie i w rytm muzyki poruszaj jego rączkami i nóżkami - zobaczysz jaki będzie zadowolony. Teraz już nie płaczem, ale krzykiem zwraca na siebie uwagę i dopomina się twojej obecności. Kiedy gwałtownie znikasz z jego pola widzenia gwałtownie płacze, a kiedy cię znowu widzi radośnie reaguje i domaga się wzięcia na ręce.

Pora snu

Warto dostosować rytm dnia - spacery, zakupy, odwiedziny do rytmu drzemki dziecka. teraz malec śpi dwa razy dziennie - zazwyczaj między godziną 9 a 10 i między 12 a 14. Jeśli w tym czasie dzieje się coś innego i maluszek opuszcza porę snu, to szybko reaguje płaczem, znużeniem, zmęczeniem.

Jedzenie

Niemowlęciu nadal wystarcza karmienie piersią albo odpowiednia mieszanka. Nie ma potrzeby śpieszyć się z nowymi potrawami. Ale jeżeli chcesz urozmaicić dietę malucha, to możesz wprowadzić tarte jabłko, zaczynają od łyżeczki. Jeżeli nic się dzieje, po kilku dniach można zwiększyć porcję.

Kolejne szczepienie

Maluszek otrzyma kolejna dawkę szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi, a także pierwsza dawkę szczepienia przeciwko poliomyelitis. Przy okazji wizyty w przychodni zostanie zważony, zmierzony i zbadany.

Nadal podawaj codziennie witaminę D i ewentualnie inne witaminy zalecone przez lekarza.

Tagi: niemowlę miesiąc czwarty, rozwój dziecka w czwartym miesiącu, rozwój niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc ósmy

  Rozwój dziecka - miesiąc ósmy

  Chociaż z siedzeniem może jeszcze mieć kłopoty, to malec rwie się do stania. Już mu nie wystarcza turlanie się i przekręcania na boki, za wszelką cenę próbuje się dźwigać. Więcej »

Komentarze