Rozwój ciąży
Drugi trymestr
Od 13. tygodnia ciąży rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, przez wiele kobiet uważany za najlepszy. U większości kończą się bowiem dolegliwości pierwszego trymestru takie jak mdłości czy zmęczenie. Prawdopodobnie tryskasz energią i zauważasz już widoczne zmiany w swoim wyglądzie - rośnie ci brzuszek, a ubrania stają się za ciasne.
Drugi trymestr ciąży to czas, gdy już zapewne zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, ze jesteś w ciąży i stałaś się bardziej pewna, że wszystko będzie dobrze. Zakończył się bowiem czas największego ryzyka poronienia. Wiele kobiet w tym okresie odczuwa wzmożony przypływ energii i dobrego samopoczucia. Poprawia się stan skóry i włosów, zaokrągla brzuszek i piersi, a ty zaczynasz wyglądać bardzo kobieco. Jeśli nie przytyłaś za bardzo w pierwszym trymestrze, wystarczy, że zmienisz teraz ubrania na rozmiar większe. Typowo ciążowe tuniki, sukienki czy ogrodniczki jeszcze zdążą ci się znudzić.
Co się zmienia w twoim samopoczuciu:
- możesz zauważyć, że zaczyna zawodzić cię pamięć krótkoterminowa (możesz zapominać o tym, co miałaś za chwilę zrobić, kupić lub gdzie położyłaś czytaną właśnie książkę);
- nie budzisz się już tak często, jak w pierwszym okresie, by udać się do toalety;
- odczuwasz przypływ energii;
- zwiększa się twój apetyt i zachcianki (pobłażaj sobie, ale kontrolując tuczące produkty, by za szybko nie przytyć);
- może męczyć cię zatkany nos i uczucie kataru - to na skutek zwiększonego ukrwienia ciała, także naczyń krwionośnych w nosie.
Co się zmienia w twoim wyglądzie:
- stan twojej cery może się poprawić, ale też mogą pojawić się pewne zmiany skórne:
- zmiany pigmentacji - zmiany barwnikowe
- zmiany zabarwienia skóry wokół sutków, okolicy narządów płciowych oraz na środku brzucha
- mogą ciemniej piegi i pieprzyki (zwykle jaśnieją i odzyskują swój normalny kolor niedługo po porodzie)
- świąd brzucha spowodowany rozciąganiem się skóry
- twoja macica jest teraz wielkości grejpfruta i wystaje ponad spojenie łonowe - możesz ją wyczuć leżąc - w odległości 3 palców nad kością łonową;
- twój brzuch będzie coraz bardziej widoczny, gdyż mięśnie są bardziej rozciągnięte i nie tak napięte jak wcześniej;
- na skórze piersi, nóg i brzuchu zauważasz powiększone, niebieskie linie naczyń krwionośnych.
Badania w drugim trymestrze:
W tym czasie poza kontrolnymi wizytami u ginekologa zostanie też przeprowadzone badanie dopplerowskie, sprawdzające bicie serca płodu. Niektóre kobiety przyznają, że mogłyby słuchać tego dźwięku do końca ciąży, jest uspakajający i kojący, daje poczucie bezpieczeństwa, że z maluszkiem wszystko dobrze. Powinnaś już znać swoją grupę krwi na wypadek, gdyby doszło do krwawienia.
Dieta w drugim trymestrze:
Dalej odżywiaj się zdrowo, pamiętając o codziennych porcjach świeżych warzyw i owoców. Zwiększ ilość przyjmowanego wapnia w codziennych posiłkach ( jedz i pij produkty mleczne: sery jogurty, mleko, kefiry, maślanki itp.; ryby; biały chleb; szpinak; fasolę; migdały i pomarańcze). Nie bierz żadnych preparatów witaminowych (oprócz kwasu foliowego) bez konsultacji z lekarzem lub położną. Preparaty zawierające witaminę A oraz bogate w nią pokarmy pochodzenia zwierzęcego - np. wątroba - mogą wyrządzić krzywdę nienarodzonemu dziecku.
Możesz też zapisać się na zajęcia sportowe dla ciężarnych, takie jak joga lub ćwiczenia w wodzie.
Poleć znajomym