Rozstępy po ciąży - jak ich uniknąć
Na rozstępy po ciąży skarży się aż 80% kobiet. Istnieją jednak proste i skuteczne sposoby, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Należy do nich odpowiednia dieta, zabiegi kosmetyczne, masaże.
Za powstawanie rozstępów odpowiedzialny jest nadmiar kortyzolu - hormon produkowany przez korę nadnerczy. Zakłóca on pracę fibroblastów sprawiając, że produkowane przez nie włókna kolagenu są bardziej kruche niż zazwyczaj i mniej odporne na rozciąganie. Pod wpływem nacisku, wywołanego przez powiększający się brzuch, pękają, tworząc rozstępy. Jeśli podczas ciąży będziesz przybierała na wadze za szybko rozstępy mogą pojawić się również na piersiach, udach, pośladkach. Nie u wszystkich kobiet tworzą się rozstępy. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, ale równie ważna jest właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Niestety, nie ma jednego, stuprocentowego sposobu na to, by do nich nie dopuścić. Najskuteczniejsze jest łączenie różnych metod.
Kontrola wagi
W ciąży nie możesz się głodzić, ale też nie wolno jeść "za dwóch". Dieta w ciąży powinna być urozmaicona, smaczna i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wilczy apetyt i zachcianki na słodycze mogą skończyć się tym, że szybko przybierzesz na wadze. Najlepiej dla skóry i zdrowia, byłoby, gdybyś w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży przytyła nie więcej, niż 10–14 kilogramów.
Dieta antyrozstępowa
W diecie powinno się znaleźć dużo produktów dostarczających cynk, który poprawia jakość skóry. Zbyt mała ilość cynku w diecie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, bo ten pierwiastek bierze udział w syntezie kolagenu. Pierwiastek jest jest również bardzo ważny w rozwoju dziecka, niedobór zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych. Cynk w dużych ilościach znajduje się w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, orzechach czy grochu.
Zabiegi kosmetyczne
O brzuch należy dbać od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Kremy przeciw rozstępom mają działanie dwu kierunkowe. Zawarte w nich składniki – wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika – poprawiają pracę fibroblastów i stymulują przemianę materii w tkankach skóry, uelastyczniają skórę, przygotowując ją na nadmierne rozciąganie. Niektóre z tych kremów można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, ze względu na brak badań dotyczących ewentualnego wpływu na płód. Dwa razy w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała, dzięki czemu składniki z kremów lepiej się wchłoną. Podczas kąpieli masuj skórę szorstką rękawicą lub specjalna gąbką. Okrężnymi ruchami bardziej intensywnie masuj biodra, pośladki, uda, a delikatniej brzuch i piersi.
Poleć znajomym