Poleć znajomym

Rola łożyska

Autor: , 22 września 2010 w Ciąża i Poród, Komentarze (1) »

Łożysko spełnia rolę układu pokarmowego, płuc i nerek rosnącego w brzuszku mamy dziecka. Tworzy się ono w kilka dni po poczęciu, kiedy to zarodek dotrze do macicy by zagnieździć się w błonie śluzowej wyściełającej jej ścianę.

Rosnące maleństwo z łożyskiem łączy pępowina, która transportuje do płodu krew z tlenem i składniki odżywcze, a także umożliwia usuwanie produktów przemiany materii.

Kształt łożyska nie jest ważny, liczy się raczej jego rozmiar. Podczas wizyty kontrolnej lekarz sprawdza na USG, czy łożysko jest odpowiedniej wielkości. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże może być powodem do niepokoju. Jeśli jest za małe, to dziecko może otrzymywać za mało pożywienia, a tym samym za wolno rosnąć. Z kolei za duże łożysko może być objawem cukrzycy i przyszłej mamy lub też może zwiastować konflikt serologiczny.

Rola łożyska

Łożysko oprócz dostarczania dziecku pożywienia, tlenu, usuwania produktów przemiany materii, wytwarza również hormony. Produkuje hormon hCG, który odpowiada za rozwój ciąży w pierwszym trymestrze. Obecność tego hormonu w moczy kobiety jest pierwszym dowodem, ze jest ona w ciąży. Stężenie hormonu hCG z każdym dniem ciąży wzrasta. Jeśli nagle spada, może to być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego np. ciąża obumarła. Łożysko wytwarza także progesteron i estrogeny, hormony odpowiedzialne za utrzymanie oraz prawidłowy rozwój ciąży. Pełni też rolę ochraniacza, tworząc barierę, która filtruje wiele substancji mogących zaszkodzić dziecku. Ale nie przed wszystkim chroni maleństwo - mogą przedostać się np. leki uspokajające i antybiotyki, alkohol, nikotyna.

Łożysko przodujące

Zagrożeniem dla rozwoju ciąży jest łożysko przodujące. Umiejscawia się ono w dolnej części macicy i częściowo lub całkowicie zakrywa jej ujście, blokując dziecku drogę na świat. Przodujące łożysko objawia się niewielkim krwawieniem, któremu towarzyszy ból. Problem ten może diagnozować lekarz podczas badania USG już około 16 tygodnia ciąży. W większości przypadków ułożenie łożyska koryguje się samo. Jeżeli jednaj USG na początku 3 trymestru wykazuje łożysko przodujące, lekarz kieruje pacjentkę na oddział patologii ciąży, gdzie będzie miała cesarskie cięcie w przypadku krwotoku albo około 38 tygodnia ciąży.

Innym zagrożeniem jest także odklejające się łożysko. Dziecko nie otrzymuje wówczas wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Jeśli poczujesz nagły ból w podbrzuszu i zaczniesz krwawić, to natychmiast jedź do szpitala.

Łożysko rodzi się około 20 minut po przyjściu dziecka na świat i przecięciu pępowiny. Jeśli jest już po wszystkim, lekarz powinien sprawdzić czy łożysko zostało wydalone w całości. W razie konieczności usuwa te fragmenty łożyska, które pozostały. Jest bardzo ważne, gdyż zapobiega infekcji. W dniu porodu łożysko waży około 1 kilograma i ma średnicę około 20 centymetrów.

Tagi: rola łożyska, łożysko, przodujące łożysko, odklejające się łożysko, zagrożenia w ciąży, rodzenie łożyska

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. Felipe (Gość) 25 kwietnia 2013, 15:44

  Anches przygotowujemy się. Temat był wcześniej omf3wiony z Parą i retkziywy przygotowane. Oczywiście plany czasem ulegają modyfikacji Tutaj akurat samo miejsce poznaliśmy podczas sesji, ale wcześniej Pan Młody przedstawił nam fotografie tych miejsc, więc całość dograliśmy już na miejscu.Przemek, Konrad dzięki Kinga ano coś też mi się kojarzy z Małym Księciem