Poleć znajomym

Rola łożyska, wód płodowych i pępowiny

Autor: , 28 listopada 2012 w Ciąża, Komentarze (3) »

Łożysko, wody płodowe i pępowina to jakby potrójna polisa na bezpieczne życie rozwijającego się płodu. Dzięki tym trzem organom maleństwo bezpiecznie rośnie w brzuchu i niczego mu nie brakuje.

Co to jest łożysko

Kiedy zarodek dociera do wnętrza macicy, zewnętrzne komórki embrionu mogą bez problemu wnikać w miękką błonę śluzową i połączyć się z naczyniami krwionośnymi matki. W miejscu połączenia powstaje łożysko, narząd, dzięki któremu maluszek przez całą ciążę będzie otrzymywał wszystkie składniki do dobrego rozwoju. Łożysko to jakby płuca, nerki i układ pokarmowy dziecka.

Wraz z rozwojem dziecka łożysko proporcjonalnie się zmniejsza. Pełną dojrzałość osiąga pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Prawidłowo rozwinięte łożysko ściśle przylega do ściany macicy i jest nią połączone siecią naczyń krwionośnych . Gdyby ją rozłożył do linii prostej, to powstał by odcinek długości około 50 kilometrów. Dzięki łożysku do dziecka dociera tlen i substancje odżywcze.

Przez łożysko przedostają się również wszystkie leki jakie zażywa przyszła mama. Łożysko nie chroni tez dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi np. różyczka, ospa wietrzna, wirus cytomegalii, jak też zarazkami np. syfilis oraz pasożytami np. toksoplazmoza. Ważne jest także, by podczas ciąży nie palić papierosów i nie pić alkoholu.

Nieprawidłowa praca łożyska

Jeśli łożysko nie funkcjonuje prawidłowo mogą pojawić się komplikacje np. stan rzucawkowy. To bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, gdyż nie otrzymuje ono odpowiedniej ilości tlenu i pożywienia.

Jeśli łożysko umiejscowi się w dolnej części macicy, może zasłonić wejście do jej szyjki tzw. łożysko przodujące, i wówczas poród naturalny jest niemożliwy.

Kolejnym zagrożeniem jest przedwczesne odklejenie się łożyska. Przyszła mama skarży się na bóle, napięcie macicy i krwawienie. Zazwyczaj konieczne jest wówczas cesarskie cięcie.

Ostatnim etapem porodu jest rodzenie łożyska. Do momentu przecięcia pępowiny dziecko zaopatrywane jest przez łożysko w tlen. Zadaniem lekarza lub położnej jest sprawdzenie czy łożysko wydalone jest w całości. Jeżeli tak się nie stanie, to lekarz musi usunąć wszystkie jego pozostałości z macicy.

Wody płodowe

Wody płodowe, nazywane płynem owodniowym pozwalają dziecku na swobodne poruszanie się w macicy i stanowią pewnego rodzaju amortyzator chroniący je przed urazami mechanicznymi. Poza tym zabezpieczają malucha przed wysychaniem i wahaniami temperatury. Wody te maja tez właściwości antybakteryjne. Maluszek odrobinę wód połyka, apotem wydala siusiając. Wciąga też wody do oskrzeli i płuc, a następnie oddaje je z powrotem. Jest to jakby wstęp do oddychania.

Początkowo wody płodowe są czyste, z upływem ciąży nabierają ciemniejszego koloru, a przed porodem stają się mętne i mleczne. Kolor zielony oznacza, że pojawiła się w nim smółka – pierwsza kupa malucha. Jeśli dziecko odda je za dużo, świadczy to o jego nietlenieniu. Kiedy smółka dostanie się do układu oddechowego, po porodzie noworodek może mieć kłopoty z oddychaniem.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to wody płodowe przybywają systematycznie. Szacuje się, że w trzecim trymestrze nie powinny przekraczać 2 litrów. Kiedy jest ich więcej mamy do czynienia wielowodziem, kiedy mniej z małowodziem. Ilość płynu określa się podczas badania USG. Zbyt mała lub nadmierna ilość wód może świadczyć o występowaniu wad rozwojowych płodu. Dzięki temu, że maluszek wciąga wody do płuc, a potem je oddaje możemy zbadać, czy rozwija się prawidłowo. Badanie przeprowadza się poprzez nakłucie brzucha i pobranie wody płodowej.

Rola pępowiny

Pępowina łączy płód z łożyskiem. Jej długość to około 60 cm. Biegną w niej dwie tętnice pępowinowe i żyła pępowinowa, które zapewniają przepływ krwi w obu kierunkach. Powstaje ona w siódmym tygodniu ciąży i dostarcza maluchowi pożywienie ale również substancje szkodliwe. Po porodzie pępowina jest odcinana.

Kiedy pępowina jest za krótka może utrudniać dziecku poruszanie się wewnątrz macicy. Z kolei za długa, to mogą powstać węzły, które hamują przepływ krwi. Zdarza się również, że pętla pępowiny wypada podczas porodu do pochwy. Konieczne jest wówczas cesarskie cięcie.

Podczas badania USG lekarz sprawdza czy pępowina nie okręciła się dziecku wokół szyi. Taka sytuacja nie zawsze musi wskazywać na konieczność cesarskiego cięcia. Pępowina jest na tyle sprężysta, że jest odporna na ucisk. Nawet gdy dziecko jest nią okręcone, krew przepływa swobodnie. Ale sytuacja może się zmienić po urodzeniu główki – okręcona pępowina wokół szyi może utrudniać pierwszy oddech noworodka. Wówczas należy ją przeciąć jak najszybciej.

Kiedy maluszek jest już na zewnątrz, położna, a nie rzadko ojciec dziecka przecina pępowinę. Zakładane są dwa zaciski i przecina się pępowinę w odległości kilku centymetrów od brzuszka dziecka.

Tagi: łożysko, wody płodowe, pępowina, rola łożyska, rola wód płodowych, rola pępowiny, ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. Syska 2 grudnia 2012, 15:33

  Super :) Organizm człowieka jest niesamowity :)

 2. agnes33 25 maja 2013, 23:22

  niesamowite :-)

 3. mamamonika 16 września 2013, 21:17

  Droga redakcjo, napiszcie material o pępowinie dwunaczyniowej. Bylam na pierwszym USG i prawdopodobnie moje dziecko taka ma, maloo tym wiem i niewiele moge sie o tym dowiedziec z innych zrodel, troche sie martwie, chociaz uspokajali mnie ze na kolejnym USG moze calkowicie zaniknac owa anomalia?