Poleć znajomym

Przyszła mamo, zbadaj tarczycę!

Autor: , 10 maja 2011 w Ciąża i Poród, Komentarze (5) »

Wpływu tarczycy na rozwój płodu pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. Badania poziomu hormonów powinny być przeprowadzane w przypadku wszystkich kobiet, które chcą zostać matkami, a te, u których stwierdzono zaburzenia muszą pozostawać pod ścisłą kontrolą endokrynologa przez cały okres ciąży. Okazuje się jednak, że konieczność wykonywania badań nie kończy się wraz z porodem.

Według czeskich naukowców z Uniwersytetu Karola w Pradze, 1 na 7 świeżo upieczonych matek powinna zostać poddana analizom pod kątem symptomów zaburzeń pracy tarczycy. Z badań wynika, że u 1/3 kobiet, które doświadczyły typowej dla ciąży reakcji autoimmunologicznej, po rozwiązaniu pojawiały się kłopoty z gruczołem.

Dr Potlukova twierdzi, że symptomy można wykryć znacznie wcześniej przy pomocy prostego testu z krwi i zachęca przyszłe matki, by dokonywały takich badań przed zajściem w ciążę.

Źle funkcjonująca tarczyca to zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka, a problem dotyczy dziesiątek tysięcy kobiet w Europie.

W większość krajów Unii Europejskiej badania zaleca się jedynie kobietom z historią chorób tarczycy w rodzinie. Naukowcy twierdzą jednak, że wszystkie kobiety planujące ciążę powinny być poddawane testom w ramach podstawowej opieki lekarskiej.

Sue Jacobs z Royal College of Midwives tłumaczy, że jest to z pewnością krok w dobrym kierunku, ale konieczne są dalsze badania, które pozwolą ustalić, czy takie postępowanie rzeczywiście przyniesie korzyści dla matki i dziecka.

Nam wydaje się, że lepiej dmuchać na zimne. A wy jak sądzicie?

Tagi: tarczyca a ciąża, badania w ciąży, niedoczynność tarczycy a ciąża, nadczynność tarczycy a ciąża

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Tarczyca a ciąża

  Tarczyca a ciąża

  Ze względu na zwiększony przepływ krwi w ciąży, gruczoł tarczycowy powiększa się. W przypadku swojej nadczynności lub niedoczynności może zagrażać zdrowiu dziecka i rozwojowi ciąży. Więcej »

 • Przyszła mama - alergikiem

  Przyszła mama - alergikiem

  Przyszłe mamy muszą dobrze poznać swój organizm - na jakie alergeny są uczulone, czy ich alergia jest tylko sezonowa, na jakie kosmetyki mają uczulenie, jakich pokarmów powinny unikać. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. agf 14 maja 2011, 11:02

  Ja nigdy nie miałam robienia badania na ilośc hormonów, od początku ciąży też lekarz żaden mi tego nie proponował...

 2. schmetterling 15 maja 2011, 10:46

  ja też nie miałam takiego badania

 3. larina 27 października 2011, 18:30

  Ja co jakiś czas badam hormon TSH, wszystko dlatego, że niestety choroba ta przejawia się w naszej rodzinie: siostra, dziadek, dwie babcie, siostra mojej mamy

 4. Kasienka3b 18 lutego 2012, 23:57

  A ja od liceum mam problemy z tarczyca wiec i gdy zaszlam w ciazy mialam czeste wizyty no i mam. Badania co miesiac i co tyle takze wizyta u endokrynologa. Naprawde wartro sie badac na to.

 5. judyta (Gość) 8 kwietnia 2014, 10:07

  Mi po 1ciazy zaczela sie wlasnie tarczyca... No i poszlam do ginekologa i wyslal mnie na trzy dni badan hormonalnych...no i do konca zycia bede na lekach :(