Przyszła mama - alergikiem
Przyszłe mamy muszą dobrze poznać swój organizm - na jakie alergeny są uczulone, czy ich alergia jest tylko sezonowa, na jakie kosmetyki mają uczulenie, jakich pokarmów powinny unikać.
Pierwszy krok
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię powinnaś udać się alergologa i wykonać test, który pomoże ustalić na co jesteś uczulona. Wynik takiego testu pomoże ci ustalić na co musisz uważać i co jest dla ciebie niebezpieczne. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o planowanej ciąży i dokładnego wypytania o leki, jakie w ciąży wolno ci przyjmować a w razie potrzeby o sposobie ich zażywania.
Zaplanowanie ciąży
Termin ciąży najkorzystniej jest zaplanować na taki okres, kiedy przyszła mama nie będzie musiała przyjmować leków antyalergicznych.
Jeśli zatem jesteś uczulona na pyłki traw, to wiadomo, że w okresie od czerwca do sierpnia (w zależności od regionu) masz katar i łzawią ci oczy. Dobrze jest również poznać kalendarz pyleń. Reakcje alergiczne wzmagają się zwykle między 24-36 tygodniem ciąży, a ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem znacznie się zmniejszają. Zatem, najlepiej aby koniec drugiego i początek trzeciego trymestru przypadał na okres od listopada do stycznia.
Unikaj zagrożeń
Alergiczki w ciąży powinny unikać pomieszczeń zadymionych i co jest chyba oczywiste, jeszcze przed zajściem w ciążę rzucić palenie. Jeżeli masz uczulenie na jakieś zwierzę, powinnaś się z nim rozstać. I choć to nie jest łatwa decyzja, ale dla bezpieczeństwa twojego i przyszłego dziecka, konieczna. Zwierzęce alergeny są bardzo trwałe - np. kocie można wykryć nawet po kilkuletniej nieobecności kota w domu. Kiedy już zajdziesz w ciążę, powinnaś dbać o swoje zdrowie.
Właściwa dieta
Podczas ciąży ważne jest co jemy, nie tylko ze względu na zdrowie mamy, ale również przyszłego dziecka. Jeśli wiemy na jakie pokarmy mamy uczulenie to naturalnym rozwiązaniem wydaje się nie spożywanie ich. Jeśli np. jest to uczulenie na białko mleka krowiego, to spożywanie jego przetworów wywoła wysypkę nie tylko u ciebie, ale również przeniknie do organizmu dziecka i je uczuli. Powszechnie wiadomo, że są produkty tzw. alergizujące np. truskawki, jeśli jednak nie zostało potwierdzone, że one cię uczulają, możesz je jeść. Dieta bowiem nie uchroni dziecka przed alergią.
Uwaga na kosmetyki
Przyszła mama z atopowym zapaleniem skóry, powinna szczególnie uważać jakie stosuje kremy, cienie do powiek, tusz do rzęs, balsamy do ciała. W tym okresie skóra jest szczególnie wrażliwa i to, co było do tej pory dla niej obojętne, teraz może być szkodliwe. Jeśli jednak dopuścisz do reakcji alergicznej, będziesz musiała sięgnąć po lekarstwa. A jak wiadomo, im mniej lekarstw w okresie ciąży, tym lepiej dla twojego dziecka.
Jakie leki
Przed przyjmowanie każdego lekarstwa należy dokładnie czytać dołączone ulotki. W każdej powinna być informacja, że preparat może być przyjmowany przez kobiety w ciąży w tedy, gdy ewentualna korzyść leczenia przeważa nad możliwym ryzykiem i zagrożeniem dla płodu. Decyzję o braniu lekarstw powinien podejmować lekarz, nawet tych dostępnych bez recepty.
W przypadku kobiet chorujących na astmę oskrzelową, podawanie leków przeciwastmatycznych jest konieczne i powinno przebiegać tak jak przed ciążą. Ataki duszności to bardzo duże zagrożenie dla mamy, ale przede wszystkim dla płodu.
Odczulanie
Okres ciąży nie dobrym czasem na odczulanie, dlatego nie powinno się rozpoczynać w tym czasie leczenia. Jeśli odczulanie rozpoczęte było jeszcze przed zajściem w ciąże, należy kontynuować terapię, nie zwiększa się jednak dawek stosowanej szczepionki. Decyzję o dalszym leczeniu powinien podjąć lekarz-alergolog. Odczulanie powinno odbywać się pod jego ścisłą kontrolą ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Dziedziczenie alergii
Mechanizm dziedziczenia alergii nie jest do końca poznany. Naukowcy jednak duże znaczenie przywiązują do czynników genetycznych. Dziedzicz się np. katar sienny, nieżyt nosa. pokrzywki, astmę oskrzelową, zapalenie atopowe, jak również nadwrażliwość na niektóre pokarmy np. białko mleka krowiego. Gdy jedno z rodziców jest alergikiem, wówczas na 40% zachodzi prawdopodobieństwo ryzyka wystąpienia alergii u dziecka. W przypadku alergii u obojga rodziców ryzyko sięga aż 70%.
Poleć znajomym