Poleć znajomym

Przyszła mama - alergikiem

Autor: , 4 maja 2010 w Przed ciążą, Komentarze (6) »

Przyszłe mamy muszą dobrze poznać swój organizm - na jakie alergeny są uczulone, czy ich alergia jest tylko sezonowa, na jakie kosmetyki mają uczulenie, jakich pokarmów powinny unikać.

Pierwszy krok

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię powinnaś udać się alergologa i wykonać test, który pomoże ustalić na co jesteś uczulona. Wynik takiego testu pomoże ci ustalić na co musisz uważać i co jest dla ciebie niebezpieczne. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o planowanej ciąży i dokładnego wypytania o leki, jakie w ciąży wolno ci przyjmować a w razie potrzeby o sposobie ich zażywania.

Zaplanowanie ciąży

Termin ciąży najkorzystniej jest zaplanować na taki okres, kiedy przyszła mama nie będzie musiała przyjmować leków antyalergicznych.

Jeśli zatem jesteś uczulona na pyłki traw, to wiadomo, że w okresie od czerwca do sierpnia (w zależności od regionu) masz katar i łzawią ci oczy. Dobrze jest również poznać kalendarz pyleń. Reakcje alergiczne wzmagają się zwykle między 24-36 tygodniem ciąży, a ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem znacznie się zmniejszają. Zatem, najlepiej aby koniec drugiego i początek trzeciego trymestru przypadał na okres od listopada do stycznia.

Unikaj zagrożeń

Alergiczki w ciąży powinny unikać pomieszczeń zadymionych i co jest chyba oczywiste, jeszcze przed zajściem w ciążę rzucić palenie. Jeżeli masz uczulenie na jakieś zwierzę, powinnaś się z nim rozstać. I choć to nie jest łatwa decyzja, ale dla bezpieczeństwa twojego i przyszłego dziecka, konieczna. Zwierzęce alergeny są bardzo trwałe - np. kocie można wykryć nawet po kilkuletniej nieobecności kota w domu. Kiedy już zajdziesz w ciążę, powinnaś dbać o swoje zdrowie.

Właściwa dieta

Podczas ciąży ważne jest co jemy, nie tylko ze względu na zdrowie mamy, ale również przyszłego dziecka. Jeśli wiemy na jakie pokarmy mamy uczulenie to naturalnym rozwiązaniem wydaje się nie spożywanie ich. Jeśli np. jest to uczulenie na białko mleka krowiego, to spożywanie jego przetworów wywoła wysypkę nie tylko u ciebie, ale również przeniknie do organizmu dziecka i je uczuli. Powszechnie wiadomo, że są produkty tzw. alergizujące np. truskawki, jeśli jednak nie zostało potwierdzone, że one cię uczulają, możesz je jeść. Dieta bowiem nie uchroni dziecka przed alergią.

Uwaga na kosmetyki

Przyszła mama z atopowym zapaleniem skóry, powinna szczególnie uważać jakie stosuje kremy, cienie do powiek, tusz do rzęs, balsamy do ciała. W tym okresie skóra jest szczególnie wrażliwa i to, co było do tej pory dla niej obojętne, teraz może być szkodliwe. Jeśli jednak dopuścisz do reakcji alergicznej, będziesz musiała sięgnąć po lekarstwa. A jak wiadomo, im mniej lekarstw w okresie ciąży, tym lepiej dla twojego dziecka.

Jakie leki

Przed przyjmowanie każdego lekarstwa należy dokładnie czytać dołączone ulotki. W każdej powinna być informacja, że preparat może być przyjmowany przez kobiety w ciąży w tedy, gdy ewentualna korzyść leczenia przeważa nad możliwym ryzykiem i zagrożeniem dla płodu. Decyzję o braniu lekarstw powinien podejmować lekarz, nawet tych dostępnych bez recepty.

W przypadku kobiet chorujących na astmę oskrzelową, podawanie leków przeciwastmatycznych jest konieczne i powinno przebiegać tak jak przed ciążą. Ataki duszności to bardzo duże zagrożenie dla mamy, ale przede wszystkim dla płodu.

Odczulanie

Okres ciąży nie dobrym czasem na odczulanie, dlatego nie powinno się rozpoczynać w tym czasie leczenia. Jeśli odczulanie rozpoczęte było jeszcze przed zajściem w ciąże, należy kontynuować terapię, nie zwiększa się jednak dawek stosowanej szczepionki. Decyzję o dalszym leczeniu powinien podjąć lekarz-alergolog. Odczulanie powinno odbywać się pod jego ścisłą kontrolą ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.

Dziedziczenie alergii

Mechanizm dziedziczenia alergii nie jest do końca poznany. Naukowcy jednak duże znaczenie przywiązują do czynników genetycznych. Dziedzicz się np. katar sienny, nieżyt nosa. pokrzywki, astmę oskrzelową, zapalenie atopowe, jak również nadwrażliwość na niektóre pokarmy np. białko mleka krowiego. Gdy jedno z rodziców jest alergikiem, wówczas na 40% zachodzi prawdopodobieństwo ryzyka wystąpienia alergii u dziecka. W przypadku alergii u obojga rodziców ryzyko sięga aż 70%.

Tagi: alergia w ciąży, planowanie ciąży u alergiczki, alergia, alergia pokarmowa, ciąża a alergia, alergia a ciąża

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Zdrowa dieta w ciąży

  Zdrowa dieta w ciąży

  Jak karmić siebie, aby nasze dziecko dostało dobry pakiet startowy. To jedna z podstawowych zasad dbania o siebie i nasze rozwijające się maleństwo. Więcej »

 • Odczulanie małego alergika

  Odczulanie małego alergika

  Gdy twój malec reaguje alergią na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśnie czy sierść zwierząt, pomyśl o jego odczuleniu. To bezbolesna terapia, która pomoże twojemu dziecku uporać ... Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

Komentarze

 1. basia (Gość) 14 października 2010, 9:36

  jestem w10 tygodniu ciąży i swędzi mnie całe ciało.Byłam u lekarza i powiedzał,że to może jest swierzb.Czy to zagraza mojemu dziecku?

 2. Natalia Meler 14 października 2010, 19:44

  Czyli lekarz nie powiedział jednoznacznie, że to jest świerzb? Proponuje zapoznać się z artykułem na stronie /mamZdrowie/.pl - wpisz do wyszukiwarki -"Świerzb". Jednak nie rozumiem dlaczego lekarz nic Ci nie doradził ani Cię nie poinformował. Świerzb nie jest niebezpieczny dla dziecka.

 3. mamaela 11 czerwca 2011, 17:32

  Ja mam alergię na słońce, unikam go, uzywam na codzień kremu do twarzy z filtrem 15 i do ciała z 30 a i tak wysypka wychodzi. Normalnie, czyli przed ciażą, od początku maja brałam już leki na alergię i dużo wapna. Teraz mój lekarz jednak podchodzi ostrożnie i stwierdził, że dopóki dam radę mam nie brać leków, ale wapno mam pić.

 4. Donia1982 15 lipca 2011, 14:44

  najlepiej sprawdzać skład kosmetyków, których się używa. szczególnie jeśli używamy ich regularnie. substancje dostają się do organizmu przez długi okres. ale tych, których używam sporadycznie, to nie sprawdzam, bo szkodliwych substancji maja śladowe ilości.

 5. larina 27 października 2011, 18:34

  Chyba szybciej by mi wyszło na co ja nie mam alergii :) Mam nadzieję, że gdy zajdę w ciąże, maleństwo nie odziedziczy tego po mnie. Z alergią można normalnie żyć, ale jest to bardzo męczące!

 6. Dynamitka1 17 listopada 2011, 15:15

  ja mam alergie na pyłki, roztocza i niektore pokarmy, ale co śmieszne i zadziwiające w ciąży alergia na orzechy, jabłka całkowicie znikła moge sie objadac do woli i nic mi nie jest :D ciekawe czy po ciąży wróci