Poleć znajomym

Przyjaźń rodzeństwa

Autor: , 17 lutego 2010 w Dziecko, Komentarze (1) »

Nie możemy wyeliminować kłótni między rodzeństwem, możemy jednak wychowywać je tak, by się wzajemnie wspierały i zostały przyjaciółmi na zawsze.

Naucz je wyrozumiałości

Jest to trudne, zwłaszcza dla starszego rodzeństwa. Raczkujący maluch staje się wszędobylski i z uciechą burzy misterne budowle z klocków brata czy siostry, gniecie rysunki, zabiera różne rzeczy. Kiedy jest trochę większe zaczyna się rywalizacja o zabawki, którymi to dzieci zawsze chcą się bawić w tym samym czasie. Kiedy różnica wieku nie jest zbyt duża, to starsze dziecko nie zawsze rozumie, dlaczego ten maluch wkracza na jego teren.

Młodsze rodzeństwo potrafi zajść za skórę. Wytłumacz starszemu, że właśnie jego młodszy braciszek czy siostrzyczka, właśnie w ten sposób poznaje świat, że ono tak robił w jego wieku. Naukę dzielenia się ze sobą zaczynają opanowywać dopiero pięciolatki. Nie możesz zmuszać na siłę, wzbudzisz tylko ich wzajemną niechęć - wprowadź zasadę "raz jedno, raz drugie". Nie możesz dopuścić by młodsze nadużywało swoich przywilejów. Rodzice lubią np. zabawę "kto szybciej posprząta" - to prosta droga do podsycania niezdrowej rywalizacji. Lepiej jest zachęcać do współpracy i odkrywania korzyści jakie ona daje. Razem mogą więcej - mogą szybciej posprzątać i bawić się tak, jak nie można samemu np. grać w grę, w teatrzyk. Docenią tą drogą posiadanie rodzeństwa i nauczą się współdziałania.

Zapomnij o sprawiedliwości

Nawet jakbyś się starała nie wiem jak bardzo, ktoś może czuć się pokrzywdzony. Wymagając od starszego dziecka by ustępowało młodszemu, łamiesz jego prawa. A w dodatku nauczysz młodszego, że zaczepiając starszą siostrę czy brata, może mieć z tego korzyści - skupia na sobie uwagę, dostaje co chce, a w dodatku pozostaje bezkarne. Jeśli rodzice chcą, żeby ich dzieci żyły w zgodzie i lubiły się nawzajem, muszą każde dziecko traktować wyjątkowo i dostrzegać to, co je wyróżnia. Dziecko doceniane, nie potrzebuje udowadniać swojej wartości kosztem rodzeństwa. Postaraj się dzielić swój czas na sam na sam z dziećmi. Bycie we dwoje jest zupełnie czymś innym niż we troje czy czworo. Dziecko mające rodzica tylko dla siebie może przeżyć prawdziwą bliskość, podzielić się uczuciami, problemami, poczuć się kimś wyjątkowym. Dzieci bardzo tego potrzebują.

Jeśli reagujesz na każdą sprzeczkę, dzieci zaczną tobą manipulować, by będą wszczynać kłótnię by zwrócić na siebie uwagę. Poza tym nie nauczą się się samodzielnie rozwiązywać sporów i się godzić. Lepiej będzie poczekać chwilę i pozwolić nawet pokrzyczeć im na siebie bez twojej obecności, zanim do nich spokojnie nie wejdziesz. Nie wolno jednak przymykać oka, gdy dzieci się biją, bo to jest niebezpieczne. Wówczas należy reagować od razu i najlepiej jest rozdzielić dzieci do osobnych pomieszczeń. A kiedy ochłoną, porozmawiać o problemie. Nie szukaj winnego, dzieci tylko na to czekają. Następnym razem znów chętnie rozpoczną awanturę w nadziei, że oberwie ten drugi.

Naucz się nagradzać

Nie należy porównywać rodzeństwa. Robimy to w dobrej wierze, by zmobilizować jedno z nich. Ale nawet jeśli się to uda, to przy okazji możesz zaszkodzić relacjom między nimi. Dzieci zaczynają określać swoja wartość, porównując się do brata czy siostry, rozpoczynają wyścig - kto jest lepszy. Lepiej będzie dostrzegać osiągnięcia każdego z osobna np. "zobacz jaki piękny dom wybudowałeś", a twoja siostra jaki ładny kwiatek narysowała" itp. Zauważaj zdolności i osiągnięcia każdego z nich. Pamiętaj, że każde jest inne. Przedszkolak ładnie pisze literki, a maluszek pięknie buduje z klocków.

Znaczenie płci i wieku

Różnica wieku i odmienność płci mają znaczenie we wzajemnych relacjach. Najlepsza jest różnica wieku 2-4 lata - takie dzieci mają zbliżone zainteresowania i przeżycia. Ale też rodzeństwo w podobnym wieku silniej ze sobą rywalizuje. Gdy ich potrzeby się pokrywają, bardziej walczą o ich zaspokojenie. Gdy różnica wieku jest spora, to początkowo więź miedzy rodzeństwem jest słaba. Z czasem, gdy różnica wieku traci znaczenie, mogą się do siebie bardziej zbliżyć. Zaobserwowano też , że dzieci tej samej płci bardziej ze sobą rywalizują i kłócą się. Pomiędzy braćmi można też dostrzec więcej agresji, niż między dziewczynkami.

Tagi: rywalizacja rodzeństwa, wychowywanie dzieci, metody wychowawcze, różnica wieku rodzeństwa, rodzeństwo

Podobne artykuły:

 • Edukacja metodą Montessori

  Edukacja metodą Montessori

  Podstawą metody jest szanowanie naturalnej indywidualności każdego dziecka, jeśli chodzi o jego rozwój fizyczny, umysłowy, duchowy i emocjonalny. Tutaj najważniejsze jest dziecko i jego ... Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Najlepszy czas na drugie dziecko

  Najlepszy czas na drugie dziecko

  Mówi się, że na ciążę nigdy nie ma „najlepszej pory” i sprawdza się to szczególnie w przypadku drugiego dziecka. Zawsze będzie co najmniej kilka argumentów za i przeciw, a każdy z nich ... Więcej »

 • Kłótnie w rodzeństwie Jak je rozwiązywać?

  Kłótnie w rodzeństwie
  Jak je rozwiązywać?

  Konflikty i kłótnie w rodzeństwie dotyczą dzieci w każdym wieku. By nie zwariować, pomóż swoim dzieciom je rozwiązywać pokojowo. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 5 października 2011, 19:42

  dlatego tez chce roznice jakies 1,5 roku