Przyczyny zaparć u dzieci
O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolec jest bardzo zbity, w postaci twardych kuleczek, a dziecko odczuwa ból. Ustalenie przyczyny nie zawsze jest proste, niekiedy przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardziej złożona. Jak możemy pomóc dziecku?
Trudne pożegnanie z pieluchą
Niechęć do nocnika jest dosyć powszechną przyczyną zaparć u małych dzieci. Do około 2,5 lat dzieciom bardzo trudno pożegnać się z pieluszką. Nie są do tego przygotowane emocjonalnie. Nierzadko też dochodzi jeszcze presja rodziców.
Często widzimy jak maluszek ukrywa się gdzieś w kącie lub za meblami lub kręci się w kółko, a posadzony na nocnik ma problemy ze wypróżnieniem. Przyczyną tego jest niezależne od świadomości dziecka, mocne ściśnięcie zwieracza. Nie można wówczas zmuszać malucha lub co gorsza zawstydzać, kiedy to później spokojnie zrobi kupę do pieluchy. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Przez miesiąc nie poruszaj tego tematu z dzieckiem i nie odstawiaj pieluchy. Następnie ponownie zachęcaj malucha do korzystania z nocnika.
Za mało płynów
Kiedy dziecko zbytnio się poci, przebywa w za ciepłym mieszkaniu, gorączkowało lub gdy jest upał, traci z organizmu dużo wody. Tak też może się przydarzyć zdrowemu dziecku, kiedy za mało pije. Wówczas zaparcia mogą być skutkiem odwodnienia organizmu. Po przebytej chorobie przez jakiś czas można dopajać dziecko wodą z glukozą. Jeśli nasze dziecko nie lubi pić wody, podaj mu rozcieńczony wodą sok owocowy, a najlepiej warzywny, zawiera więcej błonnika. Mogą to być również herbatki ziołowe przeznaczone dla dzieci. Postaraj dziecko, by dziecko miało zawsze pod ręką coś do picia.
Niewłaściwa dieta
Nawyki żywieniowe dziecka w dużej mierze zależą od rodziców. Kiedy nasza pociecha widzi, że jemy dużo owoców i warzyw, również chętniej po nie sięgnie. Jeżeli w jadłospisie dziecka jest dużo mięsa, potraw mącznych, słodyczy, będzie to główną przyczyną zaparć. Przed posiłkiem podaj dziecku jakiś owoc np. jabłko, kiwi, owoce sezonowe (maliny, truskawki, agrest). A zamiast słodyczy zachęć do jedzenia suszonych owoców (moreli, rodzynek, jabłek).
Alergia pokarmowa
O alergii pokarmowej mogą świadczyć niteczki krwi oraz śluz w stolcu, który może przybrać zielonkawy kolor. Przyczyną może być uczulenie na białko mleka krowiego, to ono zabarwia na taki kolor. Następnie białko kurze, ryby, owoce cytrusowe, miód, czekolada, zupy na wywarze mięsnym. Dzieciom do 3-go roku życia nie powinno podawać się czystego mleka krowiego, zastąp go innym mlekiem. Jeśli badania potwierdzą alergię, również dieta będziesz musiała wyeliminować uczulające produkty z jadłospisu malucha.
Po kuracji antybiotykowej
Po przebytej kuracji antybiotykami, nawet po kilku tygodniach mogą wystąpić zaparcia. Efektem ubocznym takiej kuracji i zaparć może być również grzybica. Co możemy zrobić? Przede wszystkim nie możemy dopuścić do wystąpienia zaparć. Po kuracji antybiotykowej przez 3-4 tygodnie podawaj dziecku np. Lakcid , Trilac. Między posiłkami daj mu do picia, kefir, maślankę, naturalny jogurt z żywymi kulturami bakterii.
Za mało ruchu
Zbyt mała aktywność ruchowa jest częstą przyczyną zaparć. U małych dzieci taką sytuacja może mieć miejsce przy dłuższej chorobie, złej pogodzie. U starszych długie siedzenie przy komputerze czy przed telewizorem. Jeśli to tylko możliwe wychodź z dzieckiem na długie spacery, zimą na sanki. Drogę z przedszkola pokonajcie pieszo, lub jego odcinek. Zachęcaj go do różnych zabaw, do pomocy w domu. Ogranicz siedzenie prze telewizorem.
Stres
U dzieci sytuacją stresową może być: powrót mamy do pracy, nowa opiekunka, pójście do przedszkola, kłótnie między rodzicami, narodziny rodzeństwa. W takiej sytuacji dzieci często tłumią swoje emocje, zwłaszcza starsze. A przyczyną tłumienia emocji, mogą być zaparcia. Rozmawiajmy z dzieckiem o zmianie ich sytuacji, nowym otoczeniu, pytajmy go co czuje. Często nam dorosłym wydaje się, że małe dzieci mało rozumieją. Tak, mało rozumieją, lub może trudno im w tym wieku więcej zrozumieć. Dlatego tez, tłumaczmy im zaistniałą sytuację stosownie do wieku. U starszych dzieci możemy też sięgnąć po radę psychologa. Pozwólmy dziecku rozładować napięcie poprzez płacz, czy tez opowiadanie o swoich uczuciach. Nie wyśmiewajmy go, że jest mięczak czy beksa.
Pójście do przedszkola
Już samo to, że dziecko nagle zostaje bez mamy, zmiana otoczenia, nowa sytuacja, bardzo źle wpływa nie niektóre dzieci. Do tego dochodzi jeszcze załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Nie każde dziecko umie się odnaleźć w nowej dla niego roli. Najlepszym sposobem na zaparcia będzie załatwianie się w domu. Niestety na to potrzeba czasu i spokoju. A rano nie zawsze mamy dużo czasu. Postarajmy się przyuczyć więc dziecko do wypróżniania po kolacji.
Zaparcia u niemowląt
Najczęstszymi przyczynami zaparć są:
- źle dobrane mleko zastępcze
- alergia pokarmowa
- nadmiar witaminy D – lekarz powinien doradzić czy zmniejszyć dawkę lub na jakiś czas odstawić
- niedojrzałość układu pokarmowego – masuj brzuszek dziecka, podawaj herbatki ziołowe, można też podać syrop na rozrzedzenie kupy po konsultacji z pediatrą. W przypadku kiedy nic z tego nie skutkuje, a maluch słabo przybiera na wadze, konieczne będzie wykonania specjalistycznych badań.
Natychmiastowa pomoc
Jeśli przy zaparciach (ale nie tylko) pojawi się w kale jasna krew, powinnaś natychmiast udać się do lekarza. Mogło dojść do pęknięcia skóry odbytu. Lekarz pęknięcie jest znaczne, konieczne będzie zszycie szczeliny. Kiedy dziecko wymiotuje, ma wzdęcia, boli go brzuch i ma zaparcia, również konieczna jest pomoc lekarska. Może on zlecić zrobienie lewatywy, a niekiedy konieczne jest ręczne opróżnienie jelita. W przypadku niemowląt i małych dzieci każda niepokojąca sytuacja powinna zmusić nas do konsultacji lekarskiej.
Poleć znajomym