Poleć znajomym

Przyczyny zaparć u dzieci

Autor: , 29 stycznia 2014 w Dziecko, Komentarze (16) »

O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolec jest bardzo zbity, w postaci twardych kuleczek, a dziecko odczuwa ból. Ustalenie przyczyny nie zawsze jest proste, niekiedy przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardziej złożona. Jak możemy pomóc dziecku?

Trudne pożegnanie z pieluchą

Niechęć do nocnika jest dosyć powszechną przyczyną zaparć u małych dzieci. Do około 2,5 lat dzieciom bardzo trudno pożegnać się z pieluszką. Nie są do tego przygotowane emocjonalnie. Nierzadko też dochodzi jeszcze presja rodziców.

Często widzimy jak maluszek ukrywa się gdzieś w kącie lub za meblami lub kręci się w kółko, a posadzony na nocnik ma problemy ze wypróżnieniem. Przyczyną tego jest niezależne od świadomości dziecka, mocne ściśnięcie zwieracza. Nie można wówczas zmuszać malucha lub co gorsza zawstydzać, kiedy to później spokojnie zrobi kupę do pieluchy. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Przez miesiąc nie poruszaj tego tematu z dzieckiem i nie odstawiaj pieluchy. Następnie ponownie zachęcaj malucha do korzystania z nocnika.

Za mało płynów

Kiedy dziecko zbytnio się poci, przebywa w za ciepłym mieszkaniu, gorączkowało lub gdy jest upał, traci z organizmu dużo wody. Tak też może się przydarzyć zdrowemu dziecku, kiedy za mało pije. Wówczas zaparcia mogą być skutkiem odwodnienia organizmu. Po przebytej chorobie przez jakiś czas można dopajać dziecko wodą z glukozą. Jeśli nasze dziecko nie lubi pić wody, podaj mu rozcieńczony wodą sok owocowy, a najlepiej warzywny, zawiera więcej błonnika. Mogą to być również herbatki ziołowe przeznaczone dla dzieci. Postaraj dziecko, by dziecko miało zawsze pod ręką coś do picia.

Niewłaściwa dieta

Nawyki żywieniowe dziecka w dużej mierze zależą od rodziców. Kiedy nasza pociecha widzi, że jemy dużo owoców i warzyw, również chętniej po nie sięgnie. Jeżeli w jadłospisie dziecka jest dużo mięsa, potraw mącznych, słodyczy, będzie to główną przyczyną zaparć. Przed posiłkiem podaj dziecku jakiś owoc np. jabłko, kiwi, owoce sezonowe (maliny, truskawki, agrest). A zamiast słodyczy zachęć do jedzenia suszonych owoców (moreli, rodzynek, jabłek).

Alergia pokarmowa

O alergii pokarmowej mogą świadczyć niteczki krwi oraz śluz w stolcu, który może przybrać zielonkawy kolor. Przyczyną może być uczulenie na białko mleka krowiego, to ono zabarwia na taki kolor. Następnie białko kurze, ryby, owoce cytrusowe, miód, czekolada, zupy na wywarze mięsnym. Dzieciom do 3-go roku życia nie powinno podawać się czystego mleka krowiego, zastąp go innym mlekiem. Jeśli badania potwierdzą alergię, również dieta będziesz musiała wyeliminować uczulające produkty z jadłospisu malucha.

Po kuracji antybiotykowej

Po przebytej kuracji antybiotykami, nawet po kilku tygodniach mogą wystąpić zaparcia. Efektem ubocznym takiej kuracji i zaparć może być również grzybica. Co możemy zrobić? Przede wszystkim nie możemy dopuścić do wystąpienia zaparć. Po kuracji antybiotykowej przez 3-4 tygodnie podawaj dziecku np. Lakcid , Trilac. Między posiłkami daj mu do picia, kefir, maślankę, naturalny jogurt z żywymi kulturami bakterii.

Za mało ruchu

Zbyt mała aktywność ruchowa jest częstą przyczyną zaparć. U małych dzieci taką sytuacja może mieć miejsce przy dłuższej chorobie, złej pogodzie. U starszych długie siedzenie przy komputerze czy przed telewizorem. Jeśli to tylko możliwe wychodź z dzieckiem na długie spacery, zimą na sanki. Drogę z przedszkola pokonajcie pieszo, lub jego odcinek. Zachęcaj go do różnych zabaw, do pomocy w domu. Ogranicz siedzenie prze telewizorem.

Stres

U dzieci sytuacją stresową może być: powrót mamy do pracy, nowa opiekunka, pójście do przedszkola, kłótnie między rodzicami, narodziny rodzeństwa. W takiej sytuacji dzieci często tłumią swoje emocje, zwłaszcza starsze. A przyczyną tłumienia emocji, mogą być zaparcia. Rozmawiajmy z dzieckiem o zmianie ich sytuacji, nowym otoczeniu, pytajmy go co czuje. Często nam dorosłym wydaje się, że małe dzieci mało rozumieją. Tak, mało rozumieją, lub może trudno im w tym wieku więcej zrozumieć. Dlatego tez, tłumaczmy im zaistniałą sytuację stosownie do wieku. U starszych dzieci możemy też sięgnąć po radę psychologa. Pozwólmy dziecku rozładować napięcie poprzez płacz, czy tez opowiadanie o swoich uczuciach. Nie wyśmiewajmy go, że jest mięczak czy beksa.

Pójście do przedszkola

Już samo to, że dziecko nagle zostaje bez mamy, zmiana otoczenia, nowa sytuacja, bardzo źle wpływa nie niektóre dzieci. Do tego dochodzi jeszcze załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Nie każde dziecko umie się odnaleźć w nowej dla niego roli. Najlepszym sposobem na zaparcia będzie załatwianie się w domu. Niestety na to potrzeba czasu i spokoju. A rano nie zawsze mamy dużo czasu. Postarajmy się przyuczyć więc dziecko do wypróżniania po kolacji.

Zaparcia u niemowląt

Najczęstszymi przyczynami zaparć są:

 • źle dobrane mleko zastępcze
 • alergia pokarmowa
 • nadmiar witaminy D – lekarz powinien doradzić czy zmniejszyć dawkę lub na jakiś czas odstawić
 • niedojrzałość układu pokarmowego – masuj brzuszek dziecka, podawaj herbatki ziołowe, można też podać syrop na rozrzedzenie kupy po konsultacji z pediatrą. W przypadku kiedy nic z tego nie skutkuje, a maluch słabo przybiera na wadze, konieczne będzie wykonania specjalistycznych badań.

Natychmiastowa pomoc

Jeśli przy zaparciach (ale nie tylko) pojawi się w kale jasna krew, powinnaś natychmiast udać się do lekarza. Mogło dojść do pęknięcia skóry odbytu. Lekarz pęknięcie jest znaczne, konieczne będzie zszycie szczeliny. Kiedy dziecko wymiotuje, ma wzdęcia, boli go brzuch i ma zaparcia, również konieczna jest pomoc lekarska. Może on zlecić zrobienie lewatywy, a niekiedy konieczne jest ręczne opróżnienie jelita. W przypadku niemowląt i małych dzieci każda niepokojąca sytuacja powinna zmusić nas do konsultacji lekarskiej.

Tagi: zaparcia u dzieci, przyczyny zaparć, pomoc przy zaparciach

Podobne artykuły:

 • Zaparcia w ciąży

  Zaparcia w ciąży

  Zaparcia, czyli właściwie rzadkie oddawanie twardych i suchych stolców, mogą pojawiać się u kobiety ciężarnej od chwili poczęcia. Dodatkowo, mogą im towarzyszyć pewne dolegliwości ze ... Więcej »

 • 10 przykazań samotnego rodzica

  10 przykazań samotnego rodzica

  Jesteś samotną mamą? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które być może pomogą ci znosić trud wychowywania dziecka w pojedynkę. Więcej »

 • Francuzi najlepszymi rodzicami?

  Francuzi najlepszymi rodzicami?

  Nie jest tajemnicą, że każda narodowość ma mniej lub bardziej odrębne spojrzenie na wychowywanie dzieci. Czy można uznać, że któryś ze sposobów jest najbardziej godny naśladowania? Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

Komentarze

 1. Marta (Gość) 27 czerwca 2015, 19:44

  U mojego siostrzeńca pojawiły się zaparcia z chwilą, pójścia do przedszkola. Siostra mówiła, że są to zaparcia nawykowe i to nie jest takie proste aby jego zachęcić do zrobienia kupki poza domem. Kubuś trzyma kupkę w przedszkolu bo z jakiegoś powodu nie chce tam jej zrobić. W domu się załatwia lecz z trudem, aby mu było łatwiej siostra podaje mu dicopeg junior. W przedszkolu panie zachęcają go do załatwiania się na nocnik albo na sedes ale Kubuś nie chce, może się wstydzi.

 2. Ala (Gość) 10 lipca 2015, 4:39

  Martuś,wiesz może od jakiego miesiąca można podawać ten dicopeg junior i ile kosztuje?

 3. Kamila (Gość) 19 lipca 2015, 12:41

  Moja córka również dostała zaparć jak poszła do przedszkola i podaję jej Dicopeg-Junior.Pomaga również wtedy gdy boli ją brzuszek.

 4. maluk (Gość) 8 marca 2016, 16:17

  Dicopeg junior ma różne ceny. Zależy jakie opakownie itp. Ja kupuje saszetki to płacę 20 zł. Jestem zadowolona bo na moje dzieci działa.

 5. maluki 30 kwietnia 2016, 21:51

  sama podawałam tydzień temu synkowi dicopeg junior bo poradziłam się Waszymi opiniami. Przyznaję że pomogło więc ja jestem zadowolona z tego wyboru.

 6. Wiola234 28 sierpnia 2019, 15:42

  Ja wolę podać dziecku czopki Eva/qu Bambini, poleciła mi je pediatra, wolę nie podawać środków doustnych. Te czopki bardzo szybko działają, po 10 minutach syn bez bólu robi kupę. Można te czopki często stosować, bo nie wywołują skutków ubocznych, nie wchłaniają się i nie przeczyszczają.

 7. ania (Gość) 28 listopada 2019, 17:34

  @Wiola234 u mojej Oli czopki to jedyne rozwiązanie, żadne herbatki, płyny itp nie wchodzą w grę, bo pluje dalej niż widać nimi, ja sasama zzresztą ich używam w sytyacjach podbramkowychm, ale oczywiście w wersji dla dorosłych nie dla dzieci, przynoszą szybką ulgę.

 8. Tammcia (Gość) 30 listopada 2019, 15:51

  Ogólnie to czopki są bardziej wskazane, jak już jest problem, bo działają szybko i przynoszą ulgę dziecku. A przetrzymywanie kupki ma wiele negatywnych wpływów na dziecko, i na rodzica też, bo się denerwuje

 9. Gabi (Gość) 25 marca 2020, 17:14

  po czopki sięgam w ostateczności, ale jeśli juz jest konieczność, to są to właśnie te musujace bambini, u nas sprawdzone.

 10. mama Adriana (Gość) 30 kwietnia 2020, 18:28

  Czopki są bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Nie warto dopuszczać do długiego zaparcia, lepiej szybciej zadziałać, żeby dziecko nie męczyło się.

 11. Wiola234 30 maja 2020, 17:27

  Zgadzam się z opiniami o czopkach, ja również je podaję.

 12. mama Kubusia (Gość) 30 września 2020, 23:12

  Mój syn też miał zaparcia przez kilka miesięcy, ale dzięki czopkom udało się przywrócić regularne wypróżnienia.

 13. podpis*Betty (Gość) 29 listopada 2020, 14:48

  Moja córka przyjmuje leki które niestety powodują zaparcia.Podawałam różne syropki, herbatki. Nie bardzo to wszystko pomaga. Spróbuję jeszcze tych czopków o których piszecie, bo mała bardzo się męczy.

 14. podpis*Betty (Gość) 29 grudnia 2020, 12:02

  Podałam kilka razy córce czopki które tu polecaliście. Faktycznie świetnie poradziły sobie z jej zaparciami. Teraz już obowiązkowo w apteczce będą evaqu bambini. Tak na wszelki wypadek :)

 15. Renia (Gość) 30 grudnia 2020, 18:25

  komentarz*Przede wszystkim profilaktyka, ona ma najważniejsze znaczenie. Niemniej jednak czasem zaparcia pojawiają się przy zmianie diety, miejsca zamieszkania, przedszkola, szkoły. Nie zawsze na to mamy wpływ. Stąd faktycznie zawsze lepiej mieć dobre musujące czopki (nie glicerynowe) w apteczce

 16. Tami (Gość) 25 stycznia 2021, 18:34

  Moja córka ma zaparcia zawsze kiedy gorączkuje. Mimo nawadniania i zdrowej diety co wyższa temperatura np przy przeziębieniu to wiem że zaraz będzie zaparcie. Nie wiem czemu tak się dzieje. Spróbuję podać jej te czopki. Może pomogą.