Poleć znajomym

Przyczyny nocnego moczenia

Autor: , 10 lutego 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Dziecko, które kończy 4 lata potrafi już bez problemu przespać noc na sucho, a pięciolatek nie powinien się już moczyć w nocy ani popuszczać w dzień. Ale co robić, gdy tak się nie dzieje?

Przyczyny

Kiedyś uważano, że przyczyną moczenia nocnego jest zbyt duże napięcie emocjonalne, patologia w rodzinie, błędy wychowawcze. Dzisiaj już wiemy, że zaburzenia emocjonalne są raczej skutkiem, a nie przyczyną moczenia nocnego. Winę za taki stan rzeczy mogą ponosić: zaburzenia funkcjonowania układu moczowego, zakażenia bakteryjne, sprawy hormonalne, emocje.

Aby ustalić przyczynę problemu należy ustalić: jak dziecko często się moczy, czy wydarzyło się coś szczególnego (rozwód rodziców, pójście do przedszkola, zmiana opiekunki).

Konieczne też będą badania: analiza moczu wraz z posiewem, badanie krwi, niekiedy USG. Jeśli badania te nie wskażą przyczyny niekiedy też należy wykonać prześwietlenie RTG pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych (przez cewnik wprowadza się środek kontrastujący).

Zaburzenia czynnościowe

Bywa tak, że dziecko ma za mały pęcherz w stosunku do wytwarzanego moczu i dlatego moczy się w nocy. Gdy mocno śpi, nie czuje, że chce mu się siku. Przy takim problemie musiałoby wstawać kilka razy w nocy. Problemem może też być zaburzona praca mięśni zwieraczy. Konieczne będzie wykonanie badania USG jamy brzusznej z oceną zalegania moczu w pęcherzu lub RTG.

Leczenie takich problemów trwa dosyć długo i są to przeważnie ćwiczenia z dzieckiem. Może to być np. kiedy dziecko woła siku, spróbować odwlec ten moment, lub przeciwnie, kiedy zrobi siusiu, to zachęcić, aby jeszcze wycisnęło chociaż kropelkę. Lekarz może też zlecić zażywanie leków hamujących produkcję moczu i regulujących pracę pęcherza.

Zakażenie bakteryjne

Jeśli dziecko nagle zaczęło moczyć się w nocy lub popuszczać w majtki, przyczyną może być zapalenie układu moczowego. Dziecko skarży się na pieczenie, ból brzucha i w okolicy nerek. Czasami jest tak, że nie występują żadne bóle, a jedynym sygnałem jest nietrzymanie moczu.

Konieczna jest wtedy analiza moczu. Jeżeli jest zwykła infekcja to wystarczy podanie antybiotyku. Ale jeśli zakażeniu towarzyszy odpływ pęcherzowo-moczowy to terapia może potrwać nawet pół roku.

Emocje

Jeżeli badania diagnostyczne nie wykazują powodów dla których dziecko by mogło się moczyć, to problem może tkwić w emocjach. Dzieci często tak reagują za pójście do przedszkola, żłobka, rozstanie z mamą czy też pojawienie się rodzeństwa. Mogą to być też przeżycia pozytywne np. wyjazd na wakacje, film. Problemy z nietrzymaniem moczu i nocnym moczeniem mają często dzieci nadpobudliwe, nadwrażliwe, agresywne, nieśmiałe. Aby pomóc dziecku musimy bardzo dokładnie zastanowić się od kiedy istnieje problem i starać się z dzieckiem o tym rozmawiać. Wytłumacz mu mu, że dużo dzieci chodzi do przedszkola, że mama kocha je tak samo jak młodszego braciszka czy siostrzyczkę. Musimy poświęcić mu trochę więcej czasu i uwagi. Jeżeli nie przyniesie to efektów, może warto zwrócić się o pomoc do psychologa.

Wsparcie najbliższych

Niezależnie jaka jest przyczyna moczenia, dziecko potrzebuje naszego wsparcia. Musimy powtarzać mu, że w niczym nie jest gorsze od innych, tylko ma chwilowy kłopot, z którym na pewno sobie poradzimy. Nie wolno na dziecko krzyczeć ani karać go.

Ogranicz podawanie płynów na 2 godziny przed snem i dopilnuj aby przed pójściem spać zrobiło siku. Możesz też nagradzać malucha za każdą suchą noc - to go bardzo ucieszy i zmobilizuje do kontrolowania oddawania moczu.

Tagi: moczenie nocne, nie trzymanie moczu, problemy z układem moczowym, silne emocje

Podobne artykuły:

 • Białko w moczu w ciąży

  Białko w moczu w ciąży

  Kobieta ciężarna powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską. Bardzo ważne jest przy tym wykonywanie okresowych badań laboratoryjnych, aby wykryć najmniejsze zmiany w jej organizmie i ... Więcej »

 • Moczenie nocne a zaparcia

  Moczenie nocne a zaparcia

  Czy zaparcia mogą mieć związek z moczeniem nocnym? Okazuje się, że tak. Więcej »

 • Badanie moczu niemowlęcia

  Badanie moczu niemowlęcia

  Podczas rutynowych badań lekarz może zlecić badanie moczu twojego dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo pobrać go od niemowlęcia. Więcej »

 • Nietrzymanie moczu po porodzie

  Nietrzymanie moczu po porodzie

  W ciąży i po porodzie możesz się spotkać ze wstydliwym problemem, którym jest nietrzymanie moczu. Nie upadaj na duchu! Tą sytuację powinno ci się udać opanować. Więcej »

Komentarze