Przeziębienie w ciąży
Przez dziewięć miesięcy ciąży trudno jest ustrzec się kaszlem, katarem, bólem gardła czy wysoką gorączką. Sprawdź więc co zrobić, gdy złapie cię przeziębienie.
Już pierwsze objawy przeziębienia powinny skłonić cię do pozostania w domu i wygrzania pod kocem. Zanim choroba się rozwinie, spróbuj sobie pomóc domowymi sposobami. Dopiero gdy one nie poskutkują, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że w ciąży możesz brać wyłącznie te lekarstwa, które zaleci ci lekarz. Nie stosuj znanych ci do tej pory specyfików, gdyż mogą zaszkodzić twojemu maleństwu. Jeśli natomiast lekarz (musi wiedzieć o tym, że jesteś w ciąży) przepisze ci antybiotyki lub inne silne leki, gdyż stwierdzi np. zapalenie zatok lub oskrzeli, bierz je bez obaw. Dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczna może być twoja choroba.
Gdy masz katar
- Zażywaj duże ilości czosnku i cebuli. Te warzywa mają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki. Są bardzo skuteczne, zwłaszcza we wczesnej fazie przeziębienia. Do nosa możesz też zakraplać sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej. Poza tym rób inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną i zażywaj witaminę C (maksymalnie 1 g dziennie).
Gdy masz kaszel
- Skuteczne mogą okazać się inhalacje, jeśli męczy cię kaszel wilgotny. Rób je z wody z rumiankiem lub solą. Unikaj syropów zawierających kodeinę oraz guajakol. Przy kaszlu najlepiej udaj się do lekarza, który stwierdzi jego powód i oceni zmiany w oskrzelach. Pamiętaj, że uporczywy kaszel moze spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród.
Gdy masz gorączkę
Obniżaj tę, która jest powyżej 38 st., by nie zaszkodziła dziecku. Możesz w celu zbicia temperatury stosować zimne okłady lub zażywać paracetamol (w dawce do 250 mg). Stosuj go maksymalnie 2-3 dni.
Gdy boli cię gardło
Płucz gardło kilka razy dziennie wodą z sola, wodą z sodą oczyszczoną, wodą z miodem lub naparem z szałwii. Możesz też stosować preparaty w sprayu działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. tantum verde w ciąży.
Poleć znajomym