Poleć znajomym

Przeziębienie w ciąży

Autor: , 14 maja 2010 w Ciąża, Komentarze (11) »

Przez dziewięć miesięcy ciąży trudno jest ustrzec się kaszlem, katarem, bólem gardła czy wysoką gorączką. Sprawdź więc co zrobić, gdy złapie cię przeziębienie.

Już pierwsze objawy przeziębienia powinny skłonić cię do pozostania w domu i wygrzania pod kocem. Zanim choroba się rozwinie, spróbuj sobie pomóc domowymi sposobami. Dopiero gdy one nie poskutkują, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że w ciąży możesz brać wyłącznie te lekarstwa, które zaleci ci lekarz. Nie stosuj znanych ci do tej pory specyfików, gdyż mogą zaszkodzić twojemu maleństwu. Jeśli natomiast lekarz (musi wiedzieć o tym, że jesteś w ciąży) przepisze ci antybiotyki lub inne silne leki, gdyż stwierdzi np. zapalenie zatok lub oskrzeli, bierz je bez obaw. Dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczna może być twoja choroba.

Gdy masz katar

 • Zażywaj duże ilości czosnku i cebuli. Te warzywa mają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki. Są bardzo skuteczne, zwłaszcza we wczesnej fazie przeziębienia. Do nosa możesz też zakraplać sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej. Poza tym rób inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną i zażywaj witaminę C (maksymalnie 1 g dziennie).

Gdy masz kaszel

 • Skuteczne mogą okazać się inhalacje, jeśli męczy cię kaszel wilgotny. Rób je z wody z rumiankiem lub solą. Unikaj syropów zawierających kodeinę oraz guajakol. Przy kaszlu najlepiej udaj się do lekarza, który stwierdzi jego powód i oceni zmiany w oskrzelach. Pamiętaj, że uporczywy kaszel moze spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród.

Gdy masz gorączkę

Obniżaj tę, która jest powyżej 38 st., by nie zaszkodziła dziecku. Możesz w celu zbicia temperatury stosować zimne okłady lub zażywać paracetamol (w dawce do 250 mg). Stosuj go maksymalnie 2-3 dni.

Gdy boli cię gardło

Płucz gardło kilka razy dziennie wodą z sola, wodą z sodą oczyszczoną, wodą z miodem lub naparem z szałwii. Możesz też stosować preparaty w sprayu działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. tantum verde w ciąży.

Tagi: przeziębienie a ciąża, przeziębienie w ciąży, ból gardła w ciąży, kaszel w ciąży, gorączka w ciąży, katar w ciąży

Podobne artykuły:

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. objawy (Gość) 31 sierpnia 2010, 11:36

  zgadzam sie z Wami w 100%

 2. sysia 4 października 2011, 22:11

  Oj tak

 3. sysia 4 października 2011, 22:11

  Witamina c i jazda

 4. dora27 11 października 2011, 8:55

  dla mnie miód się sprawdza :)

 5. natalka21 24 kwietnia 2012, 12:26

  woda z solą jak najbardziej

 6. w pogoni (Gość) 26 września 2012, 18:33

  Na kaszel Drosetux, bezpieczny dla kobiet w ciąży
  ale i tak trzeba przeczytać ulotkę albo tutaj drosetux.pl

 7. gość (Gość) 26 września 2012, 18:35

  na przeziębienie ogólnie to chyba oscillococcinum mi to polecił farmaceuta i pomogło i nie zaszkodziło

 8. fiolka 26 marca 2013, 18:40

  u mnie super na przeziębienie w ciąży sprawdził się syrop Prenalen. On jest tylko z naturalnych składników. Widziałam ostatnio w aptece że powstały tabletki do ssania Prenalen Gardło - też mogą ratować sytuację.

 9. gość (Gość) 19 września 2013, 13:21

  farmaceuta polecił 'oscillococcinum' ?? ? zmień aptekę! przecież to nic nie warta homeopatia! przeczytaj skład tego specyfiku...

 10. szczesliwa83 9 października 2013, 12:46

  Też mnie dopadło przeziębienie na samym początku ciąży. Udało się wyleczyć czosnkiem, miodem i cytryną, kupiłam też tabletki Prenalen gardło. Jedyne co mnie teraz męczy to oprycha na nosie ale zawsze mi wychodzi gdy mam katar :-(

 11. Fiolka (Gość) 25 listopada 2013, 18:11

  Prenalen ma teraz krople do nosa dla kobiet w ciąży. Praktycznie wszystko na leczenie przeziębienia można u nich zakupić. Pełen zestaw :)